İlişiksizlik Belgesi ve Teminat İadesi

Toplumsal Güvenlik Kurumu ile ilgili kanunlar dolayısıyla, hususi bina yapımı yada kamu işlerinde lüzumlu tüm tutarın işi yapana ödenmesi ve işverenin de lüzumlu tutarı alması için söz mevzusu işin bitiminde kurumla ilişkilerinin tamamen kesilmesi gerekmektedir. Bu birlikteliğin tamamen kesildiğini belirtmek için ilişiksizlik belgesi verilmektedir. Bu yazımızda, ilişiksizlik belgesi ve güvence iadesinden bahsedeceğiz.

İlişiksizlik Belgesi Nedir?

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesine geçmeden ilkin ilişkisizlik belgesini inceleyelim. İlişiksizlik belgesi, ihaleli işlerde, işverenle Toplumsal Güvenlik Kurumunun hiçbir ilişiğinin kalmadığını belirten soğuk damgalı belgedir. Bu belgenin kapsamında Toplumsal Güvenlik Kurumu prim borçları da yer almış olduğu için, ilişiksizlik belgesi bazen gene SGK’dan alınan borcu yoktur yazısı ile karıştırılmaktadır. Borcu yoktur yazısı, ihaleyi alan işverenin herhangi bir SGK prim borcu olmadığını kanıtlayan, ihaleye söz mevzusu olan işe başlayabilmek için alınan yazıdır. Buna rağmen, ilişiksiz belgesi ihaleye göz mevzusu iş yapılıp bittikten sonrasında lüzumlu tüm kontrollerin sağlanması sonucunda işverene verilen bir belgedir. Ek olarak, borcu yoktur yazısı işverene; Toplumsal Güvenlik Kurumu prim borcunun belirli bir sınırın altında kalmış olduğu durumlarda da verilirken ilişiksizlik belgesi için söz mevzusu işle ilgili istisnasız hiçbir borcun (prim borcu ya da yönetimsel para cezası) kalmamış olması gerekir. İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde bu belge önemlidir.

Fakat normal olarak işverenlerin SGK prim borçlarının olduğu durumlar sık sık olmaktadır. Hal bu şekilde olunca, işe başlanırken alınan borcu yoktur yazısını almaya izin verecek tutardaki bir prim borcu ilişiksizlik belgesine engel olmaktadır. İşte bu durumda devreye teminatlar giriyor. İhaleyi alan işveren, Toplumsal Güvenlik Kurumu’na prim borçlarını karşılayabileceğini temin edebilirse ilişiksizlik belgesi düzenlenebiliyor ve böylece ihaleye söz mevzusu iş tamamlanmış ve kanunen sonlanmış oluyor. Güvence ve güvence iadesiyle ilgili daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında vereceğiz.

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde öteki bir mevzuda unsurlardır. İlişiksizlik belgesinin taşıması ihtiyaç duyulan iki temel unsur vardır. Bunlar, belgenin soğuk damgalı olması ve işverenin ihalede söz mevzusu işle ilgili hiçbir prim borcu ya da yönetimsel para cezası olmadığını beyan etmesidir. Bu aşamada, üst işverenin alt işverenin borcundan da görevli bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Doğrusu eğer alt işverenin herhangi bir SGK prim borcu ya da para cezası var ise ilişiksizlik belgesi için meydana getirilen müracaat kati suretle reddedilecektir.

İlişiksizlik Belgesi Iyi mi Alınır?

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde öteki mühim mevzu da bu belgenin iyi mi alındığıdır. İlişiksizlik belgesi Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınmaktadır. Belgenin başvurusunda iki yol izlenebilir. Bunlardan ilki, direkt müracaat yapmaktır. İhaleye söz mevzusu iş tamamen bittikten ve işçilerin çıkışları yapıldıktan sonrasında, bulunduğunuz ildeki Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Toplumsal Güvenlik Merkezi’ne giderek ilişiksizlik belgesi için dilekçe vermeniz gerekiyor. İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde bir dilekçe örneğini aşağıda sizin için ekledik.

Sponsorlu Bağlantılar

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde müracaat dilekçe ile olur. Dilekçeyle başvurunuzu yaptıktan sonrasında lüzumlu bilgiler Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca incelenip, şartlara aykırı bir durumunuz yoksa ilişiksizlik belgesini verecektir.

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde müracaat da önemlidir. İlişiksizlik belgesi başvurusunda izlenebilecek ikinci bir yol ise, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun uygulamasından web üstünden müracaat yapmaktadır. Bunun içinse, ilk olarak SGK’nın İlişiksizlik Belgesi Müracaat uygulamasına giriş yapmalısınız. Bu noktadan sonrasında devam edip öteki menüleri görebilmek için “Menüleri Kullanabilmek için Yukarıda Yazılı Bilgilerinizin Doğruluğunu Onaylamanız Gerekmektedir.” yazısının altındaki “ONAYLIYORUM” kutucuğunu işaretlemelisiniz. Bundan sonrasında karşınıza çıkacak ekrandan  “İŞİN BİTİRİLDİĞİNE DAİR DİLEKÇE” menüsünü seçerek ilk olarak işle ilgili bitim zamanı vs. bilgilerini girdikten sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumunun sizinle yazışmak için kullanabileceği bir adresi girerek başvurunuzu onaylamalısınız. Bu işlemleri yaptığınız takdirde, ilişiksizlik belgesi başvurunuz Toplumsal Güvenlik Kurumuna iletilmiş olmaktadır.

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde internetten belge alma mevzusu yoktur. Sadece ilişiksizlik belgesinin direkt internetten alınmasının mümkün olmadığını hatırlatalım. Yukarıda da söylediğimiz benzer biçimde, ilişiksizlik belgesi soğuk damgalı olmak zorundadır. SGK yalnızca web uygulamasıyla müracaat sürecini kolaylaştırmayı amaçlamıştır.

Güvence ve Güvence İadesi

İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesine gelelim. Güvence, aslına bakarsak Toplumsal Güvenlik Kurumuna ihale öncesinde ya da ihale sürecinde yapılmış prim borcu ya da yönetimsel para cezası olan işverenin kuruma, ihaleden sonrasında bu borcu ödeyebilecek gücü bulunduğunu kanıtlamasıdır. İşveren, SGK’ya olan borçlarını karşılayacak tutarda bankalarda birikimi bulunduğunu bankadan güvence mektubu alarak SGK’ya bildirebilir ya da Gömü Müsteşarlığı tarafınca kendisine verilen devlet iç borçlanma senetleri yada bu senetler yerine düzenlenen belgeler vasıtasıyla bunu kanıtlayabilir, ilişiksizlik belgesi alabilir. Sadece bu güvence fazlaca uzun süreler süresince geçerli olmamaktadır. İşverenin kuruma sağlamış olduğu teminatın nakde çevrilmesi için tanınacak en uzun süre, teminatın verildiği ayın son günüdür. Sadece, 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi kapsamında teminatın nakde çevrilmesi bir defaya mahsus olmak suretiyle ertelenebilir ya da taksitlendirilebilir.

Teminatın nakde çevrilmesi için verilen süre dolduğunda, SGK tarafınca lüzumlu kontroller yapılarak işverenin borcu ödeyip ödemediği tespit edilir. Borç ödenmemişse, güvence nakde çevrilir. Eğer borç ödenmişse, SGK tarafınca işverene güvence iadesi için bir belge hazırlanmış olur ve işveren bu güvence iadesi belgesini kullanarak güvence için verdiği senet vb. belgeyi geri alabilir. İlişiksizlik belgesi ve güvence iadesinde güvence iadesi için verilen belgenin formatı aşağıdaki benzer biçimde olmalıdır.


SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

İlişiksizlik Belgesi ve Güvence İadesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir