HGS Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası 444 1 788

HGS ile ilgili gülünç haberler okumaya tamamımız alıştık. Aslına bakarsak paralı yollardaki trafik yoğunluğu çilesine son veren HGS vatandaşların takdirini kazanmış olsa da bazı aksaklıklar sebebiyle bazı vatandaşlarımızı da mağdur duruma düşürebiliyor. Bununla ilgili örnek verecek olursak; yaşamı süresince HGS ‘li herhangi bir yoldan geçmeyen bir vatandaşımıza HGS cezası kesilmesini örnek gösterebiliriz. Sadece bunlarla ilgili de yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır.

İlk olarak yapabileceğiniz şey; HGS alan kişi hizmetleri telefon numarası 444 1 788 nolu telefonu aramak olmalıdır. Mağduriyetinizi bağlanacağınız davet merkezi görevlisine iletmeniz ve çözüm adına yapmanız gerekenleri sorabilirsiniz.

Gene HGS alan kişi hizmetleri telefon numarası 444 1 788 ‘I arayıp HGS ile alakalı yakınma, tavsiye ve isteklerinizi de iletebilirsiniz. HGS alan kişi hizmetleri birazcık yoğunluk yaşadığından dolayı ısrarla aramanızı tavsiye ediyoruz, sonunda kesinlikle hat bağlanacaktır.

HGS ile ilgili bu tarzda ceza kesilmesi durumunda yapılabilecek bir öteki işlem de; Barış Ceza Hakimliklerine itiraz etmek olacaktır. Bununla ilgili yetkili Barış Ceza Hakimliği ise; HGS cezasının düzenlenmiş olduğu yer Barış Ceza Hakimliği ‘dir. Bunun için itiraz mahiyetinde bir dilekçe yazmalı, gerekçelerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Kısa ve öz bir dilekçe yazmanız faydanıza olacaktır. Sayfalarca ya da yalnız birkaç satırdan bir ibaret dilekçe yerine, vakası, gerekçelerinizi ve talebinizi belirten bir dilekçe daha uygun olacaktır. HGS cezası itiraz süresi ise; cezanın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gündür. Bu günün geçirilmesi ile beraber ceza kesinleşecektir. Ek olarak HGS cezanızın haklı bulunduğunu düşünüyorsanız ve cezayı ödeyecekseniz bu durumda da cezayı erken ödemeniz halinde indirimden faydalanacaksınız. Bunu da es geçmemek gerekir. Zira erken ödemelerde hatırı sayılır bir indirim olacaktır.

HGS ihlali icra eden şu demek oluyor ki HGS olmaksızın tutarı otoban ve köprülerden geçiş icra eden sürücülerin de HGS ‘de cezalı duruma düşmemeleri için 15 gün süreleri vardır. Bu süre içinde HGS müracaatı icra eden ve HGS alanlardan yalnız ihlali geçişlerine ilişkin düzgüsel ücret kesilecektir. Bu süre zarfında HGS çıkarmayanlara ise geçiş tutarının 10 katı oranında ceza uygulanacaktır .

HGS müracaat işlemi oldukça kolaydır. Bunun için PTT şubelerine ya da anlaşmalı bankalardan herhangi birisine giderek HGS çıkarttırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Sıra olmayan bir PTT  ya da bankada HGS çıkarttırma işleminiz 10 dakikayı geçmeyecektir. HGS müracaat tutarı ise; 35 TL olup, bunun 5 TL ‘si HGS etiketi için 30 TL ‘si ise gene HGS bakiyenize yansıtılacaktır. Şu demek oluyor ki 5 TL ‘ye HGS sahibi olunacaktır.

HGS ödeme noktalarından geçtikçe bakiyeniz otomatikman düşecektir. HGS bakiyeniz bittikçe yeni bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için de arada HGS bakiye sorgulama yapmanız yararlı olacaktır. HGS bakiye sorgulama işlemini PTT ‘nin resmi internet sayfası www.ptt.gov.tr adresi üstünden kolayca yapabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir