H Sınıfı Ehliyet

Normalde 9 tane olan yeterlik sınıfları artık A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K olmak suretiyle 16 tane oldu. Ehliyetini daha evvelde almış olan sürücülerin 2016 yılı itibariyle ehliyetlerini yeniletmeleri ile beraber ömürlük yeterlik düzeni geride kaldı. Ek olarak otomatik vitesli vasıta kullanacağını sunan adaylar eğitimlerini buna bakılırsa alacak olup direksiyon sınavında da otomatik vitesli vasıta ile sınava girecek. Ehliyetini bu şekilde almış olan sürücüler, ehliyetleri ile manuel vasıta kullanamayacaklar. Direksiyon imtihanı süreleri uzatılmış olup, imtihan süresine 5 dakika daha eklendi. Adaylara 2 kez stop etme hakkı tanındı. H sınıfı yeterlik, engellilerin engel sınıfına bakılırsa aldıkları sürücü belgesidir.

Yeni yönetmeliğe bakılırsa H sınıfı kaldırılmış olup engellilerin yalnızca A yada B sınıfı olarak ehliyetlerini almaları gerekir. Bunun için sıhhat kurulu raporlarını yenilemelidirler. Adayların 17 yaşını bitirmiş ve 18 yaşından gün almış olması gereklidir.

Mevcut H Sınıfı Ehliyetlerin Yenilenmesi

1 Ocak 2016 zamanı itibariyle H sınıfı ehliyetler artık kalktı. Fakat H sınıfı ehliyetlerini daha evvelde almış olan sürücülerin belgelerini değiştirmesi kafi olacaktır. 2021 yılı gelmeden mevcut ehliyetlerin yenilenmesi gerekir.

H Sınıfı Yeterlik Direksiyon Imtihanı

Sürücü adayları H sınıfı ehliyetlerini kendi engel durumuna bakılırsa alırlar. Hususi tertibatlı geliştirilmiş araçlar ile çalışıp sınavlarını gene bu araçlar ile olurlar. Imtihan uygulamalarını meydana getiren personeller de görevlerini adayların engel durumlarına bakılırsa alıp, özelleştirilmiş olarak eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Kimler H Sınıfı Yeterlik Alabilir?

Bilinmiş olduğu suretiyle bu yıldan itibaren H sınıfı yeterlik artık kullanılmayacaktır. H sınıfı yeterlik yerine, kişilere A yada B sınıfı yeterlik verilecek. Yeni ehliyetlerin alımı da kişilerin hastaneden almış oldukları sıhhat kurulu raporu ile gerçekleşecektir. Bunun için Trafik Şube Müdürlüklerine müracaat yapılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Kaide ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla beraber tüm sürücü adayları 2 yıl süresince yetişmen yeterlik sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların yetişmen ehliyetleri geçersiz sayılacak,  75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz mevzusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü vasıta kullandığı tespit edilen, 3 kez kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de yetişmen ehliyetleri iptal edilecek.

Sistemin bununla beraber getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilgili sürücüleri bununla beraber getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda ruhsal durumunun tespiti için testten(Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini almış olduğu takdirde aday sürücü kursuna yine müracaat ederek tekrardan yeterlik alabilecektir.

Yetişmen Ehliyetin İptal Olmasına Niçin Olan İhlaller ve Ceza

H sınıfı yeterlik hakkında bilgiler böyledir. Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet web sitesi üstünden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün online web sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama için TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

H Sınıfı Yeterlik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir