İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır?

İcralık olan evler piyasa fiyatının fazlaca altında satışa sunulur. İhtiyaç ya da yatırım amaçlı ev almayı düşünüyorsanız bunu yarı fiyatına icradan alabilirsiniz. İcra ihaleleri iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Birinci aşamada icralık ev %60 karşılık üstünden açık artırmaya çıkarılır ve % 60′ lık satış üstünden alıcı bulunup satılamaz ise ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada ise yüzde 40 oranından satışa çıkarılır. İcralık daireler piyasa fiyatının neredeyse yarısı fiyatına satılmış olduğu için alıcı kitle için oldukça cazip ve avantajlıdır. Şahıs ihtiyacı olmasa bile yatırım amaçlı alarak yatırım olarak kullanabilmektedir.

İcralık Ev Iyi mi Alınır?

İcradan dolayı satışa çıkan mallar (daire, arsa, otomobil vs.) ihale usulü açık artırma yapılarak satışa sunulur. Bu şekilde bir durumda almaya karar verdiğiniz gayrimenkulü iyi bir avukat tarafınca detaylı bir halde araştırmanızda yarar olacaktır. Evin bayındır durumu, iskan durumu, bayındır planının güzel ve detaylı bir halde incelenmesi gerekir.

İcralık ev iyi mi alınır?

İcra Yöntemiyle Iyi mi Ev Alırız?

İcra müdür ya da müdür yardımcıları tarafınca, icra yöntemiyle satışa çıkartılan gayrimenkuller yazılan açık artırma yazısı ilanı ile beraber gayrimenkulün satış günü duyuru edilir. İcralık evin satış günü, satıştan önceki tarihte gazetede yayınlanması gerekmektedir. İcralık gayrimenkulden alım yapabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Ek olarak belirtilen saatte, belirtilen  yere gitmek ve ihale için belirtilen rakamın %20 sini de yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Piyasa fiyatına nazaran fazlaca daha ucuza alacağınız bu evler için devlete ödemeniz ihtiyaç duyulan KDV vardır. KDV oranı 150 metre kare ev için yüzde 18 olurken 150 metre karenin altındaki gayrimenkul için ise yüzde 1 oranındadır. Ek olarak damga vergisi, tellaliye tutarı ve ek olarak çıkacak harcamalar vardır. İhaleye isteyen hepimiz katılabilir kişilerde ek olarak hususi bir koşul aranmamaktadır. Katıldığınız ihaleyi kati olarak kazanacaksınız diye bir durum söz mevzusu değildir. İhaleyi kazanamadığınız durumda yatırmış olduğunuz teminatı hiçbir kesinti olmadan geri alabilirsiniz. Sonrasında başka ihaleleri takip ederek onlara da katılabilirsiniz.

İhaleyi Kazandıktan Sonrasında Ne Yapılır? 

İhaleyi kazanan şahıs, ihaleye itiraz eğer olmazsa ve ihaleye fesh davası açılmazsa 10 gün içinde paranın tamamını ödemek zorundadır. Sonrasında icra dairesi görevlileri, tapuyu ihaleyle kazanan şahıs için söz mevzusu olan menkulün tapusunun tescil edilmesi açısından tapu müdürlüğüne yazı yazmaları gerekmektedir. Yazı tapu dairesine ulaştıktan sonraki aşamada tapu tescil işlemleri gerçekleştirilir. Mühim bir hususta ihale yöntemiyle icradan aldığınız gayrimenkulü satış tarihinden itibaren olmak suretiyle 3 yıl içinde Gelir Vergisi Kanunu gereği satamazsınız. Sattığınız takdirde aradaki fark kadar gelir vergisi ödemek zorunda kalırsınız.

İhaleyi kazandıktan sonra
İhaleyi kazandıktan sonrasında ne yapılacak?

İcra İhalesine Girerken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Satışa çıkarılan evin üstünde rehin yada hisse olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Satışta olan evin detaylı bir halde incelenmesi ve açık adresini alarak dışarıdan yer tespit onayı yaptırılması gerekmektedir.
  • İhalede mantıklı davranarak fiyatı ya yükseltin ya da ihaleden çekilin. Aksi takdirde yüksek fiyatlara alabilirsiniz.

Düşük faizli konut kredisi alabilir ve uygun faiz oranları ile daha düşük maliyetle konut sahibi olabilirsiniz.

İcradan Satılık Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • İhalede en yüksek fiyatı verenin raporuna açıkça yazılmalıdır.
  • İhalenin uygun bir halde yapılıp yapılmadığına dikkat edin.
  • İhaleye katılıp gayrimenkulü satın alamayanların teminatlarını geri aldıklarına dair zaptın imzalandığına dikkat edilmelidir.
  • İcra müdürü tarafınca satışın sonlandığını duyuru etmesi gerekir.
  • İhaleyi alan kişinin teminatının kasaya alındığına dair ibarenin yazılması gerekir.
  • Gayrimenkulü yatırım amaçlı alıyorsanız ikinci ihaleyi bekleyip, ikinci ihalede daha uygun fiyata alabilirsiniz. Genel anlamda ilk ihalede fiyat yüksek olduğundan bir sonraki ihaleye gerek duyulur.

Ek olarak icralık araçları da satın alabilirsiniz. TEB, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi benzer biçimde bankalardan alabileceğiniz benzer biçimde Maliyeden satılık vasıta ilanlarına da bakabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir