Hayat Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yaşam Sigortası Sorgulama

Yaşam sigortası, kişilerin yaşamda beklenmedik vakalara karşı hazırlıklı olmak amacı ile aldıkları bir önlemdir. Yaşamın beklenmedik risklerine karşı hazırlıklı olmak ve bu risklere karşı tedbir almak kişinin yaşamını güvence altına alması açısından önemlidir. Yaşam sigortası yardımıyla kişinin başına herhangi bir kaza gelse dahi, yaşam standardını koruma altına almış olur. Üstelik yalnız kendi yaşamı da değil sevdiklerinin yaşam standardını da korumuş olur.

Yaşam Sigortası Yaptırmak ve Teminatlar

Yaşam sigortası olan kişilerin başına herhangi bir durum vardığında teminatlar devreye girmektedir. Bu teminatların başlangıcında vefat teminatı gelir. Yaşam sigortası olan kişinin başına herhangi bir durum vardığında şu demek oluyor ki kaza ya da hastalık sonucundan vefat ettiğinde devreye girer. Vefat teminatı yardımıyla vefat eden şahıs hemen hemen hayattayken sigorta poliçesine kanuni varislerini bildirir. Bu sayede şahıs vefat durumunda yakınlarına parasal bir varlık bırakmış olur.

Bir çok vakit kişiler yaşam sigortası yaptırma ihtiyacı hissetmemektedirler. Yaşam sigortası yaptırmak çoğu zaman kredi kullanan kişilere bankalar tarafınca mecburi olarak yaptırılmaktadır. Bu sayede kişinin ne kadar kredi borcu var ise vefat etmiş olduğu takdirde yaşam sigortası tarafınca ödenmektedir. Ek olarak ödenen kredi taksitleri de kişinin mirasçılarına ödenmektedir. Şu demek oluyor ki şahıs vefat etse bile yaşam sigortasında yer edinen paradan kişinin aile ve dostça mirasçıları yararlanmaktadır. Yaşam sigortasında kaza vefat teminatı haricinde ek bazı teminatlar da bulunmaktadır. Kaza ya da hastalık sonucu maluliyet teminatı, kaza sonucu tedavi harcamaları teminatı, tehlikeli hastalıklar teminatı, gündelik hastane harcamaları teminatı ve işsizlik teminatı bulunmaktadır.

Yaşam Sigortası Sorgulama İşlemi

Yaşam sigortası yaptıran kişiler, kaza, hastalık ya da herhangi bir nedenden dolayı vefat etmeleri durumunda yaşam sigortasındaki paralar yakınlarına miras olarak kalmaktadır. Hayat sigortası sorgulama ile kişiler yaptıkları yaşam sigortası hakkında lüzumlu bilgiye kolay bir halde ulaşabilirler. Yaşam sigortası sorgulaması, yaşam sigortası ile ilgili yürütülmekte olan işlerin denetim edilmesi, meydana getirilen güvence türünün sorgulanması benzer biçimde bilgilerin temin edilebileceği bir uygulamadır. Kişinin başına gelen herhangi bir sıkıntıdan dolayı vefat etmesi durumunda, poliçede yer edinen miktarın ödenmesi ailesine yapılmaktadır. Şahıs eğer vefat etmemiş ve kaza ya da hastalık sonucunda sakat kalmış ise poliçede yer edinen miktarın ödemesi yaşam sigortasına haiz olan kişiye yapılır. Kaç tane sigorta yaptığınızı, sigorta teminatlarınızı ve yaşam sigortanız ile ilgili lüzumlu ayrıntıları yaşam sigortası sorgulama işlemi üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Yaşam sigortası sorgulatma işlemi ile kişilerin karşısına tüm yaşam sigortası poliçeleri çıkar, ek olarak sigortanın başlangıç ve bitiş geçmişine kadar lüzumlu tüm detaylar sistemde yer alır.

Yaşam sigortası sorgulama işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üstünden yapılmaktadır. Sigorta Informasyon ve Nezaret Merkezinin web adresi üstünden sigortalı kişiler kimlik bilgilerini ve lüzumlu öteki detayları ihtiyaç duyulan bölgelere doldurarak yaşam sigortası sorgulama işlemini yapabilirler. Bunun haricinde ek olarak E – Devlet üstünden de yaşam sigortası sorgulama işlemi yapılmaktadır. E –  Devlet üstünden yaşam sigortası sorgulaması yapmak isteyen kişiler ilk olarak bir E – Devlet şifresi temin etmelidirler. E – Devlet şifresi PTT şubelerinden kimlik ile beraber belli bir ücret karşılığında temin edilmektedir. Şifrenizi aldıktan sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/hayat-sigortasi-police-sorgulama adresine girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun haricinde kişiler yaşam sigortalarını sorgulamak istediklerinde bu işlemleri sigorta yapmış olduğu şirket üstünden de sorgulayabilir. Yaşam sigortasını sorulama işleminin en süratli ve kolay yolu E – Devlet üstünden yapılmaktadır. Yaşam sigortası olan kişiler bu yollardan herhangi birini tercih ederek yaşam sigortası sorgulama işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilir ve istedikleri detayları kolay bir halde elde edebilirler.

Bundan önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir