İlk Defa Atanan Öğretmen Hazırlık Ödeneği

Biz okula başlamadan ilkin yalnızca ailemizi bilir, onların sözünü dinleriz. Sadece okula başlamamızla beraber artık örnek alacağımız, bizim için ikinci birer ebeveyn olan öğretmenlerimizle tanışırız. İnsanların yaşamında büyük etkisinde bırakır bırakabilen, söz mevzusu okuldan mezun olduktan seneler seneler sonrasında bile öğrencilerin kendilerini ziyaret etmiş olduğu öğretmenler öğrencilerinin baş tacıdır. Sadece gerek atanmanın zorluğu, gerek de maddi sıkıntılar yüzünden meslekleri süresince rahat bir nefes alamamış onlarca öğretmen var. Ulusal Eğitim Bakanlığı ise eğitim öğretim yılı başlamadan ilkin öğretmenlere Bakanlar Kurulunun belirlediği tutarda maddi yardımda bulunuyor. Halk içinde “kırtasiye yardımı” olarak da malum eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği aslen belirli bir harcama alanıyla kısıtlı değil. Doğrusu öğretmenlerin bu yardımı kırtasiyeye harcamak benzer biçimde bir yükümlülükleri yok, kendilerine verilen bu ödeneği nereye harcadıklarını belgelemek benzer biçimde bir zorunluluk içinde de değiller. Ikimiz de bu yazımızda ilk kere atanan öğretmen hazırlık ödeneği hakkında detaylı informasyon vereceğiz.

Eğitim Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Nedir?

Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği, her eğitim öğretim yılının başlangıcında Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca öğretmenlere verilen karşılıksız yardımdır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek 32. Maddesi kapsamında verilen bu ödeneğin verileceği kişiler yasa tarafınca “Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil olan ve öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olarak fiili bir halde öğretmenlik yapanlar (yönetici, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, ilköğretim ve okul müdürleri ve yardımcıları, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil)” şeklinde belirlenmiştir. Doğrusu bu kapsamın haricinde kalan hizmetliler, memurlar vs. gene bir okulda çalışıyor olsalar bile bu ödenekten yararlanamazlar.

Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin tutarı her yıl Bakanlar Kurulu sonucu ile belirlenir ve okulların eğitim öğretime başladığı eylül ayında öğretmenlere ödenir. Mesela bu meblağ 2014-2015 eğitim öğretim senesinde 850 TL iken 2015-2016’da 950 TL’ye çıkarılmış; geçtiğimiz Eylül ayında ise 1000 TL olarak öğretmenlere verilmiştir. 2017 senesinde ise bu meblağ 1.050 TL’ye çıkmıştır. Ödemelerin yapıldığı eylül ayında doğum izni, askerlik vb. geçerli ve belgelenebilir bir sebepten dolayı görevde olamayan öğretmenler ise bu ödemeyi yıl içinde talep edebilirler. Sadece Ulusal Eğitim Bakanlığı bu durumda ödeneğin %25’inden kesinti yapma hakkına haizdir.

Her ne kadar bu ödenek halk içinde “kırtasiye yardımı” olarak bilinse de öğretmenlerin kendilerine verilen bu parayı öğrencileri için harcama benzer biçimde bir zorunlulukları yok. Aksine, eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin aslolan amacının yaz tatillerinde maaşı düşmüş olduğu için mağdur olan öğretmenlere destek olmaktır. Aslına bakarsanız bu ödenek karşılıksız olmakla beraber, öğretmenlerin emekli olması durumunda geri talep edilemeyeceği 1998 yılındaki Sayıştay sonucu ile kesinleşmiştir.

İlk Kere Atanan Öğretmenlere Verilen Eğitim Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği

Sponsorlu Bağlantılar

Devletimizde öğretmen atamaları 1.dönemden ilkin ve 2.dönemden ilkin olmak suretiyle iki kere yapılmaktadır. Hal bu şekilde olunca yeni atanan öğretmenlerimizin alacakları eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği hakkında kafaları karışabiliyor. 1. devrin başlamasından ilkin atanan öğretmenler söz mevzusu eğitim öğretim yılının başlangıcı olan Eylül ayında işbaşı yapmış olacakları için hazırlık ödeneğinden tamamen faydalanabilecekler, kendilerine tüm ödeme yapılacak. Sadece 2.dönemden ilkin atanan öğretmenler senenin ilk yarısında desteğe gereksinim duymadıkları varsayılarak yalnızca ödeneğin yarısını alacaklar. Örnek vermek gerekirse, 15 Şubat 2016’da ataması meydana getirilen öğretmenlerin bir çok 15 Mart 2016’dan ilkin göreve başlayıp 2015-2016 yılı için belirlenen eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin yarısı olan 471 TL’yi aldılar. Kısaca özet geçmek gerekirse, hazırlık ödeneğinin verilmesi hususunda öğretmenlerin daha önceki emek harcama süreleri hiçbir ehemmiyet arz etmiyor. Öğretmenlerin atandığı zamandan ziyade o yıl için vazife başlangıcında oldukları süre dikkate alınıp eğitim öğretime hazırlık ödenekleri buna bakılırsa ödeniyor.

tıkla sorunu sor

İlk Kere Atanan Öğretmen Hazırlık Ödeneği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir