İşbaşı Eğitimine Katılan Bayanlara 2021 Yılında 400 TL Ödeniyor (Başvuru Şartları)

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan devletimizde bulunan kadınlarımızın daha kuvvetli bir hale gelmesi açısından düzenlemeleri yapılmış olan projelerden bahsederken, hanımlarımıza oldukca mühim desteklerinde verileceğinden söz etmiştir. Cumhurbaşkanımızın İstihdam Şurasında bahsetmiş olduğu projenin aslolan amacının hanıma yönelik şiddetin önüne geçmek için ve bununla beraber erken yaşta meydana getirilen yada zorla yaptırılan evliliklerin önüne geçmek için bu projelerin ön ayak olacağını da belirtmektedir. Cumhurbaşkanımız İşbaşı eğitimine katılan bayanlara 400 TL ödeniyor diyerek bahsi geçen projenin açıklamasını şöyleki deklare etti.

İşbaşı Eğitimi Nedir?

İşbaşı Eğitimleri İş-kur tarafınca düzenlenen bir programdır. Bu program yardımıyla işsizliğin azaltılması hedeflenirken bununla beraber yetişmiş olan elemanların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış olan bir sistemdir. Bu sistemden yararlanan yurttaşlarımız hem eğitim almış oluyor hemde meslek edinmiş oluyor. İş verenlerde bu program yardımıyla yanında çalıştıracakları elemanların hem eğitim alma sürecinde hemde mesleki alanda data edinmesi sürecinde maddi açıdan sorun yaşamamaktadırlar. Daha net açıklamak gerekirse bu program yardımıyla işe alınmış olan personelin maaşlarını eğitim süresince iş kur karşılamaktadır.

İşbaşı Eğitimi Nedir?
İşbaşı Eğitimi Nedir?

400 TL Para Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

İşbaşı eğitim programları yardımıyla bir oldukca vatandaşımız iş sahibi olmaktadır. Bu programlardan yararlanan kısmın büyük bir bölümünü ise bayanlar almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde açıklamalarda bulunan Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı bakanı hanımefendilere olan şiddetin önüne geçmek için düzenlenmiş olan ve bununla beraber bayanlarımızın ayaklarının üstünde daha sağlam durmasını sağlamak için düzenlemiş oldukları programlardan bahsederken, Endüstri sektöründeki mesleklerde düzenlenecek olan iş başı etiğim programlarının olacağını ve bu mesleki eğitim kurslarına katılan bayanlarımızın 2 ile 5 yaş arasındaki evlatları için aylık olarak bakım desteği verileceğini de açıklamıştır.

Bu program dahilinde kurum tarafınca aşağıdaki giderler karşılanmaktadır;

  • GSS primleri
  • Katılımcının lüzumlu gereksinimleri için 61,65 TL, işsizlik ödeneği alanlara 30,82 TL, öğrenciler 46,23 TL
  • İş kazası ve meslek hastalıkları mevzusunda sigorta
  • Geleceğin güncel meslekleri olarak anlatılan programlara katılınması dahilinde 75 TL
  • İş başı eğitim programlarına endüstri sektöründe giden bayanların eğer 2 ile 5 yaş içinde evlatları var ise aylık 400 TL ödenmektedir.

İşbaşı Eğitim Süreleri Ne Kadardır?

İş-kur tarafınca düzenlenen işbaşı eğitim programlarının süresi 3 ay olarak belirlenmişti fakat İstihdam şurasında gündeme getirilen bir öteki mevzu ise işbaşı eğitim süresinin ne kadar olduğu ile alakalıydı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu programın oldukça mühim bulunduğunu dile getirirken bilişim ve imalat sektörü için verilen bu eğitim süresini 3 aydan 6 aya kadar uzatılabileceğini dile getirmiştir. İşçinizi kendiniz yetiştirin sloganı ile sözlerine devam eden Cumhurbaşkanımız İşbaşı eğitim programlarından yararlanan yurttaşlarımızın imalat ve bilişim sektörlerinin dışındaki alanlar için alınan eğitimlerin süresi 3 ay olarak devam edeceği hakkında da data vermiştir.

İşbaşı Eğitim Süreleri Ne Kadardır?
İşbaşı Eğitim Süreleri Ne Kadardır?

İşbaşı iş arama durumu aktif yapma bağlantısından data alabilirsiniz.

Eğitim Programından Yararlananlara Verilen Ücret Ne Kadar?

Eğitim programlarından yararlanan yurttaşlarımızın cep harçlıkları hakkında da bilgiler veren sayın Recep Tayyip Erdoğan bu programa katılan gençler için verilecek olan cep harçlıklarının günlük 54 lira civarında bir ücret bulunduğunu belirtirken bununla beraber eğitim alan yurttaşlarımızın sigorta primlerinin de İş-kur tarafınca karşılanacağını dile getirmiştir. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımız siber güvenlik için eğitim alan yurttaşlarımıza da sesini duyurmuştur. Siber güvenlik için eğitim alan yurttaşlarımızın bulut bilişim alanında 19 ile 29 yaş aralığındaki gençlerimiz için verilen eğitimler örnek olarak gösterilecektir. Verilen bu eğitimin süresi 9 ay olarak belirlenmişken günlük cep harçlık tutarının ise 75 Türk Lirası civarında olacağı belirtilmiştir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir