İpotekli Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Bankaların kredi hizmetlerinden yararlanırken ipotek vermek isteyen insanların birkaç sebebi olmaktadır. Bunlardan ilki istenilen kredi tutarı için gelirinizin kafi olmamasıdır. Bankalardan talep ettiğiniz meblağ ile geliriniz karşılaştırılır ve ciddi derecede fark var ise krediniz onaylanmaz. Bu şekilde bir durumdu ipotek ile kredi çekebilirsiniz. Şundan dolayı banka ipotek için verdiğiniz mülkün değerinin yarısını sizlere kredi olarak sunmaktadır. Bu da sizin yüksek miktarlarda kredi çekmenizi sağlamaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Iyi mi Çekilir?

Bir öteki sebep ise kredi notu puanındaki düşüklüktür. Kredi notunuz düşükse başvurmuş olduğunuz krediler negatif olarak geri dönecektir. Bu durumda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Sadece bu birazcık süre alacaktır. Eğer acil nakit paraya ihtiyacınız var ya da uğraşmak istemiyorsanız ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Bankalar ipotek göstererek kredi notu düşük olanlara kredi kullanma fırsatı sağlar. Krediyi ödeyene kadar mülklerinizi bankanın ipoteği olur ve kredinizi tamamen bitirdiğiniz ipotekleri kaldırabilirsiniz. İpotekli kredi adı altında birçok banka müşterilerine kredi vermektedir. Bu hizmetlerden yararlanarak ipotekli kredi çekebilirsiniz. Müracaat için şubeye gidebilir, web bankacılığını kullanabilir ya da satın alan hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ön onay almış müşteriler belgelerini de alarak başvurduğu bankanın şubesine gitmelidir.

İpotekli kredi için lüzumlu olan evraklar; gelir belgesi ve ipotek konulacak malın tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Kredinizi ödedikten sonrasında ipotek kaldırmak için bankanızdan lüzumlu evrakları alınız ve tapu müdürlüğüne başvurunuz. Tapu müdürlüğünden ipoteki kaldırabilirsiniz.

Yaşadığınız ekonomik zorluklar sonrasında bankaya olan borçlarınızı zamanında ödeyememiş ve bundan dolayı da kredi notunuzun düşmesine sebep olmuş olabilirsiniz. Banka siciliniz bozulmadığı sürece kısaca yönetimsel ve yasal takibe düşen bir borcunuz olmadığı sürece, bankalardan kredi almanız mevzusunda değişik alternatifler bulabilirsiniz. Bunlardan birisi olan ipotekli kredi hizmeti, gerekseme kredisi almakta zorluk çeken kişilere sunulan bir hizmettir. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde, alacağınız gerekseme kredisi için bankaya bir taşıt, konut, arsa ya da işyerini ipotek ettirmeniz şartı ile sizlere hizmet sunulmaktadır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli kredi alabilmeniz için yalnızca kredi notunuzun düşük olmasına da gerek kalmamıştır. Gelir durumunuzun alacağınız krediye bakılırsa düşük kalmış olduğu durumlarda ya da oldukça yüksek miktarlarda tüketici kredisi kullanmak istediğinizde de bu şekilde kredi hizmeti alabilirsiniz. Bu şekilde kredi hizmeti alabileceğiniz bankaları da şu şekilde belirtebiliriz.

 1. Akbank
 2. Ziraat Bankası
 3. Halkbank
 4. HSBC
 5. Denizbank
 6. Güvence Bankası
 7. Türk Iktisat Bankası (TEB)
 8. QNB Finansbank
 9. Vakıfbank

İpotekli gerekseme kredisi

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Paketi

Halkbank’ın ipotekli gerekseme kredisi paketlerinden yararlanmak için en yüksek 100 bin TL’ye kadar müracaat yapabileceksiniz. İhtiyaç kredisinden daha yüksek tutarda hizmet sunulan tüketici kredilerinde 100 bin TL’lik sınır bulunmaktadır. Eğer kredi notunuzdan dolayı hizmet almakta güçlük çekiyorsanız, düzgüsel gerekseme kredisi paketlerinde de ipotek karşılığında kredi hizmeti alabilirsiniz.

Halkbank’ın ipotekli kredi kapsamında sunmuş olduğu faiz oranı ve harcamaları göz önünde bulundurduğumuzda, maliyet tablosu aşağıdaki benzer biçimde olacaktır.

 • Onaylanan Kredi Tutarı: 100 bin TL
 • Kredi Vadesi: 48 Ay
 • Kredi Tahsis Tutarı: 525 TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,15
 • Toplam Harcamalar: 805,76 TL

Halkbank’ın sunmuş olduğu kredi paketinde, faiz oranları ve öteki harcamalar yukarıdaki gibidir. Müracaat yaparken ise banka şubelerine gidilmesi ve şubelere giderken de ipotek ettirmek istediğiniz taşınmaza ilişkin belgeleri yanınızda götürmelisiniz.

İpotek Karşılığı Ticari Kredi Veren Bankalar

Yukarıda belirttiğimiz bankalar bireysel banka müşterilerine yönelik ipotek karşılığında kredi sunmaktadır. Bunun yanı sıra QNB Finansbank’ın KOBİ’lere yönelik geliştirdiği hususi bir kredi paketi de bulunmaktadır. KOBİ’lerin oldukça yüksek tutardaki ihtiyaçlarının da karşılanması adına geliştirilen bu kredi paketinde, 120 aya kadar sunulan vade seçeneklerinden faydalanılmaktadır. QNB Finansbank’ın KOBİ’lere hususi ipotekli kredi paketine ilişkin öteki detaylar ise şu şekildedir.

 • Başvuran firmanın senelik cirosunun 20 milyon TL’ye kadar olması gerekmektedir.
 • Kredi Türk Lirası cinsinden alınabilir.
 • Krediye güvence olarak işyeri, konut ya da arsa gösterilecektir.
 • Güvence olarak konut ve işyeri gösterilirse, ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi desteği alınacaktır.
 • Arsalarda ise toplam değerin %50’lik kısmı kadar kredi desteği sağlanmaktadır.

QNB Finansbank’ın sunmuş olduğu 120 aya kadar ve ipotekli ticari kredi paketinde detaylar bu şekildedir. Başvuruda bulunmak isteyenlerin, işletmelerine ilişkin ticari belgelerini yanına alarak QNB Finansbank şubelerine gitmeleri kafi olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir