IMF Nedir? Görevleri Nelerdir?

IMF Nedir?

Bu yazımızın mevzusu IMF’in görevleri nedir sorusuna verilecek yanıttır. Sadece esas mevzumuza geçmeden ilkin IMF’in ne olduğundan anlatmak yerinde olacaktır. IMF, İngilizce ‘International Monetary Fund’ kısaca Türkçe karşılığı olarak ‘Uluslararası Para Fonu’ olarak bilinmektedir. IMF küresel anlamda finansal düzenleri takip eden, borsa, döviz kurları ve ödeme planları şeklinde konuların organizasyonu, denetimi ile bu mevzularda finansal ve teknik destek sağlanmasını yürüten internasyonal bir organizasyon olarak tanımlanabilir.

1944 senesinde ABD’ye bağlı Ne Hampshire eyaletinde bulunan Bretton Woods’da kurulmuş olan ve 1947 senesinde tam olarak çalışmaya başlamış olan internasyonal ekonomik sorunlarla uğraşmaya başlamış olan teşkilattır. IMF, küresel para ortaklık, internasyonal ticareti kolaylaştırma, finansal istikrarı sağlama, yüksek oranda istihdam ve sürdürebilir ekonomik büyümeyi teşvik etme ve dünya üstünde yaşanmış olan yoksulluğu en aza indirmeyi sağlamak için çalışan ve 188 ülkenin üyeliği bulunan internasyonal bir organizasyon olarak anlatılır. İsterseniz birazcık da IMF’in görevleri nelerdir sorusuna dikkat çekelim.

IMF Hangi Görevlere Haizdir?

IMF’in görevleri nedir mevzusunda birçok mühim nokta bulunmaktadır. Bunlar arasından en önemlilerini sizler için bu yazımızda derledik. IMF ilk olarak internasyonal ticaretin dengeli bir halde gelişmesini, üye devletlerin tam istihdamla çalışmasını ve yüksek gelişme hızına ulaşmasına olanak sağlar. Gene IMF, ödemeler dengesi güçlüklerine bulunacak çözümlerde destek sunar.

Kambiyo istikrarı kurma ve tek taraflı kıymet düşmelerine engel olabilme ve fazlaca taraflı dış ödemeler sisteminin kurulmasını sağlamakla görevlidir. Burada bahsedilen görevlerin sağlanabilmesi için üye ülkeler tarafınca uyulması ihtiyaç duyulan taahhütler de şunlardır.

Dış gezim de dahil olacak şekilde dış tecim muamelelerinde döviz denetim ve tahditlerinin önlenmesi, ulusal para biriminin altın ya da dolar olarak paritesinin tespiti ve fona tescil ettirilmesi, fona tescil edilen bu paritenin değiştirilmemesinin sağlanması sadece tediye bilançolarındaki bünyevi değişikliklerde fazlaca zaruri hallerde kıymet düşürmeye gitmenin sağlanması yürütülmelidir. Üye ülkelerin altın mukabili döviz alıp satmaları ve üretici ülkelerin altın satmaları özgür bırakılmaktadır. IMF’in tediye bilançoları ile açık ya da fazlalık veren ülkelere düzenleyici müdahale yapma olanağı bulunmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir