İSKİ Fatura Borç Sorgulama ve Ödeme

İSKİ Borç Sorgulama

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) aboneliklerinize dair güncel yada geçiş dönem satmaca bilgilerinizi web üstünden kolayca sorgulayabilirsiniz. İski satmaca ödeme merkezine de satmaca numaranızla birlikte giderek satmaca ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat günümüz şartları web üstünden satmaca ödemeye bizi sevk etmektedir ve abonelik başvurusu ya da iptali benzer biçimde evrak imzalamayı gerektiren işlemler haricinde İSKİ şubelerine gidilmemektedir.

Online İSKİ Satmaca Sorgulama ve Ödeme İşlemi Iyi mi Yapılır ?

Satmaca işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilmek için İSKİ’nin e-şubesini ve e-Devlet Kapısı’nı kullanabilirsiniz. Sizler için aşamalı olarak web üstünden iski ödenmemiş satmaca sorgulama işlemini özetleyeceğiz.

İSKİ e-Şube Vasıtasıyla Satmaca Sorgulama;

e-Şube ana sayfasına giriş yapmak için aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 • Aşağıdaki bağlantı ile ulaştığınız ana sayfada eğer üye olmadan işlem yapmak istiyorsanız ‘ÜYE OLMADAN FATURA ÖDEME’ butonuna tıklayın.
 • Sonrasında karşınıza ‘Satmaca ödeme için borç sorgulama seçenekleri’ gelecek.
 • Bu kısımdan sözleşme numarası ile, T.C. kimlik numarası ile ya da Kurumsal Sicil No ile borç sorgulama seçeneklerinden birine bilgilerinizi girin. Arkasından site tarafınca size otomatikman verilen güvenlik kelimesini kutucuğa yazıp ‘Devam Et’ butonuna tıklayın.
 • Derhal alt tarafta bir tablo karşısınıza gelecektir. Bu tabloda adınıza kayıtlı satmaca adeti ve toplam tutarını görebilirsiniz.
 • ‘Borç Öde’ kısmına tıklayarak isterseniz bir tek seçtiğiniz faturaları isterseniz de hepsini kredi kartı bilgilerinizi belirterek ödeyebilirsiniz. Onay butonunun arkasından 3D güvenlik sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • Mühim bir not olarak; İSKİ cari hesap mantığı ile çalışır ve ödemelerinizde kısmi ödeme yapabilmenize olanak sağlar.
 • Eğer üyelik kaydınızı yaptıysanız sistem sizi bilgilerinizi girince hatırlayacaktır. Bunun için; ‘Üye Girişi’ kısmından ‘Bİreysel Abon’e ya da ‘Kurumsal Abone’ seçeneğini seçin.
 • Bireysel aboneler için T.C. kimlik numarası ve gizyazı girin. Kurumsal abonelikler için kurum kodunu girin. Her iki işlemden sonrasında gizyazı ve güvenlik kelimesini girin.
 • Giriş butonuna bastıktan sonrasında tıpkı azca ilkin anlattığımız benzer biçimde faturalar listelenecektir ve ödeme işleminizi kolayca yapabileceksiniz.
 • Eğer üyelik kaydınız var ve  şifrenizi unuttuysanız da giriş sayfasında ‘Şifremi Unuttum’ butonuyla gizyazı hatırlatma seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

e-Şube için tıklayınız.

e-Devlet Kapısı Vasıtasıyla İSKİ Faturası Sorgulama;

Aşağıda vereceğimiz bağlantı vesilesiyle İSKİ’nin e-Devlet sistemindeki ‘Satmaca Detayları Sorgulama’ ana ekranına ulaşabilirsiniz.

 • Karşınıza gelen ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basın.
 • Kimlik doğrulama sistemi için size sunulan seçeneklerden birini seçin. (e-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı, web bankacılığı)
 • Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayın.
 • Karşınıza adınıza kayıtlı olan faturalar gelecektir. Kredi kartınız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı’dan su faturanızı sorgulamak için tıklayınız.

İnternet Bankacılığı ile İSKİ satmaca sorgulama;

İSKİ bir oldukça banka ile abonelerine satmaca ödeme imkanı sunmaktadır. Eğer sizin de bankanız İSKİ ile bu uygulamaya dahilse web bankacılığı sisteminize girip su aboneliklerinden İSKİ’yi seçerek abonelik numaranızı girdikten sonrasında ödenmemiş faturalarınızı sorgulayabilirsiniz ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak kredi kartınıza ya da vadesiz hesabınıza otomatik ödeme talimatı vererek faturlarınızın günü geçmeden otomatikman hesabınızdan öğrenim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Alo 185;

İSKİ satın alan hizmetleri aranarak telefon üstünden satmaca sorgulama 2015 senesinde getirilen bir yeniliktir. Kredi kartınız ile İSKİ faturalarınız bu numarayı arayarak ödeyebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Garanti Bankası Lüksemburg Şubesi Adres ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir