IMF ve Türkiye Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

IMF Ne Demektir?

Bu yazımızda sizlere IMF ve Türkiye içinde iyi mi bir ilişki vardır sorusuna yanıt arayacağız. Ilk olarak sizlere IMF nedir görevleri nedir mevzusunda data vermek yararlı olacaktır. IMF, ‘Internasyonal Para Fonu’dur. Internasyonal alanda finansal piyasayı kovuşturmak, borsa ve döviz kurları ile ödeme planları mevzularında organizasyon ve denetim yapmak, ek olarak finans açısından ve teknik olarak destek sağlamak için kurulmuş olan bir organizasyondur. ABD’de 1944 senesinde kurulmasına rağmen tam olarak 1947 senesinde etkinlik göstermeye adım atmıştır.

Küresel para ortaklık, internasyonal ticareti kolay hale getirme, finans istikrarını sağlama, yüksek oranlarda sürdürülebilir ekonomik büyümenin teşvik edilmesi ile dünyada yaşanmış olan yoksulluğun minimum düzeye indirilmesi için çaba gösteren bir kuruluştur. IMF’ye 188 üye ülke vardır. IMF internasyonal ticaretin dengeli bir halde gelişmesi dahil olmak suretiyle, üye devletlerin tam istihdamla çalışıp yüksek gelişme hızına ulaşmasını sağlamak için çalışır. Ödemeler dengesi güçlükleri için de çözüm olmasına destek sunar. Bu kadar bilgiden sonrasında birazcık da IMF ve Türkiye içinde iyi mi bir ilişki vardır sorusunun yanıtını verelim.

IMF – Türkiye İlişkisi

IMF ve Türkiye içinde iyi mi bir ilişki vardır sorusunun cevabı 52 senelik bir süreci kapsamaktadır. 52 yılda IMF ile 19 antak kalma ile borç – alacak ilişkisi bulunan Türkiye 2008 yılı itibari ile borçlarını sıfırlayıp müessese ile ilişkisini sonlandırdı. 11 Mart 1947 senesinde IMF’ye üye olan Türkiye ilk stand-by anlaşmasını Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel zamanında imzaladı. 18 Haziran 1980 tarihinden IMF ile en uzun stand-by anlaması imzalanmıştır. 1984 – 1994 yılları aralığında IMF ile antak kalma yapılmamıştır sadece 8 Temmuz 1994 senesinde 16. anlaşmaya imza atılmıştır.  Tansu Çiller tarafınca imzalanan 5 Nisan kararları ile Türk Lirası %39 devalüasyona uğramıştır.

1999 ve 2005 yıllarında sırasıyla 18 ve 19. anlaşmaların imzalanması bu mevzuda son anlaşmalar olmuştur. 2008 senesinde küresel anlamda yaşanmış olan krize karşın Türkiye IMF ile antak kalma imzalamamıştır. Bu aşamada garip bir istatistiği belirtmek de yarar vardır, bugüne dek IMF ile çalışan ülkelerden derhal hiçbiri gelişme gösterememiştir. Aksine IMF’le anlaşamayan ülkeler gelişme göstermiştir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir