Güncel Bilgiler Işığında Yeni Lise Giriş Sınavı

Artık neredeyse birkaç yılda bir değişen yada güncellenen imtihan sistemine ve eğitim sistemine haiz bir ülkeyiz. Eğitim gören öğrencilerin geleceklerini belirleyecek olan sistemlerin sürekli olarak değiştirilmesiyle ve durağan(durgun) bir sisteme geçilmediği için öğrencilerde imtihan sistemleri içinde bocalamaktadır. Değişen imtihan sistemlerinin yanında naturel olarak müfredatlar da değişmektedir. Daha açık bir örnek ile ifade etmek gerekirse; mevcud mevcut bir sistemde ilköğretime süregelen bir talebe mezun olup ortaöğretime geçene kadar gazetelerde minimum 2 kez “ işte Yeni Lise Giriş Imtihanı “ manşetleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu bilgiler neticesinde bu yılda liselere giriş ve imtihan sisteminin değişmiş olduğu bilgisini verelim. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortaöğretim imtihan sistemi hakkında açıklamalarda bulunmuş ve bu sınavın kaldırılması yönünde lüzumlu talimatları verdiğini söylemişti. Bu açıklamalardan sonrasında süratli bir halde ilerleyen süreçte Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ortaöğretime giriş sınavının kaldırıldığını ve Yeni Lise Giriş Imtihanı hakkında lüzumlu çalışmaların yürütüldüğünü açıklamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni imtihan sistemi ile ilgili emekler yapılırken “merkezi imtihan olmasın” diyerek çalışmaların bu yönde olmasının emirini da vermiştir.

Yeni Lise Giriş Imtihanı ve Açık Uçlu Sorular

Verilen bu yönerge çerçevesinde Ulusal Eğitim Bakanlığı ölçme, değerlendirme ve imtihan hizmetleri genel müdürlüğünün illerin Ulusal Eğitim Müdürlüklerine bir yazı gönderilmiş olduğu ve bu gönderilen yazıda bu yıl ilköğretim öğrencilerine uygulanacak yeni sınava ilişkin hazırlık talimatlarının yer almış olduğu ortaya çıkmıştır. Yeni geliştirilen bu imtihan ilk kez bu yıl uygulanacak ve Başbakan Binali Yıldırım’ın “Yeni Lise Giriş Imtihanı artık a, b, c şıkkı yerine açık uçlu sorular şeklinde olacak” açıklaması da yeni sistem emek harcamaları hakkında kısa bir informasyon vermiştir.

Başbakan Binali Yıldırım’ ın sorular açık uçlu olacak şeklindeki açıklamasından sonrasında dört gözle beklenen bu sual sistemi hakkında da informasyon verelim.  Ilk olarak açık uçlu sual demek kısa cevaplı ve cevabı bir sözcük, bir sayı veyahut bir cümle olan sual tipi anlamına gelir. 2017-2021 öğretim senesinde ilk kez 8. Sınıfların 1. Döneminde uygulanacak olan merkezi ortak imtihan 29-30 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yeni Lise Giriş Imtihanı önceki yıllardan değişik olarak çoktan seçmeli kontrol sorularının yanında açık uçlu sorularda yer alacak. İlk olarak Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde uygulanacağı ve bu derslere ilişik 20 sorudan 18’ i çoktan seçmeli 2’si ise açık uçlu sual şeklinde olacağı Ulusal Eğitim Bakanlığı ölçme, değerlendirme ve imtihan hizmetleri genel müdürlüğü tarafınca açıklanmıştır.

Yeni Lise Giriş Imtihanı Yeni Adı ve Uygulanacağı Pilot İller

Ortaöğretime giriş imtihanı olan ve TEOG diye malum sınavın kaldırılmasının arkasından yeni imtihan sisteminin iyi mi olacağıyla birlikte yeni adının da nasıl sonuçlanacağı merak mevzusu oldu. TEOG imtihanı yerine gelecek olan sınavın Ulusal İzleme Sistemi doğrusu MİS isminde olacağı MEB’ in tüm il Ulusal Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiş olduğu yeni pilot imtihan sistemi adıyla gönderilmiş olduğu yazıda ortaya çıkmıştı. Bu yeni imtihan sistemi üstünde hala emekler sürdürülmektedir. Yeni Lise Giriş Imtihanı ve adı da MİS olan bu sınavda hem açık uçlu sorular hem de çoktan seçmeli sorular yer alacak. Bu yeni imtihan sisteminin ilk olarak 24 şehirde denenmesine karar verildi. Bakanlık 15 Büyükşehir belediyesinin yanı sıra Aydın, Bursa, Erzurum, Mardin, Mersini, Konya, Gaziantep, Kayseri ve Trabzon’un da yer alacağını belirtti. Bu yeni imtihan sisteminin öğrencilerin stres altında kalmaktan kurtulmaları ve öğrencileri toplumsal faaliyetlerine daha oldukça olanak vermesi amacıyla planlandığı belirtilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Güncel Bilgiler Işığında Yeni Lise Giriş Imtihanı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir