İşkur Hibe Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Başvuru Formunu Doldur!

Devletimizde bulunan firmalar ve istihdam sıkıntısı yaşayan yurttaşlarımız arası da aracılık icra eden ve hem işsizliğe hemde eleman eksikliğine çözüm gören bir kuruluştur. Bu kurum yardımıyla bir oldukca vatandaşımız istihdam sahibi olmuştur. Bu içeriğimiz Devlet destekleri ile işkur kredisi çekmek isteyenlere müracaat formu, müracaat nereye yapılır, girişimcilik kursu, günlük tutarı, devlet bağışlama kredi başvurusu, kosgep giriş işlemlerinin iyi mi yapıldığını anlattık. İşsizler, çalışmayanlar yada İş-Kur’a başvuranlar için teşvik, bağışlama yada desteğin iyi mi alınacağını öğrenebilirsiniz.

İşkur Bağışlama Kredisi Iyi mi Alınır?

İşkur; adında olan kurum işverenler ve iş arayanlar için aracılık etmek ve Türkiye’de çalışan ve işverenler içinde ki dengenin sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Bağışlama Kredi; Devlet tarafınca herhangi bir proje karşılığında karşılıksız ve geri ödemesiz olarak verilen ve projenin tamamlanmasını mütakiben geriye istenmeyen para yada kıymetli mal varlığının karşılığını ifade eder.

Devletin birçok kuruluşu tarafınca geri ödemesiz bağışlama kredi desteği sağlansa da, işkur bağışlama kredi benzer biçimde bir desteği bulunmamaktadır. Bu destek iyi mi alınır diye soran yurttaşlarımızın Türkiye İş Kurumu haricinde öteki bağışlama veren kuruluşlara müracaat yapmaları gerekmektedir. Müracaat şekli ise kimi zaman müracaat formu ile yapılsa da, genel anlamda eğitim, proje sunma ve hibenin ödenmesi şeklindedir.

işkur hibesi nasıl alınır
işkur hibesi iyi mi alınır

İşkur Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye İş Kurumu tarafınca çalışmayan yurttaşlarımıza işsizlik maaşı ödemesi benzer biçimde destek sunar verilse de, hükumet programına girmeden işkur kredi başvurusu yapmak mümkün değildir.  Bugüne dek meydana getirilen ve uygulanan projeler ise devamlı olarak kredi ağırlıklı olmayıp, istihdam sağlanmasına yöneliktir.

İşkur Hibe Kredisi Başvuru Formu
İşkur Bağışlama Kredisi Müracaat Formu

İşkur Girişimcilik Kursu 2021 Yılı Başvuruları

KOSGEB adı verilen devlet kurumunca yeni iş kuracak yurttaşlarımıza ve halen çalışmakta olan esnaflarımıza 13 değişik destek programı ile bağışlama, teşvik ve destek verilmektedir. Program içeriğine nazaran hazırladığı projesi ile desteğe başvuran Türk vatandaşlarının hepsi hibeden yararlanabilir. KOSGEB’in verdiği kursların adı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adıyla adlandırılmakta olup, 2021 senesinde da Türkiye’nin birçok köşesinde eğitimler devam etmektedir. Bu eğitimler hazırlanırken bazı kamu kurumları, meslek odaları, tüzel kişilikler ve kuruluşlar aracılık eder. Bu kuruluşların başlangıcında istihdam sağlamaya çalışan İŞKUR gelmektedir. Kurs başvuruları protokol çerçevesinde anlaşmalı kuruluşlara yapıldığından işkur girişimcilik kursu adıyla anınması düzgüsel olup, 2021 senesinde bazı başvurular İŞKUR’a da yapılabilmektedir.  İŞKUR Kurs Tarihleri sayfasından güncel tarihleri inceleyebilirsiniz.

İşkur Girişimcilik Kursu Günlük Tutarı

İşkur işi olmayan yurttaşlarımızın istihdamına yönelik mesleki eğitim kursları düzenlemekte olup, bu kurslar ile yurttaşlarımızın meslek sahibi olmalarına aracılık etmektedir. Mesela;

UNİCEF vesilesiyle meydana getirilen Genç Kız ve Bayanların Mesleki Eğitimi ve İstihdamı Projesi kapsamında Urfa, İstanbul ve Kocaeli’de 5 yıl süresince kuaförlük, bilgisayar, gezim ve elektrik/elektronik kursları açılmış, bu etkinlik sonrasında bağışlama kredi verilmese de, oluşturulan 195 mesleki eğitim kursuna 3717 kadın katılım elde etmiştir.

Proje kapsamında oluşturulan kurslar için günlük averaj 20 TL. katılım tutarı verilmektedir. Kurslara katılan işi olmayan yurttaşlarımız hem mesleki eğitim aldıkları benzer biçimde hemde günlük 20 lira ücret almaktadırlar.

Eğer sizde bu eğitimlere katılmak isterseniz İşkur kurs başvuru formu linkinden müracaat formunu doldurarak başvurabilirsiniz. İş-Kur kursları müracaat şartlarına ulaşınca;

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. 18 ile 70 yaş içinde olmak,
 3. İşkur’da vazife yapmakta olan meslek danışmanından onay almış olmak gerekmektedir.

Devlet Bağışlama Kredi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

 • Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2021 senesinde ziraat ve hayvancılık mevzularında bağışlama verilmeye devam ediyor.
 • IPARD ve IPARD2 ilanları yayınlandığında 3 değişik paket programa başvurabilirsiniz.
 • Eğer ilk kez bir işyeri açacaksanız yada mevcud işletmenize esnaf kredisi desteği almak istiyorsanız KOSGEB‘e başvurabilirsiniz.
 • Acil paraya ihtiyacınız var ise Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının verdiği yardımlara başvurabilirsiniz.

İşkur’un Verdiği Kurslar Nedir?

 • İş Başı Eğitim Programları; En fazla 45 saat olup 3 ayda tamamlanır.
 • Girişimcilik Eğitimleri; 32 saat sürelidir.
 • Mesleki Eğitim Kursları; Emekli olmayan İŞKUR kayıtlı işsizler için uygulanır. İşkur Mesleği Eğitim Kursu Başvurusu için tıklayın.
 • Çalışanların mesleki eğitimleri; 5544 sayılı kanun gereğince yapılır. Çalışanların imtihan ücretlerinin yarısı İŞKUR tarafınca ödenir.
 • Eski hükümlü yada engelli kursları; İş oluşturmak, dükkan açmak isteyenlere verilen eğitim sonucunda sağlanan destektir.

İşkur bağışlama kredisi almak isterseniz, 2021 senesinde da gösterilen proje rehberlerini incelemeli ve size uygun olan kategoride ki desteklere başvurmalısınız. Müracaat formu, lüzumlu evraklar, şartlar sitemizde yayınlanmaktadır.

İŞKUR’un verdiği kurslar nedir?

İş Başı Eğitim Programları

İş-kur’a kayıtlı olan yurttaşlarımızın bir bir çok işsizlik sıkıntısı yaşamaktadır. Ve yaşamış oldukları işsizlik sorunlarını bu kurum aracılığı ile giderebilmektedilerler. İş kur’un vermiş olduğu kursların başlangıcında iş başı eğitim programları yerini almaktadır. Bu programın amacı kurumda kaydı bulunan yurttaşlarımızın mesleki alanda tecrübe kazanmaları ve kuramsal olarak mesleki eğitim almaları ve uygulamalı olarak almış oldukları eğitimler yardımıyla emek harcama ortamına uyum sağlaması planlanmıştır. Bununla beraber bu program yardımıyla işsizlik problemi yaşayan yurttaşlarımız mesleki yeterliliklerini geliştirerek deneyim sahibi olacaklardır. Bu programdan yararlanmak isteyen yurttaşlarımız çalışmak istedikleri işi kendileri bulabilecekleri benzer biçimde hem de kurumunda kendilerine iş yeri bulmalarını talep edebilirler. Bu program en fazla 6 ay minimum ise 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Girişimcilik Eğitim Kursları

İş kur’da kaydı bulunan yurttaşlarımız girişimcilik eğitim kurslarına katılarak kendi işlerini kurabilirler ve bu program yardımıyla kendilerini geliştirerek daha başarıya ulaşmış olabilirler. Girişimcilik eğitimi bitiminde kursa katılan yurttaşlarımıza uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası verilmektedir. Bu sertifika yardımıyla ise devlet tarafınca sunulan teşvik ve bağışlama kredilerden de yararlanmanız mümkün olacaktır. Girişimcilik eğitim kursunun temel amacı derslik içi eğitimleri ve imalathane emek harcamaları yardımıyla uygulamalı girişimcilik desteğinin verilmesidir. Girişimcilik eğitim kurslarının toplam süresi 32 saat olarak belirlenmiştir. Girişimcilik eğitimleri 2021 yılına ilişik kurs tarihleri ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Mesleki Eğitim Kursları

İş kurda kaydı bulunan yurttaşlarımız iş gücü piyasasının gereksinim duymuş olduğu mesleki alanların nerede ise hepsinde işi olmayan olan kesimin kendilerini geliştirerek istihdam etmelerini sağlamak açısından meydana getirilen meslek edindirme kurslarıdır. Bu kurs istihdam garantili mesleki eğitim kursu olarak bilinmektedir. Bu kursun süresi toplamda 160 gün olarak belirlenmiştir. Günlük olarak emek harcama saati minimum 5 en fazla ise 8 olarak belirlenmiştir. Ek olarak haftada 6 günü geçmeden çalışmanız mümkün olacaktır. Toplam emek harcama süresi 30 en fazla ise 40 saati geçmemektedir. Ek olarak tüm resmi ve dini tatillerden de yararlanmanız mümkün olacaktır. Dinlence günleri ise toplam eğitim gününe dahil edilemez.

Mesleki Eğitim Kursları
Mesleki Eğitim Kursları

KOSGEB desteklenen sektörler hakkında data alabilirsiniz.

Mesleki eğitim kurslarına katılacak olan kişilerin aşağıdaki vasıflara haiz olması gerekmektedir.

 • Emekli olmamaları
 • 15 yaşın tamamlanmış olması
 • Kuruma kayıtlı olmanın yanı sıra işi olmayan olmak
 • Mesleğin gerektirdiği özelliklere haiz olmak
 • İşverenler tarafınca aranan özelliklere haiz olmak
 • İş ve meslek danışmanlığı adında olan hizmetlerden yararlanmış olmak gerekmektedir.

Bu şartlara haiz olanlar 2021 senesinde da verilmeye devam edecek olan kurslardan yararlanabilirler.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir