Hangi Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde bankaların bizlere sağlamış olduğu pek fazlaca kolaylıklar neticesinde birçoğunda hesabımız bulunmaktadır. Bundan dolayı hangi bankada hesabım var iyi mi öğrenebilirim diye merak edebilirsiniz. Zira bazen çeşitli gereksinimler ya da işler için oluşturulan banka hesapları bir süre sonrasında kullanılmadığı ya da gerekseme kalmadığı gerekçeleri ile unutulmaktadır. Fakat bu hesapların da birçoğu için hesap işletim tutarı şeklinde bedeller istenildiği için kapatılmadığı sürece boş yere maddi kayba davetiye vermektedir. Bundan dolayı kullanılmayan banka hesaplarının tespit edilerek kapatılması önerilir.

Bu yazımızda hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim diye merak eden siz kıymetli okurlarımıza destek olabilecek ipuçları paylaşmaya çalışacağız.

Hangi Bankada Hesabım Var?

Bilinmiş olduğu suretiyle bankalar ile son yıllarda fazlaca fazla içli dışlı olmaya başladık. Maaş almaktan satmaca ödemelerine, kredi gereksinimlerinden kredi kartına kadar fazlaca geniş bir alanda bankalar ile çalışmaktayız. Bu da ihtiyacımız olsun ya da olmasın fark gözetmeksizin bankadan bir hesap açılması anlamına gelmektedir. Hatta bazı bankalar kendisi ile tamamen değişik bir iş için de olsa çalışmak isteyen müşterilerine haberleri olmaksızın bir hesap açmaktadır. Gerekçe olarak ise ilgili işlemler için kullanılması ihtiyaç duyulan bir hesabın olması gerektiği vurgulanmaktadır. Velhasıl bir halde oluşturulan banka hesapları süre içinde unutularak açık halde kalmaktadır. Bu da hesap işletim tutarının ödenmemesini getirir.

İlk başlangıçta kişiye ulaşarak bu borcun ödenmesini isteyen banka ile müşterileri içinde anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Daha sonraki aşamada ise banka vakası adliyeye taşıyarak aradan sıyrılır. Asla kimse bu şekilde küçük bir şey için büyük bedeller ödemek ve bu şekilde de uğraşmak istemez. Bundan dolayı ilgili hesabın derhal kapatılması en uygun olan yoldur. Kişinin hangi bankada hesabı bulunduğunu öğrenebilmesinin en temel yolu gene kendisi olmaktadır. Şahıs ilgili banka ile işi biter bitmez ilk olarak hesabını ve mevcut kredi kartlarını kapattırmalıdır. Bunun olmaması durumunda ise ilk fırsatta derhal hesaplar ve kartlar kapatılmalıdır. Zaman içinde unutulan hesaplar için de geriye dönük olarak hatırlamaya çalışıp, gerekirse bankaları tek tek arayarak hesabı olup olmadığını öğrenmelidir.

Anlaşılacağı suretiyle hangi bankada hesabım var iyi mi öğrenebilirim sorusunun kolay bir cevabı maalesef bulunmamaktadır. Burada iş kişiye düşmektedir.

E-Devlet Banka Hesabı Sorgulama

E-devlet üstünden birçok işlemi rahatça yapabilirken banka hesabınızın olup olmadığını e-devlet üstünden göremiyoruz. Bundan dolayı hangi bankada hesabım olabilir? sorusuna tek cevap bankaları arayarak bilgilerinizi vererek denetim ettirmenizdir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir