İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır? Yurtdışından Ticaret!

Esnaflarımız ticarette alırken kazanma ilkesini vizyon edindiklerinden, satın aldıkları bir malım ucuz olması yardımıyla kar oranlarını üst seviyelere çıkardıkları söylenmektedir. Bunun için esnaflarımız en ucuz ürünü satın satın almak adına ihracat fazlası ürünleri tercih ederler. Türkiye’de ki bir oldukca esnaf tarafınca İstanbul Merter pazarında ihraç fazlası defolu ürünlerin satıldığına inanılır. Bu içeriğimiz de piyasa fiyatının oldukca oldukca altına bir fiyat ile satılan ihracat fazlası malları mevzu aldık.

İhracat Fazlası Mallar Niçin Türkiye’de Satılıyor?

Firmalar Türkiye pazarı için ürettikleri malların, yurt dışına ihraç edilmek suretiyle hazırlananlardan daha kalitesiz olduğu, gümrük ve çeşitli kontroller sebebiyle ihracat ürünlerinin daha kıymetli olduğu söylenmektedir. Zira gümrük antlaşmaları gereğince de, ülkelere giriş meydana getiren ürünler, gerek alıcı şirket tarafınca, gerekse ülkenin resmi makamlarınca denetim edilmektedir. Bilhassa besin ürünlerinde bu kat’idir. Türkiye’de hizmet veren ve yurtdışına mal ihraç eden firmalar, kimi zaman bu malların geri iade edilmesi, Yurt haricinde mal alacak firmanın siparişini iptal etmesi yada Türk firmanın zamanında ürünleri yetiştirememesi şeklinde durumlar  yüzünden antlaşmalar bozulmakta ve yurt dışına ihraç edilmesi ihtiyaç duyulan ürünler Türkiye pazarında satılmaktadır.

İhracat Fazlası Mallar Neden Türkiye'de Satılıyor
İhracat Fazlası Mallar Niçin Türkiye’de Satılıyor

İstanbul Güngören ilçesinde yada Merter pazarında ihraç fazlası toptan parti malı yada marka ürünler bulunmamaktadır.

İhracat Fazlası Ürünler Nerelerden Alınabilir?

Mallarını yurtdışına gönderemeyen şirket, ilk olarak ürünlerini Türk toptancılarına yada perakendeci esnafa satmayı hedefler. İhracat fazlası mallar yalnız üretici firmalardan alınabilir. Eğer firmalar ihracat mallarını bu yöntemle de satamazlarsa, web ortamında yada değişik pazarlarda satışa sunarlar.

Aşağıda görülen görselde, firmaların kalan ürünleri satışına dair ilanlar görülmektedir.

ihracat fazlası mallara örnek

Çin’den Ürün Ticaretine Dikkat!

Son günlerde popüler olan bir iş sektörü de, Çin’den ürün ticaretidir. Çin de bulunan bir Türk temsilci ile görüşülür ve karşılıklı itimat ilişkisine dayanan bir sözleşme ile numune ürün göndermesi istenir. Numune ürünler teslim alınır ve kontrolleri yapılır. İlk parti olarak düşük bir bütçe ile aracı kişiden ürün talep edilir. Ticari ilişkin bu şekilde adım atar ve devam eder. Çin’de iş gücü maliyetinin düşük olması sebebiyle, birçok şirket bu yöntem ile ürün satmayı hedeflemektedir.

Sadece yetkililer, Çin’de bulunduğunu öne sürerek, ihracat fazlası yada Türkiye’de fiyatı devasa yükseklikte olan ürün yada ürünleri toptan ucuza göndereceğini ifade eden şahıs yada firmalara karşı dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunuyor. Sorun sizinle irtibata geçen kişinin Çin’de olup olmadığı değil, para havalenizden sonrasında, kişiye hiçbir şekilde ulaşamamanızdır. Bu sebeple uzmanlar yurtdışından ithal alışverişte, aliexpress, alibaba ve amazon şeklinde resmi kayıtlı web sitelerinin tercih edilmesi mevzusunda uyarıyor!

Amazon sitesinin 2 değişik versiyonu mevcut. Bunlardan birincisi;

https://www.amazon.com/

İkincisi ise Almanya da bulunan https://www.amazon.de/

Her iki sitenin de çeşitli ürünlerinde Türkiye’ye kargo seçeneği mevcut.  Yukarıda ki görselde Türkiye adreslerine kargo ile gönderilebildiği görülmektedir. Bu firmada indirime giren ürünleri Donanım haber web sitesinden takip edebilirsiniz.

Bu alışveriş haricinde, elinde kalan ürünleri satabilmek adına, ihracat fazlası malların satışı, ihracattan artan ürünler şeklinde ilanlarla satılmayan mallarını elde çıkarmak isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir