İlk Kez Sigortalı İşçi Çalıştıracaklar Ne Yapmalıdır?

Sigortalı işçi çalıştırmasına karşın, çalıştırılan sigortalı kişinin bildirimini SGK’ya yapmamış olan işverenler için bazı yasal yaptırımlar uygulanır. Yasal olarak süreyi geçen bildirimlerde, işverenlere 5510 Sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu hükmünce(102. madde) yönetimsel para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezası ödemek zorunda kalmadan işverenlerin yazımızın devamında anlatacağımız mevzulara dikkat etmesi gerekir.Ikimiz de bu yazımızda mevcutta bir iş yeri olan sadece daha ilkin sigortalı işçi çalıştırmamış yada ilk kez sigortalı işçi çalıştıracaklar ne yapmalıdır konusunu, verilecek bildirgeler ile beraber işleyeceğiz.

Mevzunun detayına girmeden ilkin bir örnekle açıklayacak olursak, Özge Hanım’ın bir kafeteryası var ve sigortalı işçi çalıştırmak istiyor. İlk ilkin iş yeri bildirgesi doldurmalı. Ek olarak vergi levhası, kimlik fotokopisi ve imza beyannamesini eklemelidir. Ondan sonra SGK’ya müracaat yapmalıdır. Müracaat için çeşitli yollar mevcut, posta kanalıyla yapabileceği şeklinde elektronik ortam üstünden de başvurusunu tamamlayabilir. Bildirge sonucunda 26 haneli iş yeri sicil numarasına haiz olacaktır. Şifresi yardımıyla ise bildirgeler verilir.

İş yeri bildirgesi SGK’ya iyi mi gönderilir?

Sigortalı şahıs çalıştırmaya başlamış işveren, en geç sigortalı kişiyi çalıştırmaya başlamış olacağı zamanı esas alarak bildirge hazırlamalıdır. İş yeri bildirgesini hazırladıktan sonrasında SGK’ya iletmelidir. Örnek iş yeri bildirgesi formuna sayfanın sonunda paylaşacağımız linkten indirebilirsiniz.

İletim süreci 3 değişik yolla sağlanabilir;

 1. Kendisi direk elden verebilir
 2. Posta kanalıyla iadeli taahhütlü/taahhütlü
 3. E-Sigorta kanalıyla elektronik ortam üstünden gönderim işlemi tamamlanabilir

Elektronik ortamda iş yeri bildirgesi iyi mi gönderilir?

 1. Sisteme sayfanın sonunda paylaşacağımız bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz. İş yeri bildirgesinin e-Sigorta kanalı ile SGK’ya gönderilebilmesi için, oluşturulan sayfada ilk olarak bildirgeyi hazırlayan kişiye ilişkin T. C. kimlik numarası, cilt no, doğum yılı ve nüfusa kayıtlı olduğu il bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.
 2. Ondan sonra karşımıza iş yerinin tüzel benliğinin belirleneceği ekran gelecek, işverenin tüzel kişiliğine uygun olan seçenek işaretlenmelidir.
 3.  İş yeri bilgilerinin girileceği ekran açılır. İş yeri hangi il sınırları içinde ise il, ilçe ve ilçeye bağlı ise işaretlenir ve Toplumsal Güvenlik Merkezi seçilir. Ondan sonra öteki bilgiler sisteme girilir.
 4. İş yeri bilgilerinin girildikten sonrasında İş yeri adres detayları sisteme girilir. 
 5. NACE detayları ve yönetici detayları sisteme girilir.
 6. İşveren Detayları sorgulandıktan sonrasında Telefon ve Fax alanlarına giriş yapılır, Ekle butonuna basılır. 
 7. Son işlemde önceki ekranlar üstünde yapılmış değişimler ve girilen bilgiler gösterilir.İstenilmesi halinde Geri tuşuna basılarak bilgiler değiştirilebilir. Kaydet butonuna basıldığında bildirge ilgili toplumsal güvenlik merkezine gönderilir.
 8. Girilen bilgiler doğrultusunda sistem Referans Numarası üretir.İş yeri Bildirgesi Yazdır seçeneğinden alınacak döküm ile beraber 7 gün içinde ilgili toplumsal güvenlik merkezine başvurulmalıdır. Böylecek iş yeri tescil işlemleri tamamlanmış olur. (Örnek Referans Numarası: 1203)

 

Sponsorlu Bağlantılar

E-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi iyi mi alınır?

Başvurumu formu doldurarak e-sigorta kullanıcı kodu ve şifresi alabilirsiniz. Aynı şekilde müracaat formunuzu elden yada posta kanalıyla iş yerinin bağlı olduğu Toplumsal Güvenlik Merkezi’ne iletebilirsiniz. Ek olarak bu müracaat bir tek işveren tarafınca gerçekleştirilebilir şeklinde bir yargı yoktur. Noter tasdikli vekaletname sahibi kişiler de işlemi gerçekleştirme hakkına haiz olurlar. Müracaat formunun iletilmesi üstüne E-Sigorta şifresi elektronik ortam üstünden lüzumlu aşamalar takip edilerek (E-SGK, Öteki Uygulamalar, E-SGK Gizyazı) alınabilecektir.

Sigortalı işe giriş bildirgesi e-Sigorta kanalıyla iyi mi gönderilir?

Daha ilkin sigortalı çalıştırmaya başlamamış sadece çalıştıracak işverenlerin, çalıştırdıkları sigortalıyla ilgili bildirimini en geç sigortalı kişinin işe başlamış olacağı tarihe kadar yapması gerekliydi. Yazımızın başlangıcında bu husustan bahsetmiştik. Fakat işverenin bildirimini E-Sigorta kanalı vasıtasıyla yapmaları gerektiğinden bahsetmemiştik.

Örnek verecek olursak 07.02.2017 tarihinde sigortalı çalıştırmaya başlamış olacak bir işveren, 07.02.2017 ve 21.02.2017 tarihlerinde olmak suretiyle sigortalı çalışan işe alırsa, her iki sigortalı kişiye ilişik giriş bildirimini en geç 07.02.2017 tarihinde yapmalıdır. Kısaca süreç için ilk kere sigortalı çalışanın işe başlamış olacağı tarih esas alınır. Bu durumda işveren (07.02.2017 tarihinden itibaren) tam 1 ay içinde SGK’ya E-Sigorta kanalı vasıtasıyla bildirim yapmalıdır.

İlk kez sigortalı çalıştırmaya başlamış olacak işletmeler, sigortalı çalışmaya başlamış olan kişinin işe başladığı tarihin üstünden 1 ay geçmesinin peşinden işe alınmış sigortalıya ilişik giriş bildirimini SGK’ya yapmalıdır. Bu süre ise en geç sigortalı çalışanın çalışmaya başladığı tarihin bigün öncesidir. İnşaat, balıkçılık ve ziraat işleriyle ilgilenen işverenler ise en geç sigortalı çalışanı işe aldıkları tarihte göndermelidir.

Sigortalı giriş bildirimi elektronik ortam üstünden SGK’nın web sitesinden lüzumlu aşamalar takip edilerek (E-SGK, Öteki Uygulamalar, Sigorta İşe Giriş Bildirgesi) gerçekleştirilebilir.

Sigortalılara ilişik aylık prim ve hizmet belgeleri e-Sigorta kanalıyla iyi mi gönderilir?

Sigortalı çalışanların çalışmış oldukları gün sayıları ve prim esaslı kazanmış oldukları miktarı gösteren aylık prim ve hizmet belgeleri SGK’ya E-Sigorta vasıtasıyla bildirilmelidir. Eğer hizmet {özel sektör} ise bulunulan ayı takip eden ayın 23’ünde gönderilmelidir. Hizmet resmi sektör ise bulunulan ayı takip eden ayın 7’sinde en geç gönderilmelidir.

Aylık prim ve hizmet belgeleri elektronik ortam üstünden SGK’nın web sitesinden lüzumlu aşamalar takip edilerek (E-SGK, e-Bildirge) gerçekleştirilebilir.

Son olarak aylık prim ve hizmet belgeleri bildirimini yaparken kanun hükümlerince teşviklerden yararlanmayı unutmayınız!

Teşvikler yalnızca hizmeti {özel sektör} olan işletmelere verilmiştir. İşveren beş puanlık indirimden, engelli desteğinden, beş puanlık prim indirimine ek olarak altı puanlık prim indiriminden, genç ve hanım istihdamından ve teşvik yatırım desteğinden faydalanabilir.

İş Yeri Bildirgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Sigorta Kanalına Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

İlk Kez Sigortalı İşçi Çalıştıracaklar Ne Yapmalıdır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir