İki Maaş Alma Şartları Nelerdir?

Bir toplumda yaşayan düşmüş ve zor durumdaki kimselerin korunması devletin sorumluluğundadır. Yakınlarını yitirmiş, yetim, dul ve kuvvetsiz kimselerin desteklenmesi adına da bir oldukca toplumsal uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar Toplumsal Güvenlik Kurumu ve Maliye tarafınca koordine edilmekte, düzenlenmekte ve uygulamaya konulmaktadır.

Bir dönem gündeme bomba şeklinde oturan devlet çift maaş alan duldan geri istiyor uygulaması geçmişte kaldı. Uygulamanın konuşulduğu dönemde ilkin eşinden boşanıp dul maaşı alan; sadece birlikte yaşamaya devam eden bayanlar tespit edilip geri ödemeler talep edilmişti, peşinden da bir maaşı olmasına karşın dul ve yetim maaşı talep edenler tespit edilerek geri ödemeler istenmişti. Sadece artık her iki maaşında alınabilmesinin önü açıldı ve yetim ve dul bayanlar çifte maaş alabiliyorlar.

Dul ve Yetim Maaşı

Sigortalı bir işte çalışan anne, baba yada eşin vefat etmesi durumunda Toplumsal Güvenlik Kurumu, kişinin gerçek sahibi yakınına kişinin sigorta birikiminden maaş ödemektedir. Maaşın sağlanması için daha önceleri o dönemdeki yasalar uyarınca uygulama yapılıyordu. Çift maaş uygulaması da bu noktadan etkileniyor. Çift maaşın alınabilmesini kişinin vefat zamanı ve statüsü belirlemektedir. Zira 1.10.2008’den ilkin vefat edenlerin sigorta kolları farklıysa çift maaş söz mevzusu olabiliyor.

Uygulamaya nazaran vefat eden şahıs ile gerçek sahibi kişinin sigorta kapsamları değişik olmalıdır. Aksi halde kişiler aynı sigorta kapsamında ise çifte maaş alınamıyor. Eğer siz SSK’lı iseniz vefat eden yakınınızın Emekli Sandığı yada Bağ-Kur kapsamında sigortalı olması gerekmektedir.

Burada ayrımı yaratan nokta ise 2008 yılından itibaren Toplumsal Güvenlik Kurumu bünyesinde tüm sigorta kollarının birleşmesidir. Kısaca bu yüzden eğer ölüm 2008 yılından ilkin gerçekleştiyse ve şahıs 2008 Ekim itibariyle sigortalı ise otomatikman bir farklılık söz mevzusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer ölüm Ekim 2008 öncesinde gerçekleştiyse ve şahıs de daha önceki tarihten sigortalı ise bu durumda kişilerin sigorta kapsamlarının değişik olup olmamasına bakılarak çifte maaş alıp alamayacağına karar verilecektir. Böylelikle çift maaş nedir sorusunun da yanıtını tespit ederek, bilgileri ile sunmuş olduk.

tıkla sorunu sor

İki Maaş Alma Şartları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir