HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her ne kadar ilk etapta biz vatandaşlara paralı yol kelimesi fazlaca itici gelse de, söz mevzusu yola girdiğimizde, trafik derdinden kurtulup dört beş şeritli yollarda aracımız kullanmanın keyfini aldığımızda bu iticilik yerini birazcık sempatiye bırakıyor. Bu da ister istemez bizleri kendi isteğimizle paralı otobanları tercih etmemize yol açıyor.

Paralı yolların yaşamımıza girmesi ile beraber; bilhassa paralı yol çıkışlarında ödeme işlemi sebebiyle ciddi anlamda trafik yoğunluğu oluşması üstüne, bu mevzuda çözüm geliştirmek adına hayata geçirilen Süratli Geçiş Sistemi (HGS) büyük bir seviyede bu problemi çözme noktasında ilerleme kaydedilmesine vesile olmuştur. Bu makalemizde sizlerle; HGS hakkında genel data paylaşacak ve HGS bakiye sorgulama iyi mi yapılır konusunu izah etmeye çalışacağız.

HGS (Süratli Geçiş Sistemi) yardımıyla; ücretli olan yollardaki ödeme noktalarında herhangi bir bekleme yapılmasına gerek kalmadan süratli bir halde geçiş sağlanmıştır. Sistemin işleyişi; HGS başvurusu esnasında bizlere verilen etiketin içinde tanımlı chipin, çıkış noktalarındaki manyetik okuyucular vasıtasıyla okunması ve ödenmesi ihtiyaç duyulan ücretin otomatikman HGS bakiyenizden düşülmesi suretiyle olmaktadır.

HGS noktalarından geçiş yapabilmenizi için ise; HGS ‘nizde bakiye olması gerekmektedir. Bunun için de ara sıra HGS bakiye sorgulama işlemi yapmalı ve buna bakılırsa hareket etmelisiniz. HGS sorgulama işlemi yapabileceğiniz kanallara göz attığımızda; E Devlet uygulaması üstünden, HGS ‘nizi bankanız vasıtasıyla aldıysanız ilgili bankanın web sitesi ya da mobil bankacılık işlemleri üstünden, herhangi bir PTT şubesinden kolay ve süratli bir halde yapabilirsiniz.

Nerede ise bir çok vatandaşımız E Devlet portalını kullandığı için; E Devlet HGS sorgulama işlemini sizler için birazcık daha açalım.

E Devlet üstünden HGS sorgulama yapmak için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine girip, TC kimlik no ve şifremizi girdikten sonrasında (eğer var ise elektronik imza ya da web bankacılığı üstünden de giriş yapabilirsiniz) açılacak ekrandan “Hizmet Sıralaması” kısmına giriş yapın. Buradan da HGS Hesap Detayları Sorgulama Kısmına girip, istenilen detayları yazıp sorgula butonuna basın. HGS bakiyenizi görmüş olacaksınız. Daha kolay olması adına sizler için direkt olarak bağlantı verelim. https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak direkt olarak E Devlet HGS sorgulama ekranına ulaşmış olacaksınız.

Ek olarak HGS alan kişi hizmetleri telefon numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayarak ta HGS bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sadece bu hat daha fazlaca HGS kullanıcıları tarafınca yakınma ve taleplerle ilgili arandığı için birazcık yoğun olacaktır. Alternatif HGS bakiye sorgulama yöntemlerini kullanmanız size süre kazandıracaktır.

İstanbul ‘da yaşamıyorsanız, bilhassa uzun yola çıkacaksanız ve güzergahınız üstünde para otoban var ise; HGS bakiye sorgulama işlemi yapmadan yola çıkmamanızı tavsiye ederiz. İstanbul ‘da yaşamıyorsanız dedik, şu sebeple bildiğimiz suretiyle İstanbul ‘da paralı otobanlar ve köprü geçişleri sebebiyle neredeyse her daim HGS bakiyenizin dolu olması gerektiğinden, aylık HGS yüklemesini tane haline getirmek daha mantıklı olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir