İşe Başlatmama Tazminatı Hesabında Ücret Ne Olmalıdır?

Kişinin haksız sebeplerle işten çıkarılması durumunda, mevzuyla ilgili mahkemeye başvurma hakkı vardır. Lüzumlu belgeler ve evrakları Toplumsal Güvenlik Kurumu ve işyerinden temin ettikten sonrasında mahkemeye veren çalışan davayı kazanırsa, işveren, kişiyi tekrardan işine geri vermek durumundadır. Eğer işe başlatmama sürdürülüyorsa bu durumda da çalışana işe başlatmama tazminatı ödemelidir.

İşe iade davasının kazanıldığına dair mahkemeden gelen postanın tebliğinden başlayarak 10 gün içinde işverene işe iade talebinde bulunmak gerekmektedir. Talep, işverene ulaşmış olduğu andan itibaren, işverenin en geç 1 aylık süre içinde çalışanı tekrardan işe başlatması gerekmektedir. İşveren işe başlatmayı kabul etse de ertelese de yasal olarak çalışan kişinin mağduriyetini ortadan kaldırmak için 4 aya kadar olan çalışılmamış süreninde maaşını çalışana tazminat olarak ibraz etmesi gerekmektedir. Ek olarak çalışana yan hakları ödemek ve yasal bildirimleri yapmak sorumluluğu da her halükarda işverene aittir.

İşe Başlatmama Tazminatı Neye Bakılırsa Belirlenir?

İşçinin, işveren tarafınca yine işe alınmaması durumunda, kişinin boşta geçirdiği süreye artı olarak emsal ücret ile işten çıkarma sebebine ve kıdemine nazaran 4-8 aylık işe başlatmama tazminatı hakim tarafınca belirlenecektir.

Emsal ücret aynı işi meydana getiren, aynı işverene bağlı olarak çalışan, aynı kabiliyetlere ve niteliklere haiz, aynı unvana haiz olma benzer biçimde belirli ortak özellikleri taşıyan ücretleri, birbirleri için emsal olarak kabul edilir. Kısaca bir benzeri niteliği taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte işe başlatmama sonucu veren işveren, işe başlatmama tebliğini yapmış olduğu tarihteki emsal nitelikteki işçinin tutarı üstünden ödeme yapmak durumundadır. İşe başlatmama tazminatı emsal ücretle yapılır sadece bu ücretin içine ek ödemeler ve yan haklar dahil değildir.

İşe başlatmama tutarı damga vergisine doğal tutulur.

İşçi işe başlama davasını kazanılmış olduğu andan itibaren, işe başlatmama tazminatına hak kazanacaktır. Şundan dolayı eğer işveren kişiyi işe başlatmayacak olursa, hakim tarafınca verilen karar üstüne belirlenen ay kadar emsal ücret maaşı tazminat olarak ödemek zorundadır. İşveren bunu kendisi de tercih edebilir ve işçiyi men edebilir, bu durumda tazminat ödenir ve şahıs yeni biri iş bulmalıdır.

tıkla sorunu sor

İşe Başlatmama Tazminatı Hesabında Ücret Ne Olmalıdır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir