IPARD Programı Nedir?

Her ne kadar ülkemiz AB (Avrupa Birliği) ‘ne üye bir ülke olmasa da; halen üyelik müzakereleri devam eden ve ortada bir katılım süreci olan ülkedir. AB (Avrupa Birliği) ‘ne kağıt üstünde üye olamasak da; uyum süreci bakımından Avrupa Birliği ‘nin çeşitli kurumları ile bir oldukca ortak emek verme yürütülmektedir. Ortak yürütülen bu çalışmalardan birisi IPARD dediğimiz programdır.

Çoğu zaman bağışlama, devlet desteği vs. benzer biçimde mevzularda adını çokça andığımız bu kurum ile ilgili olarak; bu yazımızda sizleri genel olarak bilgilendirerek IPARD programı nedir?IPARD Projeleri hangi illeri kapsıyor? hususunda kafanızdaki sual işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA)

Gerek devletimizde ve gerekse de dünya genelinde en büyük sorunlardan birisi de insanların artık kent hayatında yaşamak istemeleri, buradan hareketle köylerde yaşayan kırsal nüfusun azalması, bununla beraber ziraat ve hayvancılık ile ilgilenen şahıs sayısının azalmasıdır. Ziraat ve Hayvancılık ile ilgilenen şahıs sayısının azalması demek, insanoğlunun yiyecek et, süt, yumurta, meyve, sebze vs. benzer biçimde kısacası temel gereksinimlerinden olması anlamına gelir. Bu senaryo esasen dünyanın gelebileceği en fena noktalardan birisidir. Bir çok ülke bu mevzuda önlemler alarak, şehirden köye dönüş projeleri geliştirmekte ve bu projeler için ciddi bütçeler ayırmaktadır.

Avrupa Birliği ‘de bu probleme baş etmek adına benzer bir oldukca proje hayata geçirmiş ve bu projelerden birisi de IPARD dediğimiz programdır. IPARD programı ortaklığı ile devletimizde  ziraat ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere bağışlama, faizsiz kredi, düşük faizli kredi benzer biçimde destek sunar sağlanmaktadır.

IPARD Programı ‘nın devletimizde takip edeni ve uygulamacısı olan kurumların başlangıcında TKDK (Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) gelmektedir.  Devletimizde hayvancılık ya da ziraat ile uğraşmak isteyen, ya da hâli hazırda uğraşan ve bu işini geliştirmek isteyenler için IPARD ortaklığıyla TKDK tarafınca bağışlama, faizsiz kredi, vs. benzer biçimde destek sunar sunulmaktadır.

Türkiyede Belli İller Destek Alabiliyor

IPARD programları kapsamında TKDK ‘dan bağışlama ve kredi destekleri şu an için devletimizde yalnız belli başlı illerde veriliyor. Bu iller; Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Ağrı, Aksaray, Ankara, Ardahan, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Erzincan, Giresun, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir ve Uşak ‘tır.

IPARD ‘ın Destek Verdiği Sektörler Neler?

Genel itibariyle ziraat ve hayvancılık olarak belirttiğimiz IPARD destekli sektörleri birazcık daha açacak olursak; Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alanında etkinlik gösteren işletmeler, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alanında etkinlik gösteren işletmeler, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması alanında etkinlik gösteren işletmeler, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması işleri, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi işleri, Mahalli Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Gezim ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi işlerini sayabiliriz.

IPARD Desteklerine Kimler Başvurabilir?

Başvuran kişiler gerçek kişiler olabildiği benzer biçimde gene tüzel kişiliklerin de IPARD desteklerine müracaat hakkı bulunmaktadır. Gerçek kişiler için yaş mevzusunda bir sınırlama bulunmakta olup, bu sınır 65 yaştır. Ek olarak başvuracak kişiler belge ya da mezuniyet belgesi şartı aranır. Bu koşul; minimum Ziraat Meslek yada Teknik Lisesi mezunu olmak ya da ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora yapmış olmak ve gene; ziraat ya da ilgili bir alanda uzman olduğuna dair sektörde minimum 3 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Doğal ki bunun da SGK ‘dan alınacak bir belge ile belgelenmesi gerekir.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir