İkiz Çocuklar Emzirme Yardımı

Ülkeler ekonomilerinin ve fizyolojik ölçümlerinin değişkenliğine bağlı olarak değişik değişik nüfus politikaları takip edeler. Mesela Çin’de nüfus oldukça süratli büyümüş olduğu için gelecek yıllarda ülkenin organik kaynaklarının bu nüfusun ihtiyacını karşılayamayacağını tespit eden hükümet nüfusu azaltmaya yönelik politikalar takip ediyor. Tek çocuklu ya da asla evladı olmayan ailelerin diğerlerine kıyasla daha azca vergi ödemesi ya da ikinci çocuktan sonrasında aileden belirli bir miktar ücret alınması benzer biçimde. Sadece, Türkiye nüfusunun gelecek yıllarda yaşlanma sorunuyla karşılaşacağını, işçi sıkıntısı çekeceğini öngördüğü için tam tersi yönde bir siyaset işliyor. Bu nüfusu artırmaya yönelik politikalardan biri de ailelere çocuklar için çeşitli yardımlar yapılmasıdır. İkiz çocuklar emzirme yardımı da bunlardan bir tanesidir.

Emzirme ödeneği ya da emzirme yardımı, halk içinde süt yardımı olarak da bilinmektedir. Emzirme yardımı 2008’deki Toplumsal Güvenlik Kurumu Reformu ile hayata geçmiş bir projedir. Bu yardım, çocuk doğduğunda olmak suretiyle yalnızca bir kere ve çocuk başına verilen bir yardımdır. İkiz çocuklr emzirme yardımı da aynı şartlarla belirlenmiştir. İkiz çocuklarda da durum değişmemekte, her çocuk için yalnızca bir kerelik olmak suretiyle emzirme yardımı alınabilmektedir. 2008 senesinde 75 TL olarak verilmeye başlanan emzirme yardımı 2016 itibariyle 122 TL olmuştur.

Emzirme yardımı almak için annenin ya da babanın sigortalı ve 5510 sayılı kanunun 4A ve 4B maddeleri kapsamında çalışan olması gerekmektedir. Doğrusu anne ya da babanın SSK yada Bağ-Kur kapsamında çalışıyor olması şarttır. Eğer anne sigortalı çalışmaktaysa anneye, anne çalışmıyorsa babaya ödeme yapılır. Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar için ne yazık ki bu şekilde bir olanak bulunmamaktadır.

Emzirme yardımı almak için eskiden birçok belge istenmekte, ailelerin birkaç kez Toplumsal Güvenlik Kurumuna gidilmesi gerekmekteydi. Sadece birçok kurumsal sistemin elektronik ortama taşınmasıyla beraber emzirme yardımı almak da kolaylaştı. Şu anda emzirme yardımı müracaat ve ödeme olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Müracaat için sigortalı çalışan anne ya da baba, hastaneden alacakları doğum raporuyla bulundukları ildeki Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gidip emzirme yardımı için talep formu doldurmalıdır. Emzirme ödeneği talep formu bir tek Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinde doldurulmuş olduğu için formu internetten ya da başka bir yerden bulmak pek mümkün değildir. Ailenin bizzat gidip formu doldurması gerekir. Bu şekilde müracaat yapıldıktan sonrasında doğum belgesinin doğruluğunun ve ailenin emzirme yardımı alıp alamayacağının kontrolü Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılır. İkiz çocuklar için emzirme yardımı başvurusunda bulunan ailenin, başvurusu kabul edilirse, aile isimlerine meydana getirilen ödemeyi kendi ve çocuğun nüfus cüzdanıyla beraber anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubelerinden alabilirler.

Emzirme yardımı geriye dönük alınabilmektedir, bununla birlikte 5 yılı geçmiş doğum belgeleri işleme alınmadığı için çocuğun doğumundan itibaren 5 yıl içinde emzirme yardımını almadığınız takdirde bu hakkınızı kaybediyorsunuz. Bu yüzden emzirme yardımı almak için ihtiyaç duyulan dönemin geçirilmemesine dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

İkiz Çocuklar Emzirme Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir