İş Yeri Ekipman Kredisi Nasıl Alınır?

Şirket ve işletme olarak çeşitli alanlarda etkinlik gösteren, üretim icra eden yada hizmet desteği sunan kuruluşlara lüzumlu destek verilmektedir. Verilen desteklerin büyük bir kısmı devlet eliyle yapılabildiği şeklinde bununla beraber çeşitli hususi bankalar aracılığı ile de verilmektedir. Bu bağlamda işyerinin ihtiyacı doğrultusunda ekipman desteği isteyen yurttaşlarımız için işyeri ekipman kredisi verilmektedir. Bu kredi ürünü devlet eliyle KOSGEB şeklinde kuruluşlar tarafınca verildiği şeklinde bununla beraber hususi bankalar aracılığı ile de verilebilmektedir.

KOSGEB bünyesinden verilen ekipman desteği çoğu zaman faizsiz yada hibe kredi olarak verilmektedir.

İş Yeri Ekipman Kredisi

İşyeri ekipman kredisi iyi mi alınır sorusunun yanıtı ile ilgili KOSGEB aracılığı ile bu kredi ürününü kullanmak isteyenler belirli eğitim ve proje aşamalarından geçmesi gerekmektedir. Verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan yurttaşlarımız gerçekleştirmek istedikleri iş ile ilgili projeleri KOSGEB bünyesine sunar. Değerlendirmeye alınan projeler uygun görülmesi durumunda iş oluşturmak yada mevcud kurum için lüzumlu olan ekipman desteği kredisi verilir. Kredi desteğini alan firmalar devamlı KOSGEB takibinde olacağından yapılacak olan ticari faaliyetlerin usulüne uygun olmasına itina gösterilmesi gerekmektedir. İşyeri ekipman desteğini devlet desteği dışındaki kurumlardan alacak olanlar ise herhangi bir halde bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kalmaları söz mevzusu değildir.

İş yeri Ekipman Kredisi Başvurusu

İşyeri ekipman kredisi başvurusunu hususi bankalar aracılığı ile meydana getirecek olan şirket sahipleri kredinin değerlendirilmesi esnasında belirli şartlara zorlanılmamaktadır. Krediyi kullanan firmalar yalnız kredinin ödeme vadesinde taksitleri yatırması yeterlidir. Kredi başvurusu için tercih edilecek olan bölgeler banka şubeleridir. Banka şubelerinde yer edinen ticari alan kişi hizmetleri yetkilisi aracılığı ile ilgili talep iletilip firmanın gereksinim duyan ekipmanlar sıralanır.

Ekipman ihtiyacına yönelik olarak bankanın müşteriye sunmuş olacağı kredi miktarı belirlenip işyeri sahibine kredi miktarı kafi olması durumunda ödeme vadesi banka ile alan kişi içinde aylık, 3, 6 ve 12 aylık vadelerde geri ödemesi talep edilir. Ekipman kredileri çoğu zaman 60 ay ile sınırlandırılmakta olup kredinin limitine gore 12, 24, 36 ve 60 ay olarak bankalar tarafınca sunulur.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir