Hangi Meslek Grubunun Emekli Maaşı Daha Yüksek

Türkiye’de bulunan her meslek grubunun kendine nazaran iş şartları ve emeklilik durumları mevcuttur. Birbirinden değişik emeklilik şartları bulunan bu mesleklerde, naturel olarak değişik emeklilik maaşları alındığı görülmektedir. Peki, bu meslek grupları içinde en yüksek emeklilik maaşı alan meslek hangisidir?

Emekli Maaşı

Emekli maaşı kişilerin belli bir yaşa kadar çalışıp emek vermeyi bıraktıktan sonrasında aldıkları maaştır. Emekli maaşınızın miktarı çalıştığınız kuruma nazaran değişmektedir. Mesela devlet yada hususi de emek harcama imkanınız vardır ve özelde aldığınız miktar, devlette aldığınızdan değişik olduğundan otomatikman emekli olduğunuzda alacağınız miktar da farklılık gösterecektir. Maaşınız derecenize bağlı olarak da değişim göstermektedir. Bir şirket da destek müdür, müdür, düzgüsel çalışan ve alt kademede yer edinen kişilerin maaşı değişim göstermektedir. Ne kadar yüksek mertebede yer alırsanız o denli maaşınız yükselirken taban da yer edinen kişileri maaşları da bir o denli düşüktür. Bu durum emeli maaşında da bu şekildedir. Kısacası emekli maaşı sizin hayatınız süresince verdiğiniz emeklerinize karşılık olarak çalışamayacak duruma gelip yada emek vermeyi bırakan kişilere verilen maaştır.

Emekliye Zam

Emekli maaşına öteki sektörlere olduğu benzer biçimde zam yapılmaktadır. 2017 emekli zam oranları geçtiğimiz günlerde açıklanır. Buna nazaran SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.89 zam yapılırken işyar emeklilerine yüzde 6.89 zam yapılmıştır. Bu zamlara nazaran SSk emeklisi bir kişinin yeni maaşı 1.485 Türk Lirası, Bağ-Kur emeklisinin 1.330 Türk Lirası olmuştur. Memurların yeni zam oranı ile beraber aldıkları emekli maaşı en düşük 1.871 Türk Lirası olmuştur. Alınan bu maaşlar minimum sayıları göstermektedir. Çalışırken alınan maaşa oranla emekli maaşları düzenlendiğinden her bir emeklinin maaşı farklılık gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

En Yüksek Maaş

En yüksek emekli maaşı demek çalışırken de yüksek oranda bir maaşa haiz olmak anlama gelir. Bu yüzden en oldukca maaş kazana mesleklerle doğu orantılı olarak emekli maaşı en oldukca olan meslekleri açıklayacağız. Petrol mühendisleri oldukça iyi paralar kazanmaktadır. Devletimizde pek iş alanı bulunmasa da iyi kazanan meslek gruplarından biridir. Diş hekimleri ve ortodontistler de oldukça iyi meblağlar kazanmaktadır ve devletimizde iş sahası bulunan bir meslektir. Herhangi bir şirket da üst düzey yönetici olmanızın da size iyi bir maaş getirisi olacaktır. Bu meslek grupları çalışırken de iyi paralar kazandıklarından emekli olunca da en iyi emekli maaşı alan sektörden kişilerdir.

tıkla sorunu sor

Hangi Meslek Grubunun Emekli Maaşı Daha Yüksek İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir