HGS İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Devletimizde paralı köprüler, otobanlar ve otoyolların sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. Doğal ki buna paralel olarak artan HGS (Süratli Geçiş Sistemi) kullanıcısı sayısı ile beraber; HGS mevzusu her geçen gün daha oldukça araştırılır hale gelmiştir. Sadece HGS müracaat işlemleri mevzusunda hala informasyon sahibi olmayan yurttaşlarımız da vardır. Ikimiz de bu vatandaşlarımızı HGS ile ilgili bilgilendirmek ve HGS başvurusu iyi mi yapılır, HGS için hangi evraklar gerekmektedir şeklinde mevzulara ışık tutmak amacıyla bugünkü yazımızda bu mevzuları işleyeceğiz.

HGS Başvurusu Iyi mi Yapılır?

HGS müracaat işlemleri; herhangi bir PTT şubesi ya da anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Ek olarak HGS çıkış noktaları civarında bulunan benzinlikler şeklinde bazı işletmelerde HGS abonelik işlemlerini yapabilmektedir.

Bunun için bu ikisinden herhangi birisine müracaat ederek HGS almak istediğinizi belirtip, size verilecek HGS formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonrasında PTT görevlisi ya da banka görevlisi tarafınca size bir HGS etiketi verilecektir. Bu etiketi aracınızın ön camına yapıştırdıktan sonrasında artık aracınız HGS noktalarından faydalanabilir hale gelmiş olacaktır. HGS hesapları kişiye ve araca özeldir. Kısaca HGS ‘si olmayan bir araçla HGS ödeme noktasından geçerken başka bir araca ilişik HGS etiketi ile ödeme yapmanız mümkün değildir. Bu durumlarda ceza bile yiyebilirsiniz, dikkat etmek gerekir. Ek olarak firmalar için bir minik ayraç açalım; HGS başvurularını kurumsal müracaat olarak ta yapabilirsiniz.

HGS Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler

HGS müracaat için lüzumlu evraklar ise; kimlik ve vasıta ruhsatıdır. HGS kurumsal müracaat için buna ilaveten temsil belgesi de istenecektir. HGS başvurusu bizzat yapılmalıdır. Üçüncü kişiler tarafınca yapılacak HGS başvuruları kabul edilmeyecektir. HGS müracaat işlemi esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus ise vasıta cinsinin doğru seçilmesidir. Burada yapılacak bir hata aracınızın değişik sınıfta değerlendirilmesine dolayısıyla geçiş ücretlerinde artışlara niçin olabilecektir.

HGS Müracaat

HGS müracaat esnasında; sizden HGS etiket bedeli alınacak ve buna ilaveten 30 TL ‘lik te bakiye yüklenecektir. HGS ‘nizi iptal etmeniz durumunda bakiyenizdeki para tarafınıza iade edilirken etiket tutarı ise iade edilmeyecektir. Bakiyenizdeki paranızın iade edilmesi ise ortalama olarak 30 gün sonrasında yapılacaktır. HGS ‘nizi iptal etmek için de gene müracaat yaptığınız banka ya da PTT ‘lere müracaat etmeniz gerekmektedir.

HGS ‘niz olmadığı halde eğer herhangi bir paralı otoban ya da köprüden geçecek olursanız ve belirlenen sürede HGS başvurusu yapmazsanız cezalı duruma düşersiniz. Bu durumda HGS geçişi yaptığınız ücret 11 katı kadar ceza ödersiniz. 35 – 40 TL verip HGS çıkarttırmaktansa bu cezayı ödemek ise pek akıl kârı bir iş değildir.

HGS Satın alan Hizmetleri

HGS ile ilgili kafanıza takılan öteki hususlar için HGS Satın alan Hizmetleri numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayabilir, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ‘nün web sitesi olan www.kgm.gov.tr adresinden HGS kısmına girerek burada “Sıkça Sorulan Sorular” kısmına göz atabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir