Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

Kurul raporu almak isteyen vatandaşların ilk olarak tam teşekküllü ve Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı tarafınca onaylanmış bir hastanede muayene olmaları gerekmektedir. Kurul raporu alabilmek için birçok bölüme gidilmesi ve bu bölümlerde muayene olunması gerekmektedir. Kurul raporu almak için belli oranda bir paranın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminden sonrasında muayeneler başlatılır. Her hastanede bulunan ve bulunması mecburi olan kurul tarafınca rapor hazırlanarak, kişiye teslim edilir. Kurul rapor ücretleri her yıl artış göstermektedir. 2021 senesinde da artış gösteren kurul raporlarının ücretleri her yıl değişmektedir. Ek olarak tedavi olunan hastaneye bağlı olarak da kurul rapor ücretleri artabilir ya da azalabilir.

Kurul Raporu Nedir?

Kurul raporu bir hastanede yer edinen ve temel sıhhat problemleri ile ilgilenen bölümlere giderek tedavi olunmasıdır. Tek bir bölümden alınan raporu değil muayene olunan tüm bölümlere ilişkin raporun genel adı kurul raporudur. Kurul raporu kurum ve kuruluşlar tarafınca işe başlama esnasında talep edilebilen bir sıhhat raporudur. Kurul raporu alan bir kişinin nerede ise 7 – 8 tane bölüme giderek tedavisi olması gerekmektedir. Tedavi olunan tüm bölümlerin raporlarının tek bir rapor haline getirilmesi ve kurul tarafınca onaylanmasına kurul raporu denilmektedir.

Kurul Raporu Iyi mi Alınır?

Kurul raporu iyi mi alınır sorusu uzun senelerdir sorulan bir sorudur ve kurul raporu tam teşekküllü hastanelerden alınan bir rapordur. Rapor alınacak olan hastanenin tam teşekküllü olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı tarafınca onaylanmış olması gerekmektedir. Hastanelerde yer edinen kurul tarafınca rapor onaylandıktan ve rapor tutarı yatırıldıktan sonrasında kurul raporunu şahıs teslim alabilir. Kurul raporu alabilmek için belli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin arkasından şahıs kurul raporu almak için tedavi olabilir ve son aşamada ise rapora ulaşabilir.

Kurul Raporu İçin Tedavi Olunan Bölümler

Kurul raporu almak için hastanelerde yer edinen birçok bölüme gidilmesi gerekmektedir. Bu bölümlere tedavi olduktan sonrasında tüm raporlar tek bir rapora dönüştürülür. Bu rapora ise sağlık raporu ya da kurul raporu denilmektedir. Kurul raporu için tedavi olunması ihtiyaç duyulan bölümler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İç hastalıklar kısmı
 • Genel cerrahi kısmı
 • Göz kısmı
 • Kulak, burun, boğaz kısmı (KBB)
 • Nöroloji kısmı
 • Ruh sağlığı kısmı başta olmak suretiyle temelde 6 bölüme tedavi olunmaktadır. Bazı hastanelerde bu bölüm sayısı artmakta ya da azalmaktadır. Sadece adlar değişse bile raporda yer edinen bölümler çoğu zaman aynı kalır.

Kurul Raporuna Niçin Kurul Raporu Denilir?

Sıhhat raporuna kurul raporu denilmesinin sebebi bir kurul ekibi tarafınca verildiği için rapora kurul raporu adı verilmiştir. Her hastanede bulunması mecburi olan bir kurul ekibi yer verilmiştir. Sıhhat raporları ve öteki işlemler için bu heyetin onayı olması gerekmektedir. Sadece verilecek olan sıhhat raporu için yalnız heyetin imzası ve onayı kafi değildir. Hastanede bulunan baş doktor tarafınca onaylanması gerekmektedir. Eğer baş doktor rapor esnasında orada değilse yetki baş doktor yardımcısına geçmektedir. Heyeti oluşturan ekipte her bölümden bir tane uzman hekim yer verilmiştir. Raporların ve öteki işlemlerin daha objektif ilerleyebilmesi için her bölümden 1 şahıs ile sınırlama yapılmıştır. Bazı hastanelerde kurul üye sayısı 7 ya da 8 şahıs iken bazı yerlerde bu sayı 3 ya da 4 uzman hekim ile sınırlandırılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kurul Raporu Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Kurul raporu için hangi hastaneye gideceğine kabul eden vatandaşın, hastaneye gittikten sonrasında yazılı başvuruda bulunması gerekmektedir. Fazlaca kısa bir halde kurul raporu istediğini ve hangi sebep ile istediğini belirleten bir dilekçe yazmalıdır. Kurul raporu için dilekçe yazdıktan sonrasında hastanenin muhasebe kısmına ya da dilekçenin teslim edilmiş olduğu bölüme kurul raporu için ödeme yapılması gerekmektedir. Bazı hastaneler dilekçe yerine biçim vermektedir ve kişiden bu formu doldurmasını istemektedir. Dilekçe yerine geçen bu formlar aracılığı ile de müracaat yapılabilmektedir. Okul için kurul raporu almak isteyen öğrencilerin de müracaat aşamasında aynı adımları takip etmesi gerekmektedir.

Kurul Raporu Tutarı Ne Kadar?

Kurul raporu tutarı 2021 senesinde da artış göstermiştir ve her yıl artış göstererek devam etmektedir. Kurul raporu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Hastaneleri için ayrı ücretlendirilmektedir. Hususi hastanelerin kurul raporu ücretlendirmesi ise kendi şartlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Kurul raporu tutarı 100 Türk Lirası ile 300 Türk Lirası içinde devlet hastanelerinde değişim göstermektedir. Ek olarak giriş tutarı, tedavi tutarı, evrak tutarı şeklinde ek ücretleri de hastanelerin talep etme hakları mevcuttur. Hususi hastaneler ise tüm ücretleri de dahil ederek kurul raporu ücretini belirlemektedir. Kurul raporu ücretleri her yıl değişmekte olup güncel faiz, döviz ve vergi oranları göz önünde bulundurularak tertipli bir artış göstermektedir.

Kurul Raporu Kaç Gün İçinde Alınır?

Kurul raporu kaç günde alınır sorusu oldukca dört gözle beklenen sorulardan biridir. Kurul raporu heyetin durumuna bağlı olmak suretiyle en fazla 7 iş günü içinde teslim edilmektedir. Eğer devlet hastaneleri aracılığı ile kurul raporu alınacak ise bu süre 3 ila 4 iş günü içinde değişim göstermekte ve bekleme süresi düşmektedir. Kurul raporları hastanelerden öğleden sonrasında teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda oldukca fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi minimum 3 gün içinde raporunuz hazır hale gelmektedir.

Kurul Raporu Ne İçin İstenir?

Kurul raporu çoğu zaman yeni bir işe başlarken istenmektedir. Kurul raporunu isteyen birçok kurum ve müessese bulunmaktadır. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Askerlikten muaf olma işlemi için kurul raporu istenmektedir.
 • Yeni bir işe başlarken sıhhat raporu istenmektedir.
 • Yurt dışına çıkış için istenmektedir.
 • İş yerinden mecburi izin alınması ihtiyaç duyulan durumlar için iş yeri tarafınca kurul raporu talebinde bulunulabilir.
 • Engellilik durumları için kurul raporu istenmektedir.
 • Devamlı ilaç kullanmak zorunda olan kişiler için kurul raporu mecburi tutulabilir.
 • İşitme engelliler için kurul raporu istenebilir.
 • Uzun soluklu dinlenme gerektiren hastalıklar için ve bu dinlenme süresi sebebi ile kurum tarafınca kurul raporu istenebilmektedir.
 • Protez durumları için kurul tarafınca onaylanan sıhhat raporu istenebilmektedir.

Kurul Raporu Almak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Kurul raporu almak için müracaat yapıldığında bazı belgeler istenmektedir. Hastaneler tarafınca istenen bu belgeler her yerde geçerli olan ve değişmeyen evraklardır. Kurul raporu için istenen belgeler ve müracaat formu ya da dilekçesi ile kurul raporu için hastaneye müracaat yapılabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi için ücretin de müracaat esnasında yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir. Kurul raporu almak için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve kimlik fotokopisi
 • 4 tane vesikalık fotoğraf istenmektedir sadece bazı hastaneler 2 tane vesikalığı kafi bulmaktadır.

Kurul raporu almak için yazılan müracaat dilekçesi ya da hastane tarafınca verilen kurul raporu müracaat formunun aslı ile beraber müracaat yapılması gerekmektedir.

Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Nikah Memuru Nasıl Olunur

tıkla sorunu sor

Kurul Raporu Iyi mi Alınır, Rapor Tutarı Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir