ING Turuncu Hesap ve e-Turuncu Hesap Nedir?

ING Turuncu Hesap ve e-Turuncu Hesap Nedir?

ING Bank 2007 senesinde OYAK Bankın yüzde yüz hissesini satın alarak Türkiye pazarına merhaba demiş olan internasyonal bir banka kuruluşu olarak bilinmektedir. Beş kıta da kırktan fazla ülkede on binlerce çalışanı bulunan bu bankanın merkezi Hollanda’dır. Özellikler dijital alandaki atılımları ve bankacılık sektörüne getirmiş olduğu yeniliklerle kısa zamanda iddialı bir pozisyona geldiğini söyleyebiliriz.

ING bank Türkiye’de tam yetmiş yedi ilde şubesi bulunan ve yaygın bir ağa haiz banka olarak çokça tercih edilen bankalar içinde sayılabilmektedir.

ING Turuncu Hesap

İng Turuncu Hesap müşterilerin diledikleri süre para çekebildiği yada yatırabildiği, herhangi bir bekleme süresi olmayan vadeli bir hesap türüdür. Esasında vadeli demek yerine tutum hesabı demek de daha yerinde olacaktır. Bu hesabı açmak için alt limitte yatırılması ihtiyaç duyulan bir meblağ söz mevzusu değildir. Cüzi miktarlarda paralar yatırarak da bu hesabı açmak mümkündür. Bu hesabı açtıktan sonrasında bu hesaba para yatırmak için illa ki şubeye gitmek gerekmemekte Atm’den dahi para yatırılabilmektedir. Üstelik bu hesaba saat 17.00’dan ilkin yatırılan paralar için o günün faizi de uygulanmaktadır.

Yaygın olarak malum vadeli hesaplara bakıldığında vaat edilen vade oranında kazanç sağlamak için ilk etapta belirtilen süreler süresince hesaptan para çekmenin mümkün olmadığı ve çekilmesi durumunda bu kazancın düşeceği görülmektedir. Turuncu hesapta ise faizler hep günlük yansıdığından para çekmeniz yada yatırmanız kazancınızı etkilememektedir. Gene vadeli hesaplarda faizin hesaba geçmesi için o süre beklenirken turuncu hesapta her gün faiz işler ve hesaba günlük geçer. Vadeli hesapların birçoğunda alt bir limitteki parayı yatırmadan hesap açılamıyorken turuncu hesapta herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.

ING E-Turuncu Hesap Nedir?

E-turuncu hesap İng Bank tarafınca dijital ortamlarda bankacılık işlemini gerçekleştiren ve bu işlemler için illa ki bankaya uğramak şeklinde bir alışkanlığı olmayanlar için oluşturulmuş turuncu hesapla bir çok mevzuda benzeyen bir tutum hesabıdır. Burada turuncu hesaptan değişik olarak tüm işlemler tüm durumlarda dijital ortamlarda yapılır. Bu dijital ortamlar web şubesi, ing mobil yada ATM şeklinde ifade edilebilir. Turuncu hesap ise dijital ortamlardan kullanılabilmekle beraber şubeden de işlemlerin takip edilebildiği tutum hesabıdır.

Satın alan şubeye gitmeden tamamen dijital ortamlarda bu işlemleri yürütürse eğer bankayı da aslına bakarsak pek fala yormamış olacağından bir nevi mükafatlandırma adına daha yüksek faizlerde kazançlar sağlar. Esasında insanların çağdaş çağ bankacılığına ayak uydurması için İng Bank tarafınca bir nevi özendirme işlemi bulunduğunu da ifade edebiliriz. Bankaya uğrayıp bankayı meşgul etmeden tamamen dijital ortamlar vasıtasıyla müşterilerinin işlem yapma alışkanlıklarını teşvik adına örnek uygulama olarak da bahsedilebilir. Bu durumda yüksek faiz getirisi sebebiyle alan kişi dijital ortamları tercih ederek daha yüksek kazançlar sağlayacakken banka da bu sayede şube içi yoğunluğu azaltıp mevcut şube müşterilerine bu sayede daha nitelikli hizmetler sunabilecektir. Bu formül esasında hem müşteriye hem de bankaya kazandıran bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Müşterinin daha azca şube kullanımı aslına bakarsak bankaya fazlaca daha azca maliyet anlama gelir dersek de pek yanılmış olmayız.

Şube yoğunluğu bankaya hem tüketim bazında bir külfet getirecek hem d personelin iş yükünü arttırıp hizmetin niteliğini düşürebilecektir. Bununla beraber bankanın kim bilir daha çok personel istihdam etmesini sağlayıp daha çok maaş ödemesine sebep olabilecektir. Bu yükün azalmasının daha azca kâğıt israfıyla doğaya, daha azca giderler yardımıyla müşteriye daha yüksek faizler sunmak şeklinde de müşteriye katkıları olduğu açıkça ortadadır.

Bundan önceki yazımız olan 2021’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir