GSS Zorunlu Mu?

Türkiye’de binlerce talebe her yıl üniversiteden ilgilendikleri bölümlerden mezun olmaktadırlar. Mezun olan bireyler kamu müesseselerinde, hususi sektörde ya da kendi işlerini kurarak iş yerlerinde emek harcayarak iş hayatına atılmaktadırlar. Çalışanların işe başladıkları ilk gün zamanı itibariyle sigortalılık işlemlerinin işverenler tarafınca başlatılması gerekmektedir. Kanunların belirlediği süreç içinde sigorta işe giriş bildirgesi ve öteki belgelerin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Kendi iş yerlerinde çalışan bireyler kendi sigorta işlemleri ve çalışanların sigorta işlemlerini kendisi gerçekleştirmesi gerekmektedir, zira o hem işveren hem de çalışan pozisyonunda vazife yapmaktadır. Toplumsal devlet tarafınca belirlenen yasalara bakılırsa sigorta işveren bildirgesi ve çalışanın öteki belgeleri ile beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu’na belirlenen bir vakit dilimi içinde teslim edilmesi gerekmektedir. GSS mecburi mu sorusunun cevabı olarak Genel Sıhhat Sigortası zorunludur. GSS mecburi mu sorusunda Genel Sıhhat Sigortası çalışanların isteğine bakılırsa yapılmamaktadır, hiçbir insanoğlunun Genel Sıhhat Sigortası yaptırmama benzer biçimde bir ihtimali yoktur. Şu sebeple Türkiye’de sigortasız olarak çalışanların iş yerinde bulundurulması, vazife alması yasal olarak suçtur. İşveren tarafınca Toplumsal Güvenlik Kurumu’na sigorta giriş bildirgesi ve öteki belgelerin belirli bir süre içinde teslim edilmesi gerekmektedir. İşveren tarafınca belirli bir süre içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmeyen belgeler için caydırıcı cezai işlemler uygulanmaktadır. Sözgelişi çalışanların sigorta işe girişi bildirgesi ve öteki belgelerini belirli bir süre içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeyen işverene bir asgari ücret kadar ceza ödemeleri istenmektedir. Eğer işveren belirlenen süre içinde lüzumlu belgeleri teslim etmemişse ve bu durum yasal sürece girdiyse bu sefer dört asgari ücret miktarı kadar bir ödeme yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de sigorta işlemleri oldukca ciddiye alınmaktadır. GSS mecburi mu sorusunda yer edinen sigortalılık durumu Türkiye’de büyük bir titizlikle yürütülmelidir. GSS mecburi mu konumuzdaki sigorta durumu hepimiz için yasal bir zorunluluktur, aksi durum gerçekleşirse yasal bir durum ortaya çıkmaz.

Sigortalı olarak çalışan bireylerin haiz olduğu toplumsal güvence vazife yaptıkları sektöre bakılırsa belirlenmektedir. Sözgelişi kamu müesseselerinde işgören olarak vazife icra eden bireyler Emekli Sandığı 4/C toplumsal güvencesine bağlı olarak vazife yaparlar. Hizmet sözleşmesine bağlı olarak vazife icra eden bireyler SSK 4/A toplumsal güvencesine haiz olurlar. Hususi sektörde ya da kendi iş yerlerinde bağımsız olarak vazife icra eden bireyler ise BAĞ-KUR 4/B toplumsal güvencesine bağlı olurlar. Herhangi bir toplumsal güvenceye haiz olmanız durumunda bazı toplumsal ve sıhhat alanlarındaki imkanlardan ya parasız ya da toplam ücretin daha azca bir kısmını ödeyerek yararlanabilirsiniz. GSS mecburi mu sorusunun cevabı olarak Genel Sıhhat Sigortası’nın mecburi olduğu sıhhat yasalarına bakılırsa belirlenmiştir. Herhangi bir toplumsal güvenceye haiz olan biri devlet hastanesi, dal hastanesi, devlet üniversitesi hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sıhhat ocaklarında muayene ya da ameliyat olmak isterlerse bu sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanırlar. GSS mecburi mu sorusunun cevabı olarak toplumsal devletin belirlediği şartlara bakılırsa zorunludur. Herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan bireyler eskiden toplumsal devlete ilişik sıhhat kurumlarında muayene olmak isterlerse muayene tutarı olarak 15 TL öderken, belirlenen yeni yasalara bakılırsa artık muayene tutarı için 30 TL ödemektedirler. Toplumsal güvenceye haiz olarak vazife icra eden bireyler eğer hususi sıhhat müesseselerinde muayene ya da ameliyat olmak isterlerse, haiz oldukları toplumsal güvencenin hususi sıhhat kuruluşuna ücretin tamamını öderse bu sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanırlar fakat toplumsal güvence ücretin bir kısmını öderse geri kalan fark tutarı sizin ödemeniz gerekmektedir. GSS mecburi mu sorusu kapsamında belirlenen yasalara bakılırsa mecburi olarak yer verilmiştir. Aynı durum ilaç alımında da geçerlidir, almak istediğiniz ilacın ücretini haiz olduğunuz toplumsal güvence ödüyorsa bu ilacı ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz fakat ilacın bir kısmını ödüyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

GSS Mecburi Mu?

Türkiye’de değişik sektörlerde vazife icra eden milyonlarca insan vardır ve bu çalışan insanların sigortasının yapılması yasal bir zorunluluktur. Genel Sıhhat Sigortası yasaları kapsamında GSS mecburi mu sorusunda mecburi olarak belirlenmiştir. On sekiz yaşını dolduran adamların bu yaştan itibaren Genel Sıhhat Sigortası son bulur fakat on sekiz yaşını dolduran kızlar için GSS mecburi mu sorusu kapsamında zorunludur ve kızların sigortası uygar halinin değişmesi durumunda, eşinin toplumsal güvencesine bağlı olmaya adım atar.

tıkla sorunu sor

GSS Mecburi Mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir