GSS SORGU

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası; SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı şeklinde sıhhat hizmetlerinden yararlanamayan yurttaşlarımız için uygulanan bir yapıdır. Bu uygulamadan ev hizmetlerinde çalışan, sigortasız ziraat işçileri, işi olmayan üniversite mezunları, sıhhat giderlerini kendi cebinden karşılayan yurttaşlarımız ve kayıt dışı çalışan 18 yaşından minik yurttaşlarımız yararlanmaktadır. Genel Sıhhat Sigortası’ndan yararlanmak isteyen yurttaşlarımız için gelir tespiti yapılacaktır ve bu tespit sonucunda gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan yurttaşlarımız prim yatırmak zorundadırlar. Sadece gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden azca olan yurttaşlarımızın primleri devlet yatırmakla yükümlüdür.

Üniversite Öğrencileri İçin GSS Sorgu

Eğer bir üniversitede tahsil görmekte iseniz Genel Sıhhat Sigortası borçlarınıza dikkat etmek zorundasınız. Her eğitim yılının Ekim ayında SGK’ya talebe belgeniz ile beraber giderek müracaat yapmanız gerekmektedir. Müracaat yapmazsanız GSS sorguda size ilişik borç çıkarılacaktır. Müracaat yaptığınız takdirde Genel Sıhhat Sigortası sorguda borcunuz bulunmayacaktır.

GSS sorgu işlemi kısa bir süre önceye kadar Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun sağlamış olduğu online hizmetleri yardımıyla yapabilir durumdaydınız. Fakat kısa bir süre ilkin SGK’nın resmi sitesi üstünde bulunan E-SGM sistemi kapatılmış olup artık işlemleriniz uzun bir süredir hizmet vermeye devam eden E-Devlet sistemi üstünden şifreli olarak güvenli bir halde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi ile yalnız Genel Sıhhat Sigortası sorgu işlemi değil anlaşmalı olunan pek oldukca kamu kurumları ile ilgili sorgulamalar yapılabilir. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üstünden sorgunuzu iyi mi yapacağınız mevzusunda informasyon alabilirsiniz.

İnternet Üstünden GSS Sorgu Iyi mi Yapılmaktadır?

E-Devlet sistemi üstünden GSS sorgu işleminizi yapmak için E-Devlet şifresi olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Derhal şifrenizi temin etmek için mesai saatleri içine PTT’ ye gitmeniz gerekir. Giderken kimliğinizi unutmayınız. Zira E-Devlet şifresi için başvurunuzda kimliğiniz lüzumlu olacaktır. 2 TL işlem tutarı karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz. Sorasında aşağıda yer edinen bağlantı adresine tıklayınız. İlk oluşturulan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Gelen sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve temin ettiğinizi girmeniz istenir. Bilgilerin doğru olduğundan güvenilir olup “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Genel Sıhhat Sigortası sorgu işleminiz bu detayları uyguladığınız taktirde tamamlanmış olur.

GSS Sorgu İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

GSS SORGU İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir