İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

Sigortalı kişinin sıhhat hizmetinden faydalanması için işe başladığı tarih itibarı ile bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Sigaralı olarak işe başlamış olan kişiler sigortalarından yararlanmaya başlamadan ilkin belirtilen şartlar sağlamalı ve işe girişlerinin arkasından belirli bir süre geçmelidir.

İşe girdikten ne kadar sonrasında sağlıktan yararlanılabilir sorusunda temel şartın çalışılan sigorta kapsamlarına nazaran işe başlama tarihinden ilkin ödenen prim gün sayısı olmaktadır. Gerek bağ-kur, gerek Toplumsal sigortalar kurumu ve gerekse isteğe bağlı sigorta kolları kapsamında sıhhat hizmetlerinden yararlanmak için belirtilen süre şartının tamamlanması gerekmektedir.

SSK Kapsamında Sağlıktan Yararlanma Süresi

SSK kapsamındaki bir sigortalı için işe girdikten sonraki süreçte sıhhat hizmetlerinden yaralanma süresi olarak 30 günlük süre gerekmektedir. 4A kapsamında işe başlamış olan bir kişinin 30 gün sonrasında sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır;

 • İşçinin sigorta hizmetlerinin Toplumsal Güvenlik Kurumuna işveren tarafınca bildirilmesi gerekmektedir.
 • SSK hizmetlerini takip eden her ayın 23. gününe kadar işverenlerin bildirme süreleri bulunmaktadır. Acil durumlarda işveren tarafınca elektronik ortamda işçi adına hesap fişi girmesi sonucunda sigortalı sıhhat hizmetinden yararlanmaktadır.

İşçinin işe başlangıç zamanı öncesindeki 1 senelik süre içinde başka bir işyeri tarafınca 30 günlük sigortalılık süresi bulunuyorsa işe başladığı tarih itibarı ile sıhhat hizmetlerinden yararlanmaktadır.

SSK kapsamında çalışmaya başlamış olan bir kişinin sağlıktan yararlanma süresi örneği şu şekildedir;

Sponsorlu Bağlantılar

 • 20 Mart 2021 tarihinde işe başlamış olan bir işçinin işe başladığı tarih öncesinde ekim 2017 de başlayarak kasım 2017 de biten ve toplamda 0 gün olan sigortalılık süreci olması durumunda bu işçi yeni bir işe başladığı andan itibaren sıhhat hizmetlerinden yararlanmaya başlamaktadır. Belirtilen durumda sigortalının hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve evlatları da sıhhat hizmetlerinden yararlanmaktadır.
 • 01 Şubat 2021 tarihinde işe başlamış olan bir işçinin 01 Şubat 2021 geçmişine kadarki periyodu kapsayan 1 senelik sürede hiçbir sigorta ödemesi yoksa sıhhat hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün beklemesi gerekmektedir. Ay ortasında işe başlamış olan bir işçi için işverenin hizmet bildirimi yapması gerekmektedir. Aksi takdirde sıhhat hizmetinden yararlanma süresi 2 ayı bulmaktadır.
 • Babasının sigortasından yararlandığı esnada işe başlamış olan bir karı işçi etken sigortalı olmakta ve işe giriş zamanı itibarı ile sıhhat hizmetinden yararlanmaya başlamaktadır.

Sigortadan Yararlanma Gün Sayısı

Sigortadan yararlanmak için kaç gün gerekir ve işe başladıktan sonrasında ne kadar beklenir şeklinde soruların yanıtı bakmakla yükümlü olarak devam edilen sigorta güvencelerinde derhal başlamaktadır. Sigortalı işe girişinden sonrasında sigorta süresinin derhal başlaması son bir yıl içinde ödenmiş olan 30 gün prim ödemesi ile mümkün olmaktadır. Aksi halde ise belirtildiği suretiyle 30 gün olmaktadır. 30 günlük sürede sıhhat hizmetlerinden yararlanmak için işveren tarafınca SGK bildirim yapılması gerekmektedir.

Sigortalı Eş ve Evlatları İçin Sağlıktan Yararlanma

Sigorta kapsamında sağlıktan yararlanan kişilerin eş ve evlatlarının sıhhat hizmetlerinden yararlanması için ihtiyaç duyulan şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlanması durumunda sigortalı eş ve evlatları sigortalı kişinin sigortasından faydalanarak sıhhat hizmeti almaktadır. Eş ve çocuklar için sıhhat hizmetlerinden yararlanma şartları şunlardır;

 • Eşlerin sigortadan yararlanması için kendi adlarına sigortalarının bulunmaması gerekir. Kendi adına etken sigortalılık durumu olan eşler çalışan eşlerinin sigortasından faydalanamazlar.
 • Eşlerin sigorta güvencesinden faydalanması resmi nikah ile mümkün olmaktadır.
 • 18 yaşın altında bulunan tüm çocuklar koşulsuz olarak anne ya da babalarının sigortalarından faydalanmaktadır.
 • 18 yaşından sonraki yaş döneminde lise eğitimine devam eden çocuklar 2o yalına kadar, üniversitede eğitimlerine devam eden çocuklar 25 yaşına kadar anne ya da babalarının sigortasından faydalanmaktadır.
 • lise ve üniversite eğitimlerini daha erken yaşta tamamlayan öğrenciler 20 ve 25 yaş sınırını geçmemek şartı ile anne ya da babalarının sigortalarından faydalanarak sıhhat hizmeti almaya devem etmektedir.
 • Belirtilen durumdaki çocuklar etken güvencesi olmayan ya da prim borcu bulunan anne ya da babalarının sigortasından yararlanmaya devam etmektedir.

İşten Ayrılanların Sağlıktan Yararlanma Süresi

İşten ayrılan bir sigortalının hem kendisi, hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler için belirli bir süre sıhhat hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunur. işten ayrılan bir sigortalının işten ayrıldıktan sonrasında sıhhat hizmetlerinden yararlanma süresi şu şekildedir;

 • İşten çıkış zamanı öncesindeki 1 senelik süre içinde 90 gün prim ödemesi bulunan sigortalılar işten ayrıldıktan sonrasında geçen 99 gün süresince sigortadan yararlanarak sıhhat hizmeti almaktadır.
 • İşten çıkış zamanı öncesindeki 1 senelik süre içinde 90 günden daha azca süre prim ödemesi bulunan sigortalılar işten ayrıldıktan sonrasında geçen 9 gün süresince sigortadan yararlanarak sıhhat hizmeti almaktadır.
 • Belirtilen sürelerin bitimi ile işi olmayan kalan sigortalının sıhhat hizmetinden yararlanma hakkı sona ermektedir. Bu durumda bir şahıs sıhhat hizmeti alabilmek için sigortalı olarak işe başlamalı ya da grnrl sıhhat sigortası kapsamına geçmelidir.

Bağ kur Sigortasından Yaralanma Şartları

4B bağ kur kapsamındaki bir şahıs ilk kez işe başlamışsa sıhhat hizmetinden faydalanması için minimum 30 gün süre geçmesi gerekmektedir. Bağ kur kapsamında sıhhat hizmetlerinden yararlanma şartları şunlardır;

 • Bağ kur kapsamında çalışan sigortalılar için tek başına 30 günlük süre kafi olmamaktadır.
 • 30 günlük süreden yararlanmak için daha evvelde 1 senelik prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bağ kurluların sıhhat hizmetinden yararlanmaları için vadeleri geçmiş olan prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.
 • Belirtilen bu şartlar öteki isteğe bağlı sigorta kolları içinde geçerli olmaktadır.
 • Evvelinde gelen 60 günlük sigorta prim borcu bulunan kişiler tertipli ödemelerine devam etseler bile sıhhat hizmetlerinden faydalanamazlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Kolları

Bağ kur isteğe bağlı sigorta prim borçları sıhhat hizmetlerinden yararlanmada engel teşkil etmektedir. Öncesinde isteğe bağlı sigorta kollarına ilişkin prim borçları sıhhat hizmetlerinden yararlanma adına engel teşkil etmemekteydi.

Sadece 09 – 2017 senesinde çıkan genelge ile Toplumsal Güvenlik Kurumu bu mevzuyu tekrardan düzenlemiştir.  Buna nazaran İsteğe bağlı sigorta kollarında geçmiş dönemlere ilişkin prim borcu bulunan sigortalılar sıhhat hizmetinden yararlanamamaktadır. İsteğe bağlı sigorta kolları şunlardır;

 • Genel Sıhhat Sigortası
 • Ek5 ziraat isteğe bağlı SSK
 • Ev hanımları isteğe bağlı bağ kur
 • İsteğe bağlı bağ kur kapsamı olmaktadır.

Prim Borçları Hangi Durumda Engel Teşkil Etmez

Bağ-kur ya da isteğe bağlı sigorta borcu olan kişilerin haiz oldukları prim borçları SSK kapsamında sigortadan yararlanmak için engel teşkil etmemektedir. Bağ-kur, Ek5 ziraat sigortası, GSS ve isteğe bağlı sigorta prim borçları olan kişiler SSK kapsamında işe başlamışlarsa bu işçilerin sıhhat hizmetlerinden yararlanmalarına engel olmamaktadır. Belirtilen kapsamlardaki prim borçluları SSK kapsamında işe giriş yaparak 30 gün çalıştıktan sonrasında sıhhat hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Sigortadan Yararlanma Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Sigortadan yararlanma sorgulama işlemini gerçekleştirmek ve etken sigortalılık durumunu öğrenmek için e-devlet sisteminden yararlanmak mümkün olmaktadır. web üstünden yapılacak online sorgulama ile sıhhat hizmetlerinden yararlanma durumlarını kolayca öğrenmek isteyen kişilerin kimlik doğrulaması yaparak e-devlet sistemine giriş sağlamaları gerekmektedir. Sisteme giriş için lüzumlu olan şifreye haiz olmayan kişiler PTT şubelerinden temin edecekleri gizyazı ile www.turkiye.gov.tr adresinden kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapabilmektedir.

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Rapor Parası Nereden Alınır?

tıkla sorunu sor

İşe Girdikten Ne Kadar Sonrasında Sağlıktan Yararlanılabilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir