İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

İş başvurusunda sıhhat raporu kanun kapsamında belirtilmiş olan tehlikeli ve fazlaca tehlikeli sınıfta kabul edilen iş yerlerinde çalışacak kişiler için alınması ihtiyaç duyulan bir rapordur. Bilhassa yiyecek, sıhhat şeklinde sektörlerde çalışacak olan kişilerin işe uygun olduklarını belirtmek için alınmalıdır. Buna nazaran 6331 sayılı Kanun kapsamında alınması gerekmektedir. Sıhhat raporları; iş yeri sıhhat ve güvenlik birimlerinde görevli olan hekimlerden alınmaktadır. Sıhhat raporları hem aile hekimlerinden hem de devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Aile hekimlerinden alınacak olan sıhhat raporları yalnızca azca tehlikeli sınıfa giren işler için verilmektedir. Daha yüksek riskli konumda bulunan sıhhat raporlarının işyeri hekimleri tarafınca alınması gerekmektedir.

İş için Sıhhat Raporu Nereden Alınır 2021

İş için sıhhat raporu almak 2021 hem hususi hastanelerden hem de devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Buna nazaran sıhhat raporu almak için:

 • İşe girişlerde sıhhat raporu alınmaktadır.
 • İş değişikliklerinden sıhhat raporu alınmaktadır.
 • İş kazası, meslek hastalıkları ya da sıhhat sebebiyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonrasında işe dönüş talep etmeleri halinde sıhhat raporu alınmaktadır.
 • İşin devam etmiş olduğu süre süresince, çalışan kişinin ve işin niteliği ile işyeri tehlikeli sınıfa giriyorsa sıhhat raporu alınmaktadır.

Sıhhat raporları; sıhhat ocaklarından, devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Sadece sıhhat raporlarını alacağınız sıhhat merkezini seçerken öncelikli olarak bilmenizde fayda olan unsur; işe gireceğiniz alanının çekince sınıfı olmaktadır. Azca tehlikeli kapsamında kabul edilen meslekler için kişiler sıhhat raporlarını aile hekimlerinden alabilmektedir. Sadece daha yüksek riskli grupta olan meslekler için sıhhat raporları yalnızca işyeri hekimleri tarafınca verilmektedir.

İş için Sıhhat Raporu Aile Hekimi

Aile hekiminden sıhhat raporu almak için öncelikli olarak buluşma almak gerekmektedir. Hemen sonra aile hekimi kişiyi ilgili hastanelere yönlendirebilir. Aile hekimlerinin direkt olarak sıhhat raporu verme yetkisi bulunmamaktadır. Bu aşamada aile hekimlerinin yapabileceği tek unsur, kişiyi yetkili devlet hastanelerine yönlendirmek olmaktadır. Bunun haricinde eğer sıhhat raporu alacak olan şahıs; 50 kişiden daha azca çalışanın olduğu ve azca tehlikeli sınıfa giren bir işe girecek ise, Aile Hekimi ve Cemiyet Sağlığı Merkezi üstünden sıhhat raporu alabilmektedir. Sadece daha tehlikeli sınıfta olan ve detaylı muayene gerektiren işler için en sağlıklısı devlet ya da hususi hastanelerde detaylı muayene olarak sıhhat raporu almak olacaktır.

İşe Giriş Sıhhat Raporu Alınacak Merkezlerin Sıralaması

İşe giriş sıhhat raporu veren merkezler kişinin bulunmuş olduğu il ve ilçeye nazaran değişmektedir. Kişinin hangi sıhhat kurumundan rapor alacağına ise işyerinin tehlikeli sınıfına nazaran karar verilmektedir. Yüksek çekince sınıfında kabul edilen işler için çalışanların işyeri hekimlerinden sıhhat raporu alması gerekmektedir. Sıhhat raporu veren merkezler ise:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Devlet hastaneleri bilhassa ileri incelem durumlarında sıhhat raporu vermektedir.
 • Azca tehlikeli işler kapsamında aile hekimlerinden sıhhat raporu alabilir.

İşe giriş sıhhat raporu 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında işyeri hekimleri tarafınca verilmektedir. Buna nazaran doktor lüzumlu kontrolleri tamamladıktan sonrasında çalışanın işe uygun bulunduğunu belgelemektedir. Buna nazaran işe giriş periyodik muayene formu doldurulur. Arkasından şahıs uygun ise, işte çalışmaya uygundur onayı verir. Bilhassa tehlikeli ve fazlaca tehlikeli sınıfında bulunan işler için; işçilerin fiziki muayene ve laboratuvar tahlillerinin yapılması gerekmektedir. İşçilerin işe giriş sıhhat raporu alınmadan işe başlatılması yasaktır. Aksi halde; işyerine para cezası uygulanmaktadır.

İş için Sıhhat Raporu Tutarı 2021

İş girişinde sıhhat raporu tutarı sıhhat raporunun alınacağı merkeze nazaran değişmektedir. Buna nazaran 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 1 Ocak 2013 senesinden itibaren işe girişlerde alınması mecburidir. Buna nazaran yetkili sıhhat birimlerinden belirli bir ücret karşılığında sıhhat raporu alınmaktadır. Buna nazaran:

 • Sıhhat Bakanlığı tarafınca alınan sıhhat raporu ücretleri 50 TL olmaktadır.
 • Üniversite hastanelerden alınan sıhhat raporu ücretleri ise 75 TL olmaktadır.
 • Sıhhat kurulu raporu ücretleri ise 200 TL olmaktadır. Üniversite tutarları ise 300 TL olmuştur.
 • İş yeri hekimlerinden verilen sıhhat raporları ise parasız olmaktadır.

İş için Sıhhat Raporu Ne Süre Alınır?

İş için sıhhat raporu ihtiyaç duyulan durumlar yasalar kapsamında belirlenmiştir. Buna nazaran iş için sıhhat raporunun talep edilmiş olduğu durumlar ise:

 • İşe yeni girecek personellerin sıhhat raporu alması gerekmektedir.
 • Şahıs iş değişikliği yaptığında sıhhat raporunun yine alınması gerekmektedir.
 • İş kazası, meslek hastalıkları ya da sıhhat sebepleri ile tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonrasında kişinin tekrardan işe dönüş talep etmeleri durumunda sıhhat raporu talep edilmektedir.
 • İşin devam etmesi halinde; çalışan kişinin ve işin niteliği ile işyerinin tehlikeli sınıfta olmasına nazaran, bakanlık tarafınca belirlenmiş olan tertipli aralıklarla yaptıkları işe uygun olup olmadığına nazaran sıhhat raporu talep edilmektedir.

Hususi Hastanelerden Sıhhat Raporu Alınır mı?

Hususi hastaneden sıhhat raporu almak geçmiş dönemlerde mümkün iken 2021 senesi itibari ile yasaklanmıştır. Buna nazaran Sıhhat Bakanlığı tarafınca çıkartılan yönetmelik kapsamında; tam teşekküllü etkinlik gösteren hususi hastaneler bile sıhhat raporu verememektedir. Buna nazaran hususi hastaneler:

 • Yurt dışı tedavi raporları,
 • Özürlü sıhhat raporları,
 • Hususi tertibatlı araçlar için alınacak sıhhat raporları almak mümkün olmamaktadır.

Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen Hususi Hastanelerde Sıhhat Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesi kapsamında hususi hastanelerden sıhhat raporu almanın önü kapatılmıştır.

Periyodik Sıhhat Raporu Nedir?

Periyoduk sıhhat raporu ise 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, işe yeni başlamış olan kişiler ve işine devam eden kişilerin kanun ve yönetmeliklerin belirlediği aralıklarla alınması yasal olarak mecburi kılınmış bir rapordur. Buna nazaran işe uygunluk derecesinin hekim raporu ile teyit edilmiş olduğu sıhhat raporlarının ise işe nazaran süresi de bulunmaktadır. Periyodik sıhhat raporu kapsamında belirlenen aralıklarla sıhhat raporu alınır ve ilk işe girişte alınan sıhhat raporu ile kıyaslanmaktadır. Bunun haricinde işe yeni başlamış olacak olan kişiler, çalışmış oldukları firmalarda minimum 10 kişiden azca çalışan var ise ve yapılacak olan iş azca tehlikeli statüsündeyse aile hekimlerinden de bu periyodik sıhhat raporu alınabilir. Genel olarak ofis işlerini meydana getiren, herhangi bir makine ya da teçhizat kullanmayan işyerleri için sıhhat raporları da Aile Hekimliği üstünden alınabilmektedir. Sadece yapınak, maden, depo ya da tehlikeli işlerde işe başlamış olacak olan çalışanların bu raporları işyeri hekiminden alması gerekmektedir.

Gece Çalışabilir Sıhhat Raporu

Gece çalışabilir belgesi bilhassa en geç 20:00’dan adım atmak suretiyle, en erken sabah 06:00’ya kadar çalışan kişilerin alması ihtiyaç duyulan bir belgedir. Gece vardiyasında en fazla 11 saat çalışacak olan kişilerin gece çalışabilir sıhhat raporu alması gerekmektedir. Buna nazaran işverenler; gece döneminde çalışacak işçilerden sıhhat raporu talep etmektedir. Öte taraftan işyeri hekimleri de işe giriş sıhhat raporu verirken ya da periyodik sıhhat taramalarında, işin niteliğine nazaran gece vardiyasında çalışacak olan kişiler için ek tetkikler talep edebilir. Buna nazaran periyodik muayene formu kapsamında gece çalışabilir ibaresi ne olursa olsun bulunmalıdır.

Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları Sorgulama

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

tıkla sorunu sor

İş İçin Sıhhat Raporu Iyi mi ve Nereden Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir