Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Resmi Gazete

10 Ocak 2021 tarihli ve 602 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Gösterilen karara gore 2021 senesinde bazı meslek kollarında etkinlik göstermekte olup, ihtiyaç duyulan şartları taşıyan esnaflarımız faizsiz kredi imkanından yararlanabilecektir. Kredinin kimlere verileceği, hangi sektörü kapsayacağı, kredi başvurusu için hangi evrakların lüzumlu olduğu vb. tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halkbank %0 Faizli Esnaf Kredisi

2021 senesinde bir çok banka tarafınca belirli faiz oranları ve vadeler dahilinde sunulan esnaf kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafınca geçtiğmiz günlerde meydana getirilen açıklamaya gore esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafınca 2021 yılı içinde toplamda 22 milyar TL faizsiz kredi kullanılacağı belirtilmişti. Meydana getirilen açıklamada verilen karar Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Esnafımız 2021 senesinde gerek duyduğu bu finansmanı verilen faizsiz krediler yolu ile sağlayacak. Yalnız bu yıl verilecek olan krediler değil, geçmiş yıllarda verilmiş sadece borç kalanları 2021 yılına devreden kredilere de yüzde 50 faiz indirimi uygulanacağı açıklanmıştır. Kooperatiflere bağlı olarak etkinlik gösteren ve birleşke kefaleti ile kredi almış olan, herhangi bir kooperatife üye olmamış ve bankadan bireysel olarak kredi çeken, ek olarak bankanın KKTC şubesinden kredi kullanmış olan esnaflarımızın bakiyelerinin 2021 yılına devretmesi halinde kendilerine yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

Halkbank %0 Faizli Esnaf Kredisi
Halkbank %0 Faizli Esnaf Kredisi

Faizsiz krediler ise sektörlere gore verilecektir. OCAK, ŞUBAT VE MART aylarında esnafımıza toplamda 10 milyar TL kredi desteği sağlanacaktır. NİSAN VE ARALIK aylarında da bankaların likidite durumları dikkate alınarak yıl genelinde toplamda 22 milyar TL faizsiz kredi desteği sağlanacaktır. Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması yapabilirsiniz.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilecek?

Esnaflarımızın faizsiz olarak kredi kullanabilmesi için aşağıdaki sektörlerde etkinlik gösteriyor olması gerekiyor. Faizsiz kredi imkanından hepimiz yararlanamıyor. 602 sayılı C.Başkanı kararnamesinin 3. maddesinde faizsiz kredi alacak olanların taşımaları ihtiyaç duyulan şartlar tek tek sayılmıştır.

 • UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEK DALLARI: Oyacılık, yemenicilik, el dokuma, bakır işleme, sedef kakma, çömlek yapımı, ahşap oyma, keçecilik, lüle taşı şeklinde  unutulmaya yüz tutmuş sanat dallarında etkinlik gösteren esnafımız sıfır faizli kredi imkanından yararlanabilecektir. Bu esnafımız vergi kanunlarımıza gore vergiden muaftırlar. Kredi başvurusunda bulunurken vergi muafiyet belgeleri ile müracaat yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda geçmiş yıllarda verilen kredilerin 2021 yılına kalan kısımları için de yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır.
  kaybolmaya yüz tutmuş meslek dalları
  Kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarına 0 faizli kredi verilecek.
 • USTALIK BELGESİNE SAHİP OLAN ESNAF: Mesleki eğitim kanunu kapsamında verilen eğitimler sonrası ustalık belgesi almış ve 1 senedir bu belge ile aralıksız olarak etkinlik gösterenler kendi namlarına açtıkları işyerleri için faizsiz kredi kullanabilirler. Sadece son 1 yılda ticari faaliyetlerini sürdürmeye ara vermiş ve vergi mükellefi sıfatını yitirmiş olanlar verilen bu desteklerden yararlanamayacaktır.
ustalık belgesine sahip olanlara kredi
Ustalık belgesine haiz olanlara 0 faizli kredi verilecek.
 • GENÇ GİRİŞİMCİLER : KOSGEB tarafınca verilen kurslara katılarak buradan sertifika alanlar ve hemen sonra hazırlamış oldukları iş planları ile kuruma başvurarak iş planları kabul edilmiş olanlar faizsiz kredi imkanından yararlanabilirler. Kullanabilecekleri faizsiz kredi üst limiti ise 100 bin TL olacaktır.

gen girişimcilere faizsiz kredi
100 bin TL’ ye kadar genç girişimcilere faizsiz kredi verilecek.

Yukarıdaki meslek dallarında etkinlik gösterenlerin kendi adlarına açtıkları işyerlerinde aralıksız olarak 1 senedir etkinlik gösteriyor olmaları gerekiyor. Ek olarak son 5 senedir KOSGEB haricinde herhangi bir kurum ya da kuruluştan da bağışlama ya da kredi faiz desteği olmak şartı da aranıyor. Bu şartlara haiz olan esnafımız kredi başvurusunda bulunarak 2021 senesinde finansman gereksinimlerini karşılayabilirler.

➤ Buna ek olarak daha evvelki yıllarda esnaflara Halkbank tarafınca verilmekte olan faizsiz krediler bulunduğunu biliyoruz. 2021 senesinde bu krediler de devam edecektir. Esnafın faizsiz kredi alabilmesi için bu krediyi işyeri modernizasyonu, döner ana para, makine ve teçhizat alımları şeklinde mevzularda kullanımı gerekmektedir.  Bu kredilerin tutarları 30 bin TL olmaktadır.

Ek olarak krediden esnafın yararlanması için daha evvelki yıllarda kredi başvurusu yapmış ise mevcut borçlarını kapatmış olması gerekmektedir. Eğer ödenmemiş, vadesi geçmiş vb. borcu var ise 2021 senesinde faizsiz kredi imkanından yararlanması mümkün değildir.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021 Şartları isminde içeriğimizden öteki şartlar ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Kredi başvurusu yapmak için lüzumlu belgeleri hazır etmeniz gerekiyor. Müracaat işlemi iki şekilde değerlendirilecektir. Herhangi bir birleşke ortağı olmayanlar bireysel olarak baka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilirler. Sadece birleşke üyesi olanlar için müracaat işlemi değişik işlemektedir. Ilk olarak birleşke ortakları kredi taleplerini yazılı olarak ortak oldukları kooperatiflere bildirmelidir. Birleşke bünyesinde bulunan kurul tarafınca birleşke ortağının başvurusu 15 günlük süre zarfında incelenecek olup 15 gün sonunda netice pozitif yönde ya da negatif olarak kendisine bildirilecektir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır
Kredi Başvurusu Iyi mi Yapılır

Birleşke kefalet edeceği ortağın mali durumu ile ilgili bir araştırma başlatacak olup verdiği karar eğer pozitif yönde olursa banka şubelerine yönlendirilecektir. Verilecek olan karar neticesinde bankaya giden ortağın kredi başvurusu banka tarafınca incelenecek olup kredi almasına engel bir durumu olmayanlar kredilendirilecektir. Eğer esnafın kredi notu düşük ya da herhangi bir kurumdan daha evvel bu programlar kapsamında faizsiz kredi vb. almış ise kredi başvurusu muhtemelen reddedilecektir.

 1. ŞAHIS BAŞVURUSU : Aşağıdaki evraklar ile banka şubelerine gidiniz.
 2. KOOPERATİF KEFALETİ İLE BAŞVURU : Birleşke kefaleti ile müracaat yapacakların uygar haklarını kullanma ehliyetine haiz olması, sicil kayıtlarının yapılmış olması ve etkinlik gösterdikleri bölgede bulunan esnaf ve kefalet kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Bu kişiler başvurularını kooperatife yapacaklardır.

Kredi Başvurusu İçin Lüzumlu Evraklar

Halkbank tarafınca kredi başvurusu esnasında yanınızda götürmeniz ihtiyaç duyulan evraklar bulunmaktadır. Birleşke ortakları bu evrakları bağlı bulundukları kooperatiflere teslim edecek olup kişisel olarak müracaat yapacaklar da banka şubelerine iletecektir.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Kooperatife üyelik belgeleri

Sadece unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında etkinlik gösteren esnaf vergi mükellefi olduğundan dolayı Vergi Mükellefiyet Belgesi‘ ni sunmalıdır. Halkbank Esnaf Kefalet 2021 Yılı 30 Bin TL. Faizsiz Kredi ile ilgili informasyon alarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer daha evvelki yıllarda kredi vermiş olan kurumda herhangi bir açık meydana gelmişse bu açık hazineden kapatılacaktır. Bu sebeple devreye Gömü ve Maliye Bakanlığı girecektir. Resmi Gazete’ de gösterilen karar 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup 31 Aralık 2021 geçmişine kadar esnaf ve sanatkarlarımız düşük faizli kredi kullanmak için başvurularını yapabilirler.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir