HGS Fazla Çekilen Para Nasıl İtiraz Edilir?

Ramazan Bayramı öncesinde açılışı meydana getirilen Osmangazi Köprüsü ile beraber bir paralı otobanız daha faaliyetine başladı. Her ne kadar vatandaşlar ücretin yüksekliğinden şikayetçi olsa da; trafik yoğunluğunda tüm körfezi dolanmak ya da kimi vakit sıra sebebiyle  2 saati kabul eden bir feribot çilesine katlanmak yerine 5 dakikada Osmangazi köprüsü yardımıyla karşıya geçmek aslına bakarsan makul benzer biçimde duruyor.

Paralı otoban ve köprülerdeki ödeme sistemlerinden birisi olan HGS (Süratli Geçiş Sistemi) yardımıyla ödeme noktalarından süratli ve rahat bir halde geçilebiliyor olması ile beraber her geçen gün HGS kullanan şahıs sayısı da ciddi oranda artış gösteriyor. Sadece HGS ‘de yaşanmış olan bazı aksaklıklar ise vatandaşı artık çileden çıkartma noktasına gelmiş durumda… Ikimiz de bu yazımızda; HGS sebebiyle mağdur olan okurlarımızın mağduriyetlerini giderebilmeleri amacıyla HGS fazla çekilen para iyi mi itiraz edilir mevzusunda data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

HGS mevzusunda meydana getirilen hatalarla ilgili derhal  derhal çoğumuz muhakkak 1 – 2 haber okumuşuzdur. Bilhassa; HGS ihlal durumlarında 10 katı yönetimsel para cezası ödenmesi sebebiyle sistem hatalarından dolayı bazı yurttaşlarımıza kesilen cezalar artık gülünç boyutlara ulaşmıştır. Hatta hatta bunlara; HGS ‘den geçiş yapmadığı halde ya da geçişin yapıldığı belirtilen tarihte; bırakın HGS ‘den geçmeyi HGS ihlali meydana getirilen  il sınırları içinde olmayan yurttaşlarımız da eklenince iş iyice içinden çıkılmaz bir hâl almıştır.

Şimdi aslolan mevzumuz olan HGS fazla çekilen para iyi mi itiraz edilir meselesine gelelim. Bunun için sizlere ilk tavsiyeniz etrafınızda herhangi bir hukukçu tanıdığınız var ise bu kişilerden hukuki yardım almanızdır. Şu sebeple bu itirazlar belirli mercilere belirli tarihlerde yapılacağı için hak kaybınıza uğramanız zararınıza olacaktır. En azından bir sormanızda yarar vardır.

Eğer HGS geçişiniz işlemi esnasında fazla ödeme kesildiyse; bunun için HGS satın alan hizmetleri hattı olan 444 1 788 nolu telefonu arayarak mevzu hakkında data alabilirsiniz. Ek olarak gene de yazılı müracaat edilmesinde yarar vardır. Bunun için de BİMER kanalıyla KGM ‘ye (Karayolları Genel Müdürlüğü) müracaat edebilirsiniz. Yazılı müracaat edilmesi halinde yazının ilgili kuruma ulaşmasının akabinde 15 günlük süre içinde tarafınıza yanıt verilmesi gereklidir. Eğer yanıt verilmiyorsa Anayasal hakkınız olan dilekçe hakkınız sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılıklarına kabahat duyurusunda bile bulunabilirsiniz.

Eğer tarafınıza kesilmiş bir HGS cezası var ve buna itiraz etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler ise; aldığınız ceza ile ilgili itiraza mevzu bir dilekçe yazmak, bu dilekçede gerekçelerinizi sunmak, var ise delillerinizi ortaya koymak olacaktır. Bu dilekçenizi de ilgili yer Barış Ceza Hakimliği ‘ne sunmanız gerekmektedir. Bu mevzuda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mevzu da; HGS cezasının kesildiği yerdeki Barış Ceza Hakimliği ‘ne müracaat  etmeniz gerektiğidir. Ek olarak bir öteki mevzu da itiraz süresidir. HGS cezasının tarafınıza tebliğinden itibaren 7 gün içinde Barış Ceza Hakimliklerine itiraz etme hakkınız vardır. Bu süreyi geçirirseniz itiraz hakkınız düşmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir