İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

İŞKUR kayıt belgesi, İŞKUR’a etken kaydın bulunduğunu gösteren resmi bir evraktır. Belge üstünde İŞKUR kaydının etken yada eylemsiz olduğu görülebilmekte, İŞKUR’a kayıt zorunluluğu tutulan işletmelerde bu belge ile İŞKUR kaydı ispatlanabilmektedir. 2017 senesinde gösterilen Kanun Hükmünde Kararname sonucu olarak verilmeye başlanan belgeyi temin etmek için pek oldukça seçenek mevcuttur. 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonucu işverenlere, işe alacakları personellerden bu belgenin istenilmesi mecburi tutulmuştur. Devletin sunmuş olduğu sigortalı personel istihdam eden işletmelere belirli süre zarfında verilen sigorta desteğinin alınabilmesi için İŞKUR kayıt belgesine gereksinim bulunmaktadır. İŞKUR kayıt belgesi ne işe yarar sorusuna yanıt durumunda olan bu gelişme açıklandıktan sonrasında, kayıt belgesi ile ilgili lüzumlu bilgileri aktarmaya devam edebiliriz

İŞ-KUR Kayıt Belgesi Niçin İstenir?

Devletin istihdamı çoğaltmak amacıyla işletmelere verdiği bir ekip teşvikler bulunmaktadır. Sigortalı personel istihdam eden işletmelere, istihdam ettikleri personellerin sigortalarının 6 ay süresince devlet tarafınca karşılanacağı müjdesinin verilmesi arkasından bu haktan yararlanmak isteyen işletmelere bir ekip şartlar sunulmaktadır. İşletmeler, 6 ay süresince ödenen sigorta desteğinden faydalanabilmek için işe aldıkları personellerin İŞKUR’a kayıtlı bulunduğunu ispatlamaları gerekmektedir. Bu anlamda 6 ay süresince işe alınan personellerin devlet tarafınca sigortalarının yatırılması için işletmelerin İŞKUR kayıt belgesine haiz personel istihdam etmesi gerekmektedir. Kayıt dışı istihdamı da ortadan kaldıracak olan bu gelişme ile yeni işe girecek tüm çalışanların sigortalarının 6 ay süresince devlet tarafınca ödenmesi kararlaştırılarak işverenlerin üstündeki yükün hafifletilmesi amaçlanmıştır. Yükleri hafifleyen işletmeler daha çok personel istihdam ederek ülke ekonomisine pozitif yönde katkılar sağlamaya devam etmektedir.

İŞ-KUR Kayıt Belgesi Alınabilmesi İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

İŞKUR kayıt belgesi oluşturma işleminin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak İŞKUR’a resmi olarak kayıtlı olunması gerekmektedir. İŞKUR’a kayıt yaptırmak isteyenler, iki tane kayıt başvurusu seçeneğine haizdir.

 • Nüfus cüzdanı ile beraber İŞKUR İl Müdürlükleri’ne müracaat gerçekleştirilerek kayıt yaptırılır.
 • İŞKUR resmi web sitesi üstünden İŞKUR kaydı oluşturulur.

İŞKUR’a kayıt yaptırmak için müracaat sahiplerinin;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları,
 • 14 yaşını doldurmuş olmaları,
 • Fiilen askerlik vazifesinde bulunmamaları

Gerekmektedir. Belirtilen şartların sağlanması halinde dilenilen yöntem ile İŞKUR kaydı gerçekleştirilebilir. İŞKUR kaydı bulunan adaylar;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Lüzumlu şartları sağlamaları halinde işsizlik maaşı alabilme,
 • İŞKUR’a kayıtlı işletmelerde istihdam edilebilme,
 • İŞKUR tarafınca düzenlenen meslek edindirme eğitimlerine katılabilme,
 • İş Arayan Kayıt Belgesini temin edebilme

Haklarına haizdir. Ek olarak İŞKUR’a kayıtlı olan iş arayan adaylara İŞKUR tarafınca iş bulunabilmektedir. Bulunan işler iş arayan adayın niteliklerine ve özelliklerine gore belirlenmektedir. İşveren ile iş arayan içinde köprü kurması amacı ile kurulan Türkiye İş Kurumu, üstüne düşen sorumluluğu kurulduğu günden bu yana başarı göstermiş bir halde gerçekleştirmeye devam etmektedir.

İŞ-KUR Kaydı İnternetten Iyi mi Yapılır?

İŞKUR kaydını internetten gerçekleştirmek isteyen adaylar, https://esube.iskur.gov.tr/ sayfasına giriş yaparak İŞKUR üyelik başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilirler. Siteye giriş yapıldıktan sonrasında;

 • İş Arayan bölümünde yer edinen Üye Ol sekmesine giriş yapılır.
 • Oluşturulan sayfada Üyelik Sözleşmesi yer almakta olup, sözleşme okunduktan sonrasında Onaylıyorum düğmesine basılarak üyelik oluşturma işlemine başlanır.
 • Üyelik sözleşmesine onay verilmesi sonrasında oluşturulan sayfada yer edinen Kimlik Detayları ve öteki bilgiler doldurularak işlem sırası devam edilmesi halinde kolayca üyelik oluşturulur.

Üyelik oluşturan aday İŞKUR internet sayfası üstünden çıkan iş ilanlarına başvuruda bulunabilme şansı elde eder. Üyelik sonrasında her üyeye bir danışman atama edilir ve üye ile ilgili işlemler danışman tarafınca gerçekleştirilir. İŞKUR üyeliği sonrasında İŞKUR tarafınca sunulan tüm ayrıcalıklardan iş arayan adaylar faydalanabilir.

İŞ-KUR Kaydı Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

İşkura kayıtlı mıyım sorgulaması yapmak isteyen işverenler ve iş arayanlar, bu taleplerini;

 • İŞKUR İl Müdürlükleri’nden,
 • İŞKUR İnternet Sitesi Üstünden,
 • E-Devlet üstünden

cevabına ulaşabilmektedirler. İŞKUR’a daha ilkin kaydı bulunan adayların tekrardan kaydı yapılamadığı için sisteme kayıt yapılması esnasında kaydı bulunan adayların kimlik bilgilerinin girilmesi sonrasında sistem otomatikman kayıt bulunmuş olduğu bilgisini verecektir. Verilen bu uyarı yeni kayıt yapılamayacağı ve müracaat sahibinin İŞKUR kaydının bulunduğunu göstermektedir. Direk olmasa da dolaylı bir sorgulama yöntemi olan bu ergonomik yöntem İŞKUR internet sayfası üstünden saniyeler içinde gerçekleştirilmektedir.

İŞ-KUR Kayıt Belgesi Iyi mi Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan detaylara değindikten sonrasında geriye kayıt belgesinin iyi mi temin edilebileceği sorusunu cevaplamak kalmaktadır. İş başvuruları esnasında kendisinden iş arayan kayıt belgesi istenen adaylar, üç değişik şekilde belgeyi temin etme şansına haizdir.

 • İŞKUR İl Müdürlüğü’ne gidilerek, bağlı bulunulan danışmandan belgeyi talep edebilirsiniz. Danışmanınız tarafınca oluşturulan belge onaylı ve imzalı bir halde tarafınıza teslim edilecektir.
 • https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapılarak İŞ-KUR kayıt belgesi internetten alma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Bilinmiş olduğu benzer biçimde E-Devlet sistemi içinde pek oldukça kamu kurumunun işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İŞKUR, E-Devlet içinde pek oldukça işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır. İŞKUR kayıt belgesi alınması da İŞKUR’un E-Devlet üstünden meydana gelen işlemleri arasındadır. Dileyen kişiler belgelerini E-Devlet üstünden kolayca görüntüleyerek çıktısını alabilmektedir.

İşverenlerce sorulması mecburi tutulan belgenin pek oldukça temin edilme şekli bulunmaktadır. Kendilerinden bu belgenin istenmesi halinde istenilen müracaat kanalı aracılığı ile belge talebi iletilerek temin etmek oldukça kolaydır. Temin edilmesi sonrasında iş başvurusu evrakları ile beraber işverenlere teslim edilebilir.

E-Devlet Üstünden İŞ-KUR Kayıt Belgesi Iyi mi Alınır?

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye devam eden e-Devlet kapısı, 2006 senesinde faaliyete girerek her geçen gün bünyesinde meydana gelen işlemlerin sayısını artırmıştır. Bünyesinde pek oldukça kamu kurum ve kurumlarının işlemlerinin gerçekleştirilebildiği E-Devlet Kapısı içinde ek olarak GSM operatörleri, faturalı hizmet veren kuruluşlar ve üniversiteler de yer verilmiştir. E-Devlet Kapısı vasıtasıyla talep edilen işlemin gerçekleştirilebilmesi için yurttaşlarımızın E-Devlet şifresine haiz olunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT şubeleri aracılığı ile 2 TL ücret karşılığında verilmektedir. E-Devlet şifresine haiz olunduktan sonrasında sisteme https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üstünden giriş yapılarak dilenilen kamu kurumunun işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye İş Kurumu, E-Devlet kapısı üstünden bazı işlemlerin yapılmasına olanak tanımıştır. E-Devlet üstünden İŞKUR’un;

 • İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatı başvurusu,
 • İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminat sorgulaması,
 • İŞKUR danışmanından buluşma alınması,
 • İŞKUR’un düzenlemiş olduğu kurslara müracaat iletilmesi,
 • İŞKUR kayıt belgesi temin edilmesi,
 • İŞKUR’da gösterilen iş ilanlarının incelenerek müracaat gerçekleştirilmesi,
 • İŞKUR üstünden meydana gelen iş başvurularının sorgulanması

Hizmetleri gerçekleştirilebilmektedir. İŞKUR kayıt belgesi alma e devlet kapısı kullanılarak yapılabilmesi için;

 • E-Devlet internet sayfası üstünden TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonrasında Kurumlar menüsüne giriş yapılır.
 • Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) sayfasına giriş yapılarak oluşturulan sayfadan İŞKUR Kayıt Belgesi sekmesine giriş yapılarak haiz olunan kayıt belgesi görüntülenebilir.
 • Görüntülenen kayıt belgesinin çıktısı Yazdır komutu kullanılarak bilgisayara bağlı olan yazıcıdan temin edilir.

Temin edilen kayıt belgesi barkotlu olarak basılacak olup bu belgenin talep edilmiş olduğu işletmelerce kabul edilecektir. İŞKUR kayıt belgesi temin etme şekilleri içinde en süratli ve ergonomik olan yöntem E-Devlet kapısı olup, belgeyi temin etmek gizyazı sahibi tüm müracaat sahiplerince kolayca alınabilecektir.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri (Maaşları) Ne Kadar Oldu ?

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

tıkla sorunu sor

İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Iyi mi Alınır ve Ne İşe Yarar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir