İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ayrı iki bankaya ilişik olan hesaplar içinde meydana getirilen para gönderim işlemleri bildiğimiz suretiyle EFT olarak adlandırılmaktadır. EFT işlemleri telefon bankacılığı üstünden, akıllı telefonların mobil bankacılık platformları üstünden, bankaların şubelerinden ve doğal ki de web bankacılığı üstünden yapılabilmektedir. İş Bankası hesabından EFT yapmak isteyen İş Bankası müşterileri de bu platformlardan herhangi birisini kullanabilir.

Bu yazımızda sizlere özetlemek gerekirse İş Bankası EFT işlemlerinden bahsederek, mühim bir mevzu olan İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır? özetlemek gerekirse değinmeye çalışacağız.

EFT İptal İşlemi İçin Süratli Davranmalı

Vereceğimiz EFT emirleri; İş Bankası ‘nın EFT saatleri içinde verilmesi durumunda, oldukca kısa sürede yerine getirilecektir. Bu süre genel anlamda 15 dakikayı da geçmemektedir. Dolayısıyla yapmış olduğumuz EFT işlemini iptal etmek için oldukca süratli bir halde hareket etmek gerekmektedir. Aksi takdirde para karşı hesaba geçecek ve sonrasında EFT işleminin iptali ile para iadesinin sağlanması daha zorlaşacak ve süreç uzayacaktır. Şimdi EFT iptal işlemi için ne yapmak gerekiyor ayrı ayrı ele alalım.

Karşı Hesaba Ulaşan EFT İşleminin İptali

Bu şekilde durumlarda maalesef azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle süreç birazcık zorlaşıyor ve uzuyor. İş Bankası; iptal edilmek istenen EFT işleminin karşı hesaba erişmesi durumunda, EFT iptal işlem talebi açarak, durumu karşı bankaya iletiyor, karşı banka da para transferi meydana getirilen kişiden teyit aldıktan sonrasında lüzumlu incelemeleri yapmış olup, uygun görülmesi halinde para iadesi gerçekleştiriliyor. İşlemleri hızlandırmak adına karşı bankanın alan kişi hizmetlerini de aramanız sizin adınıza yararlı olacaktır. Eğer EFT ‘yi yaptıktan 15 – 20 dk ve sonrasında başvuruda bulunursanız; muhtemelen bu süre zarfında para karşı tarafa ulaşmış olacağı için bu yolu izlemeniz gerekecektir.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İşleminin İptali

İş Bankası hesabınızdan EFT işleminizi yaptınız ve kısa sürede bir yanlışlık bulunduğunu gördünüz ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Bu durumda en kısa sürede İş Bankası alan kişi hizmetleri numarası olan 0 850 724 0 724 nolu telefonu arayıp, EFT iptal talebi açtırmanız gerekecektir. Yaptığınız EFT işlemi hemen hemen İş Bankası ‘nın EFT havuzundaysa işleminiz iptal edilerek, paranız tarafınıza iade edilecektir. Sadece karşı bankanın havuzuna düştüyse bu durumda karşı bankaya informasyon verilerek paranın iadesi istenecektir. Bu yüzden EFT ‘yi iptal ettirmek istediğimizde acil etmek ehemmiyet arz etmektedir.

EFT Saatleri Haricinde Meydana getirilen EFT İşleminin İptali

Bu durumda ise EFT işleminizin iptali oldukca daha kolay olacaktır. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan derhal İş Bankası İnternet Bankacılığına ya da İş Bankası mobil uygulaması olan İş Cep uygulaması üstünden giriş yapmış olup, Para Transferleri kısmına giriş yapın. Buradan EFT işlemlerine giriş yaptıktan sonrasında; EFT saatleri haricinde yaptığınız için transferi gerçekleştirilmeyen EFT işleminizi görmüş olacaksınız. Bu işleme de tıkladıktan sonrasında EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Eğer gene de EFT işleminiz gerçekleştirildiyse ve  burada gözükmüyorsa gene zaman kaybetmeden İş Bankası alan kişi hizmetleri numarası 0 850 724 0 724 ‘ü arayabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir