GSS TESCİL SORGULAMA

2012 yılının başından itibaren SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR sistemlerinden yararlanamayanlar için Genel Sıhhat Sigortası uygulaması getirilmiştir. Kanunla belirlenen gelir seviyesini geçen vatandaşlar GSS primi öderken, gelirleri asgari ücretin üçte biri altında kalan vatandaşların GSS primleri devlet tarafınca ödenecektir. Vatandaşların GSS yükümlüsü olup olmadığını ve GSS primi ödeyip ödemeyeceklerini kolaylıkla öğrenebilecekleri bir sistem oluşturulmuştur. Bu sisteme GSS tescil sorgulama adı verilmiştir. GSS tescil sorgulama yardımıyla ödemek zorunda olduğunuz primleriniz var ise onları öğrenebilirsiniz ve zamanında ödeyebilirsiniz. Zamanında ödediğiniz takdirde gecikme faiziyle yada cezasıyla karşılaşmış olmayacaksınız.

GSS tescil sorgulama ve bunun şeklinde birçok mühim ve lüzumlu işlemi daha öncesinden iki resmi web site üstünden gerçekleştirmek mümkündü. Sadece bu resmi sitelerden şifresiz işlem icra eden E-SGM resmi web sitesinin kapatılması sebebi ile artık gizyazı ile bu sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. Bu resmi sitenin adı ise E-Devlet’tir. E-Devlet üstünden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için bi E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz olmadan E-Devlet üstünden herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir. E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber giderek gizyazı alma başvurusu yapmış olup, 2 TL işlem tutarı ödedikten sonrasında E-Devlet şifrenizi size hususi kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Üstünden Gizyazı İle GSS Tescil Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

  1. İlk olarak yazımızın sonunda size vereceğimiz internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.
  2. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  3. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kimlik doğrulama işlemi için ilgili alanlara yazınız.
  4. Tüm işlemleri doğru ve eksiksiz bir halde tamamladıktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

GSS Tescil Sorgulama İşlem Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

GSS TESCİL SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir