İnternetten ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır? 1 TIKLA KAYIT VE SORGULAMA

Çiftçiler devlet tarafınca her yıl verilen destekleme ödemeleri ve öteki proje kapsamında verilen bağışlama desteği ve destekleme ödemelerini alabilmek için kesinlikle Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıt olması gerekiyor.  Çks kaydı olmayanlar destek alamıyor. Tarımsal projelerde de, ilk aranan koşul ÇKS oldu! Çks kaydı iyi mi yapılır? Hangi evraklar gerekir? Tüm bu soruların cevabı ve ÇKS sorgulamasının iyi mi yapılacağını sizlerle içeriğimiz de paylaşacağız.

ÇKS Kaydı Iyi mi Yapılır?

Çiftçiler Ziraatçi kayıt sistemine kayıt olabilmek ve mevcut kayıtlarını güncellemek için istenen data ve belgeler ile İl yada İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Çiftçiler yeni kayıt kayıt yaptırabilmek için İlçe Ziraat müdürlüklerine ve Ziraat Odasına müracaat yapmaları gerekiyor.

Üretim yılına ilişkin ziraatçi başvuruları bundan önceki senenin 31 Aralık tarihinde sona ermektedir. Çiftçilerin bu tarihten sonrasında haiz oldukları yada kiraladıkları ziraat arazileri hariç olmak suretiyle Ziraatçi Kayıt Sistemine yeni bir ziraatçi ve arazi kaydı yapılmamaktadır. Son müracaat zamanı olduğundan çiftçilerin biran ilkin ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gereklidir. Bu tarih lüzumlu görüldüğü takdirde Bakanlık tarafınca uzatılabilmektedir.

çks-kaydı-nasıl-yapılır
ÇKS kaydı iyi mi yapılır?

ÇKS Kaydı Ne Vakit Yapılır?

Kayıt işlemleri çiftçinin ekim sürecinin başlangıcında yada sonunda yaptırması şeklinde bir zorunluluğu yoktur. ÇKS kayıt zamanı çiftçinin talepte bulunmuş olduğu herhangi bir tarihte yapılabilir.

Ziraatçi Kayıt Sistemi 2000 li yılların başlarında üreticiye direkt gelir desteği adı altında gelirini belirlemek ve çiftçinin kayıt altında bulunmasını sağlama amacıyla yapılmaktadır. Çiftçiler ÇKS kayıtlarını yaptırarak devletin her yıl verdiği destekleme ödemelerini almakta ve ürettiği ürüne nazaran de ürettiği ürün için ürün desteği almaktadır. Tamamı için oluşturulan bu sistem bununla beraber kayıt altında olması  da gerekmektedir. Devlet tarafınca planlama ve istatistik yapması için son aşama mühim bir yeri olan ÇKS başvurusunda ilk olarak dosya hazırlamaları gereklidir.

Ziraatçi kayıt sistemi tüm tarımsal desteklemelerin temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple bundan önceki yıl ÇKS kayıtlarının yaptırılarak 2021 yılı tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin bir mesele yaşanmaması için belirlenen müracaat tarihleri içinde ÇKS kayıtlarının yapılması son aşama ehemmiyet arz etmektedir. Üreticilerin geleceği açısından yaşamsal bir öneme haiz olan kişilerin kayıtlarının yapılması mevzusunda çiftçilerin bilgilendirilmesi ve çiftçilerin de bu mevzuya itina göstermeleri gerekmektedir.

çiftçi-kayıt-sistemi
Devletin verdiği desteklemelerden faydalanabilmek için ÇKS kaydının yapılması zorunludur.

Çiftçiler ÇKS kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde o yıl için ödenecek olan tarımsal destekleme ödemelerinden yararlandırılması mümkün olmamaktadır.

ÇKS Kayıt Formu Örneği ve Lüzumlu Evraklar

Ziraatçi  kayıt sistemine müracaat yapmak isteyenler müracaat evrakları ile beraber İl ilçe Ziraat Müdürlüklerine müracaat tarihleri içinde müracaat yapmaları gerekmektedir. ÇKS kaydında istenen belgeler ise;

Sisteme kayıt yaptırmadan ilkin şu demek oluyor ki Ziraat İl ve İlçe Müdürlüklerine kayıt için başvurmadan ilkin yukarıdaki ÇKS müracaat belgelerinin üstüne tıklayarak indirebilir ve müracaat formlarını doldurarak dosya hazırlayıp Müdürlüklere müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için her yıl  başvuruda bulunuyorsanız bağlı bulunduğunuz Ziraat İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunup güncelleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu evraklar ilk kayıt evraklarıdır.

ÇKS kayıt işlemleri akrabasının tarlasını ekenler için, hicar ekenler için, ve arazi kiralayanlar için değişik şekillerde müracaat yapılmaktadır. Birinci aşama yakınının arazisi için, arazinin sahiplerinin başvuruları ve arazi kiralayanların başvuruları değişik şekillerde yapılmakta ve değişik evraklar istenmektedir. Kira kontratı arazi kiralayanlar için istenen evraklar içinde olduğundan hazırlayacağınız dosyada ek olarak kira  kontratının da bulunması gereklidir.

Ziraatçi kayıt sistemine ilk kez müracaat edenler ilk olarak kimlik bilgilerini beyan etmelidir. Bunun için bazı belgeleri doldurmalıdır . Mesela arazi sahipleri arazinin tapu fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalıdır. Evraklar içinde bulunan boş C formuna da ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl yetiştirilen ürünlerin yazılması gereklidir. Doldurulan C formunu ekilen arazilerin bağlı bulunmuş olduğu köydeki yada mahalledeki muhtar yada azasına imzalatmak gereklidir. Eğer değişik ilçelerde arazileriniz var ise; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz var ise oranın Ziraat ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunmuş olduğu Ziraat ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Ziraat il müdürlüğüne yapmalısınız.

Muvafakatname 2  formu da akrabalarının şu demek oluyor ki birinci aşama yakınların arazilerinin ekilmesi durumunda doldurulan formdur. Başvuruda öteki işlemler ile beraber bu belgeyi de doldurup dosyaya koyulması gereklidir.

Artık ziraatçi kayıt sistemine kayıtlı bulunan tüm üreticilerin belgeleri E-Devlet üstünden sorgulanabilmektedir. Sizde internetten derhal sorgulama yapmak isterseniz;

ÇKS BELGESİ SORGULAMA linkine tıklayarak sorgulama işlemlerinizi kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu belge adeta çiftçiler için nüfus cüzdanı kadar önemlidir. O yüzden bu belge ve kayıt işlemi ve ÇKS’ ye başvurularını her yıl yenilemek ve güncellemekte ayrı bir ehemmiyet arz etmektedir. Aksi takdirde ekilen arazi için ürün adına verilen destekleme ödemelerinden yararlanmak mümkün olmayacaktır.

ÇKS Sorgulama Ekranı

ÇKS Güncelleme İşlemlerinde Lüzumlu Evraklar

Daha Ilkin Kaydı Olup Yalnızca Güncelleme Başvurusunda Bulunuluyorsa;

  • Ziraatçi Kayıt Sistemi Müracaat Dilekçesi,
  • Ziraatçi Kayıt Formu
  • Ziraatçi Belgesi Örneği,
  • Daha Önceki Dönemde Beyan Edilen Hisseli Arazilerde Hisse Değişimleri Ve Kullanım Miktarı Da Dahil Olmak Suretiyle Parsellerde değişim var ise onaylı Tapu Fotokopileri gereklidir.

Sizde web (e-devlet) üstünden anında ÇKS belgesi kayıt ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir