Halı Yıkama Kosgeb İş Planı Örneği Desteklenen Proje

Bilhassa yazları olduğumuz şu zamanda size karlı bir iş fikri önerimiz var, halı yıkama şirketi açmak! Aklınızda bir iş oluşturmak var ise ve yatırım için lüzumlu finansmana sahipseniz halı yıkama dükkanı açabilirsiniz. Yatırım için size lazım olan finansmanı banka kredileri aracılığı ile elde edebilirsiniz. Ek olarak devlet de girişimcilere destek vermektedir. Bir iş planı hazırlayarak Kosgeb‘ e başvurmanız durumunda devlet desteği alabilirsiniz. İçeriğimizden oto yıkama proje çizimi ve proje örnekleri hakkında data alabilirsiniz.

Halı Yıkama İşinin Aylık Kazancı

Halı yıkama işi kazançlı bir sektördür. Zira artık eskiden olduğu benzer biçimde kapı önünde halılar yıkanamıyor. Zabıta Amirliği tarafınca bu durum denetleniyor. Bilhassa çalışan hanımefendilerin tercih etmiş olduğu bir durum olmakla beraber bir çok ev hanımı da halı yıkamacıları tercih ediyor. Halı yıkama tutarı metrekareye nazaran belirleniyor. Metrekare başına ödenen ücretin 5 TL bulunduğunu düşür ve her evde minimum 20 metre kare halı olduğu varsayarsak bir evden alacağınız toplam ücret 100 TL olacaktır. Günde 5 evin halısını yıkasanız 500 TL para kazanırsınız. Halı yıkamada en mühim unsur halıları iyi yıkamanız olacaktır. Hanımefendiler bu mevzuya oldukça dikkat ederler. Eğer memnun kalırlarsa değişik bir halı yıkamacı aramazlar bile. Bundan dolayı alan kişi memnuniyetine ehemmiyet verin. Güç, vakit ve emek unsurlarını birleştirerek yapamayacağınız iş yok. Buna halı yıkama da işi de dahildir. Son teknoloji makineler alarak işe başlarsanız güç unsuru da devreden kalkmış olur. Sadece bunun için yüksek meblağlarda yatırım yapmanız gerekecektir. Reklamınızla da işinizi desteklerseniz kar elde etmeniz kaçınılmazdır.

halı-yıkama-aylık-kazancı
Halı yıkama kazanç getirecek bir sektördür.

Halı Yıkama Ruhsatı Almak

İş yeri açmak için yer belirlemek ve  lüzumlu ekipmanları almak haricinde mühim olan bir mevzu var ki o da ruhsattır. Oto yıkama ve halı yıkama için lüzumlu izinleri almak oldukça zor olsa gerek. Ruhsat almak için şu adımlar izlenmelidir;

 • Vergi dairesine giderek vergi levhası almak
 • Belediyeye bildirimde bulunmak
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmak
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu’ nda işveren ve çalışan girişlerini yaptırmak gerekmektedir.

Denetimler Zabıta Amirliği tarafınca yapılacaktır. Bundan dolayı halı yıkama açılacak olan yerin bayındır yönünden işe uygunluk, fenni ve sıhhi şartlara uygunluğun olması gerekmektedir.

 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • İş yeri açtığınızı belirten müracaat dilekçeniz
 • Dükkan size ilişik ise tapu belgesinin fotokopisi
 • Kira ise kira kontratı
 • Kat mülkiyeti
 • Yerleşim planı
 • Kullanılacak olan suyun kalite denetim ruhsatı
 • Suyu kullanmak için Devlet Su İşleri’ nden alınacak izin belgesi
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • İtfaiyeden alınacak izin belgesi gerekmektedir.

Sadece bağlı bulunduğunuz belediyenin web sitesinden lüzumlu evrakları inceleyiniz. Zira farklılık gösterebilmektedir. İş yeri açmak için tüm usul ve esaslar İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte düzenlenmiştir.

Halı yıkama haricinde size önerebileceğimiz pek oldukça iş kolu bulunmakta. Büfe, oto yıkama, çiğ köfteci, cafe ve lokanta açarak kazanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu sektörlerin tamamı devlet tarafınca desteklenmektedir.

halı-yıkama
Halı yıkamacı açmak için belediyeden ruhsat almak gerekiyor.

Lüzumlu Şartlar

İş Yeri Açma ve Emek verme Ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte belirlenen usullere uygun olarak işletme açılmalıdır. Devir olarak alınacak olan ya da binaların alt katlarına açılacak işletmeler için kat malikleri kurulundan karar alınması gerekmektedir. Yapı kullanma izninin alınması gerekir. Eğer yoksa belediyelerde bulunan İmar Müdürlüklerinden izinler alınmalıdır. Zabıtalar oluşturulan işletmeyi kurum tarihinden itibaren 30 gün içinde denetleyecek ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’ ne istenen meblağın yatırılması durumunda ruhsat verilecektir. Yönetmelikte iş giysisi için uygun görülen şartlar da belirtilmiştir. Bu şartlar dahilinde çalışanların kıyafetlerinin genel terbiye kurallarına uygun olması gerekmektedir. Çevreye kirli suların yayılmaması için giderler oluşturulacaktır. Çevreyi rahatsız etmemek için ses izolasyonunun yapılması gerekiyor. Belirlenen emek verme saatleri yaz ve kış aylarına nazaran farklılık göstermektedir. Yazın 20:00′ da, kışın ise 18:00‘ da kapatmak durumundasınız. Su tahliyesinin sağlanması için de yerin su geçirmez ürünler ile kaplanması gerekmektedir.

Halı Yıkama Açma Maliyeti

Halı yıkama dükkanı açmak için en mühim şey yer seçimidir. Halıların girişini sağlamak için genel olarak zemin katlar tercih edilir. Bu biçim dükkanların kiraları oldukça maliyetli olmamaktadır. İdeal bir yer seçerek kira harcamasından kurtulmuş olmuş olursunuz. İzinlerin alınması ve ruhsat sürecinde ortalama 2 bin TL harcama yapacaksınız.

Lüzumlu ekipmanlar;

Halı Yıkama Makinesini endüstri tipi almanız gerekiyor. Endüstri tipi makinelerin tutarları 25 bin ile 50 bin TL içinde değişmektedir. Maliyetli olacağını düşünüyorsanız 5 bin TL’ ye el tipi bir yıkama makinesi alabilirsiniz. Yıkadıktan sonrasında halıları sıkmanız gerekecek. Bunun için gene endüstri tipi sıkma makineleri satın almalısınız. 5 bin TL’ ye bir sıkma ve kurutma makinesi alabilirsiniz. Eğer şebeke suyu kullanacaksanız su deposu almanıza gerek kalmamıştır. 2 tonluk su depoları 2 bin TL’ dir. 3 bin TL’ ye bir kurutma dolabı almalısınız. Sadece halıları sermek ve kurutmak için kafi bir alan var ise bu dolabı almaya gerek kalmamıştır. Su aboneliği, elektrik aboneliği derken 3 bin TL ‘ lik bir meblağ da bu harcamalara gidecektir. Paslanmaz bir malzemeden yapılmış kurutma askısı almalısınız. Bu askılar 2000 TL’ ye mal olacaktır. Halı yıkamak için deterjan almalısınız. Bayanların halılarda dikkat en mühim mevzu kokularıdır. Alacağınız kimyasallar bu aşamada ehemmiyet kazanmaktadır. 2 bin TL’ ye tüm deterjanları satın alabilirsiniz. sahibinden.com‘ da bulunan halı yıkama ekipmanlarını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

halı-yıkama-gerekli-malzemeler
Halı yıkama açmak için lüzumlu ekipmanları belirten örnek bir şema

Halıları müşterilerin adresinden almak için bir araca ihtiyacınız olacak. Halihazırda bir aracınız var ise işiniz oldukça kolay. Öteki kalem ise reklam masraflarıdır. İnsanlar halı yıkama firmalarına genel anlamda tanıdıklarının tavsiyeleri üstüne ya da reklam broşürleri yardımıyla ulaşırlar. Bu sebeple magnet, broşür ve kartvizitleri 2 bin TL’ ye bastırabilirsiniz. Vasıta yakıt giderleri de mesafeye nazaran değişim gösterecektir. Elektrik ve su faturaları da cabasıdır. Ustalaşmış olarak bir halı yıkamacı açmak istediğinizde minimum 100 bin TL’ yi gözden çıkarmanız gerekecek. Sadece bu yatırım sonrasında düzgüsel bir halı yıkama işletmesinin bile %50 oranlarında kar oranı bulunduğunu bilmenizde yarar vardır. Sadece bu kar oranı oranı halıları ne kadar temiz yıkadığınıza ve alan kişi portföyünüze nazaran değişkenlik gösterebilecektir. Satışlarınızı artıracak bir öteki hususun indirim bulunduğunu ihmal etmeyin. 1 halı almak için uzak bir yere giderseniz esasen kazancınızı yakıta vermiş olmuş olursunuz. Bundan dolayı ilk aşamada bir halı yıkatana ikincisi yarı fiyatına benzer biçimde indirimler ile alan kişi çevresi edinin. Bunlar küçük fakat kıymetli detaylardır. Sarf ettiğiniz enerji kazandığınız paraya değsin fakat değil mi? Ek olarak bu işi tek başına yapamayacağınıza nazaran yıkama ve dağıtım için minimum 1 elemana ihtiyacınız olacak. Bu da extra sigorta ve maaş gideri anlama gelir.

halı-yıkama-reklam
Reklam ticaretin en mühim ayağıdır ihmal etmeyin.

Bayan giyim mağazası açmak ister misiniz?

Bayilik Hizmeti İle Halı Yıkamacı Açmak

Tüm bu maliyetlerden kurtulmak ve kurulum aşamasında bulunmak istemiyorsanız halı yıkama bayiliği veren firmalar ile anlaşabilirsiniz. Ödemeyi yapmanız durumunda bu firmalar iş yerini anahtar teslim olarak sunmaktadır. Bu firmalar reklam giderlerinden lüzumlu kimyasallara, halı yıkama makinesinden buharlı dezenfekte makinesine kadar tüm imkanları sağlamaktadır. Ek olarak inovasyon eğitimleri ile girişimcileri desteklemektedir.

 • Terradry
 • Ak Tem
 • Oxi Fresh
 • Chem- Dry
 • Vimax benzer biçimde firmalar halı yıkama bayiliği vermektedir ve isim bedeli talep etmemektedirler.

Gelelim lüzumlu olan finansmanı nereden elde edeceğinize. Eğer birikmişinizi yoksa iş kurmanız kesinlikle hayal değil. Kredi notunuz yüksek ve siciliniz temiz ise bankalardan iş yeri kredisi ve gereksinim kredisi kullanabilirsiniz. Ek olarak girişimcilerin devlet eli ile desteklendiğini de es geçmemek gerekiyor. En kolay hibe alınabilecek projeler ile ilgili data alabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB’ den destek almanın bir iş planı hazırlamak ile mümkün olacağını belirtelim. Ilk olarak Kosgeb’ in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verdiği ve katılımın mecburi olduğu kurslara kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu kurslar tamamen parasızdır ve toplamda 32 saatliktir. Eğitimden sonrasında alınacak olan sertifika destekleme ödemesinden yararlanmak için aranan ilk şarttır. Sertifikanızı alarak bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Sadece bu iş planı internette dolaşan iş planlarından değişik olmalıdır. Emsalsiz olmak destekleme için bir gerekliliktir. Bu iş planları size yol gösterir sadece doğru yola ulaştırmaz. Bu sebeple iş planınızı kendiniz hazırlayın ya da danışmanlık firmalarından destek alın. Danışmanlık firmaları belirli bir ücret karşılığında size iş planı hazırlayacaklardır.

halı-yıkama-kosgeb
Halı yıkama sektörü Kosgeb’ in desteklediği sektörlerden biridir.

Kısacası destekleme ödemesi almak için şu adımları izlemeniz gerekiyor.

 1. Eğitim sonrasında sertifikanızı alın.
 2. Kuruma müracaat yapmak için müracaat formunu doldurun.
 3. İş planınızı kuruma sunun.
 4. Kurul müracaat ile ilgili lüzumlu incelemeleri meydana getirecek.
 5. Eğer başvurunuz kabul edilirse 90 gün içinde veri tabanına kayıt olacaksınız.
 6. Kayıt aşamasından sonrasında taahhütname imzalamanız gerekiyor.
 7. Taahhütnameyi verilen süre içinde imzalamazsanız destekleme ödemesi hakkınızı yitirmiş oluyorsunuz. Bu sebeple mevzu ile ilgili lüzumlu takipleri yapmanız gerekiyor.

Halı Yıkama İş Planı Örneği

İş planı hazırlarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar ve iş planına yer alması ihtiyaç duyulan detaylar vardır. Hangi mevzuda hazırlamak isterseniz isteyin bu noktalara dikkat etmelisiniz. Adım adım bir iş planında olması ihtiyaç duyulan özellikleri sırayalayacağız;

 • Giriş bölümünde işin kısa bir tanımı yapılmalıdır. Nerede halı yıkamacı açacağınıza, alacağınız malzemelere, rekabet oranına vb. değinebilirsiniz.
 • İkinci kısmı girişimci tamamen kendine ayırmalıdır. Ilk olarak özgeçmişini yazmalıdır. İş tecrübelerini, eğitimini ve becerilerini ifade etmelidir. En oldukça dikkat edilen noktalardan biri girişimcinin niçin bu sektörde olmak istediğidir. Bu iş fikrini tercih etme nedenleriniz ve işin size uygunluğu ile bir bağlantı kurmalısınız.
 • Kısa, orta ve uzun solukta hedefler belirlemelisiniz. İşletmenizi birkaç yıl sonrasında nerede görmek istediğinizi ifade etmelisiniz. Hitap edeceğiniz alan kişi kitlesi ve özelliklerini, rakiplerinizi detaylı bir ifade ile plana eklemelisiniz.
 • Aylık ve senelik tablolar ile iş planınızı desteklemelisiniz. Bir fiyat politikası belirleyerek  hangi ürünün niçin o fiyatta bulunduğunu ve kar oranınızı yazmalısınız. Hedef kesime ulaşmak için ne benzer biçimde materyalleri kullanacağınızı belirtin.
halı-yıkama-iş-planı
İş planınızın emsalsiz olmasına ehemmiyet verin.
 • İşinizi kurarken size lazım olacak tüm ekipmanları belirleyin. İş planında bu ürünleri ve fiyatlarını belirterek yapacağınız toplam yatırım miktarını hesaplayın. Örnek bir gelir- gider tablosu oluşturun.
 • Son olarak iş akış şeması oluşturun. Mesela; halıların müşterilerin evinden alınması, yıkama alanına getirilmesi, burada yıkanması ve sıkılması, kurutulmaya bırakılması, paketlenmesi ve müşterilerin evlerine ulaştırılması şeklinde bir şema belirleyin.

İş planınızın kabul edilmesi üstüne KOSGEB’ den destek alabilirsiniz. Ek olarak işletme kurulumu ve genel giderler için toplamda 100 bin TL geri ödemeli ve teminatlı kredi de kullanabilirsiniz. Hayırlı işler diliyoruz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir