Haftasonu EFT Yapılır mı? Gönderilir mi?

Mesai Saati Haricinde EFT Gönderilir mi?

Bankaların müşterileri için oluşturmuş oldukları para transferi işlemlerinden biri de EFT’dir. EFT sistemi; Elektronik Fon Transferi anlamına gelmektedir. Herhangi bir bankada buluna hesabınızın başka bir bankada bulunan hesaba para transferi yapmasını sağlar. Ve işlem tutarı azlığı sebebi ile de müşterilerin sıkça tercih etmiş olduğu işlemler içinde yer alır. Sadece bu işlemi mesai saatleri haricinde ve haftasonu yapmanız MÜMKÜN DEĞİLDİR.

EFT işlemleri her bankanın kendi bünyesince belirlemiş olduğu süre dilimleri içinde hizmet sunmaktadır.

EFT İşlemlerinin Hafta Sonu Gerçekleştirilmesi

EFT para transferi aracılığı ile hesabından para aktarmak isteyen bireylerin hafta sonunu tercih etmeleri söz mevzusu değildir. EFT işlemi her bankanın yalnızca emek harcama saatleri içinde sunmuş olduğu bir hizmettir. Eğer hafta sonu yapılmış olan bir EFT söz mevzusu ise kesinlikle paranın aktarımı bekletilir. Bu bekleme süresi pazartesi günü son bulur. Aksi halde pazartesi günün de resmi tatile denk gelmesi durumunda bir sonrasında ki mesai saati içinde işlem tamamlanır. Cuma akşamı için bankaca belirlenmiş EFT saatini aşmamanız halinde işleminiz Cuma günü içinde sonuçlandırılacaktır.

EFT Saatleri Nedir? Iyi mi Belirlenir?

Her banka EFT saatlerini ve tarihlerini belirler iken ilk olarak resmi mesai saatleri içinde olmayı dikkate alır. Bunu haricinde genel hatları ile belirlenmiş EFT saat ve tarihlerinin özellikleri;

  • Hafta içleri olmaları,
  • Sabah 08.00 ile 09.30 içinde değişim göstermeleri,
  • Akşam EFT bitiş saati ise; 16.00 ile 17.30 içinde olmaları şeklinde sayılmaları mümkündür.

EFT Saatleri İçerisinde EFT Yapılmasına Karşın Niçin Beklenir?

EFT saatleri içinde para transferi meydana getiren bireylerin işlemleri genel itibari ile beş dakika kadar sürmekte ve geçirme edilen para yeni hesaba aktarılmaktadır. Bazı durumlarda EFT saatleri içinde olunmasına karşın işlem birkaç saat sürebilir ve hatta ertesi iş gününe kadar sarkıtılabilir. Bu biçim durumların sebebi, bundan önceki iş gününden kalan EFT işlemlerinin tamamlanıyor olmasıdır. Sizler, bundan önceki iş günü sonundan kalan EFT işlemleri var ise bunların sırasına alınırsınız. Ve sonrasında sıra size gelir, sadece işleminizin gerçekleştirilmiş olduğu açıklaması yapılabilir. Bilhassa de resmi tatillerden ve hafta sonlarından sonrasında meydana getirilen EFT işlemlerinde bu biçim durumlar ile karşılaşmak söz mevzusu olur.

EFT Saatleri Kaça Kadar? [Hemen Öğren]

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir