Halkbank Kredi Yapılandırma 2021

Kredi borçlarını ödemekte zorlanıyorsanız ya da bunun tersi maddi imkanlarınız rahatladıysa ve kredi borcunuzu daha kısa vadede kapatmak istiyorsanız bu durumda bankanızla görüşerek kredi yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Saydığımız bu sebeplerin yanı sıra; kredi çektiğiniz dönemde faizlerin yüksek olması ve faizlerde de günümüz itibariyle bir indirime gidilmesi durumunda da bu yapılandırma işlemini yapabilirsiniz.

Daha ilkin bir fazlaca bankanın kredi yapılandırma süreci ile ilgili detaylı bir halde sizleri bilgilendirdiğimiz suretiyle bu yazımızda da; Halkbank kredi yapılandırma konusunu ele almaya çalışacağız.

Borcunuzu Ödemekte Zorlanıyorsanız Kredinizi Yapılandırın

Halk Bankası‘ndan hali hazırda bir kredi çektiyseniz ve bu kredi borcunuzu ödemekte zorlanmaya başladıysanız ya da ödeyemiyorsanız, kaçak güreşmek yerine bu kredinizi yapılandırabilirsiniz. Yapılandırmadığınız ve borcunuzu da ödeyemez duruma düşmeniz halinde işler daha da karışacak, kredi notunuz düşecek, kim bilir son olarak kredi siciliniz bozulacaktır. Bu şekilde bir durum olması halinde ise; artık bankalar size kredi ve kredi kartı verme noktasında çekimser davranacaktır.

Kredi Borcunu Daha Erken Bitirmek İçin Ara Ödeme ve Yapılandırma

Yapılandırma yoluna gidebileceğiniz bir öteki mevzu da; kredi borcunuzu erken kapatmak istemeniz ya da ara ödeme yapmak istemeniz olabilecektir. Bu şekilde bir durumda kredi vade süresini kısaltabilir, ara ödeme yapabilir ve yeni bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Doğal ki bunun için aylık gelir miktarınız ehemmiyet arz edecektir. Aylık gelir derken, bu belgenebilir aylık gelir miktarınızdır. Bankalar için geçerli olan gelir miktarınız; belgenebilir gelirlerinizdir. Bir örnek verecek olursak; aylık taksitleri 1000 TL olan kredi borcunuzun, vadelerini kısaltıp aylık 1300 TL ‘ye çıkarabilmeniz için bununla orantılı bir aylık belgenebilir gelirinizin olması gerekmektedir.

Faizlerin Düşmesi Sonrasında Halkbankası‘ndan Kredi Yapılandırma

Borcunuzu erken kapatmak ya da borcunuzu ödeyemediğiniz sebebi öne sürülerek kredi yapılandırmanın yanı sıra; çektiğiniz kredi sonrasında kredi faizlerinde düşüş yaşanması ile beraber gene Halbankası ‘ndan kredi yapılandırma işlemi yapabilirsiniz. Sadece bu aşamada iyi bir hesap yaparak, kredi borucunuzun mevcut erken kapatma tutarı ile yapılandırma sonrasında ödeyeceğiniz toplam geri ödeme miktarının iyi karşılaştırılmasıı gerekir. Bu hesaplamayı yaparken, yeni yapılandırma kredisinin harcamalarını da muhakkak göz önüne almalısınız.

Halkbankası‘ndaki Kredimi Iyi mi Yapılandıracağım?

Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk olarak krediyi çekmiş olduğunuz ya da başka bir Halk Bankası şubesine gitmek ve bireysel satın alan temsilcilerinden herhangi birisinden sıra alarak kredi yapılandırma işlemi için geldiğinizi söylemek olacaktır. Yapılandırma işlemi için bankaya gitmeden ilkin kendi çapınızda mevcut faiz oranların bir hesaplama yapabilir ve hazırlıklı bir halde gidebilirsiniz. Bunun için de gerek internet sitemizdeki gerekse de Halk Bankası ‘nın internet sayfasında bulunan kredi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Bu  şekilde hesaplama yapma imkanınız yoksa; bu durumda Halk Bankası müşteri hizmetleri telefon bankacılığı olan Halkbank Dialog ‘u 0 850 222 0 400 ya da 444 0 0 400 nolu telefonlardan arayabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma İşlemi İçin Lüzumlu Belgeler

Halk Bankası ‘ndan kredinizi yapılandırmak için esasen kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir. Sadece bankaya kredi başvurusu esnasında aylık geliriniz daha düşükse; daha rahat bir yapılandırma işlemi yapmak adına yeni düzenlenmiş ve daha yüksek gelir görünen bir gelir belgesini iş yerinizden almanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kredime Niçin Yapılandırma Yapılmıyor?

Eğer ilgili görevli yapılandırma işleminin, herhangi bir sebepten dolayı gerçekleştirilemeyeceğini söylemesi durumunda; gene de bu mevzuda resmi müracaat olması için en azından bir dilekçe yazıp vermenizde yarar vardır. Yazdığınız dilekçeye istinaden size bir yanıt verilecek, bu cevapta da niçin yapılandırma yapılmadığı net bir halde yazılacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Halkbank Müşteri Hizmetleri 444 0 400 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir