İŞKUR Kayıt

Yaşamımızı sürdürmek için kesinlikle çalışmaya, para kazanmaya ihtiyacımız vardır. Bazı kişiler eğitimlerini tamamlayarak lisans sonucunda meslekler edinirken bazıları ise kendi ilgi ve kabiliyetlerine nazaran değişik gruplarda çalışmaya başlarlar. Ülkemizin öğretmene, doktora ihtiyacı olmasıyla birlikte çiftçiye de ihtiyacı vardır. Meslek seçimi ve sonucunda iş bulamama korkusunu hat safhada yaşayan devletimizde iş bulmak {hiç de} kolay değildir. Üniversite mezunu öğrencilerin bile mezun olduklarında kolay iş bulamadığı bu zamanda gerçek anlamda iyi maaşlı, emek harcama saatleri uygun işler bulmak fazlaca zor olsa gerek.

İş bulmanın zor olduğu devletimizde oluşturulan bazı yapılar yardımıyla vatandaşlara işler verilmeye çalışılır. İş sahibi olmak isteyen vatandaşlar artık online şekilde interneti kullanarak iş sahibi olabilirler. İŞKUR sistemi üstünde bulunan binlerce iş ilanları vardır. Büyük fabrikalar ve kurumlar da artık ilanlarını bu web sitelerinden paylaşabilmektedir. Türkiye’nin İş Kurumu olarak hizmet veren online sistem de İşkur’dur. İşkur web şubesi üstünden başvurularınızı yapabilir, kendinize en uygun işi bulabilirsiniz. Sadece ilk olarak İşkur kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. İşkur kayıt işlemleri için ihtiyaç duyulan adımları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşkur Kayıt Iyi mi Yapılır?

İŞKUR üstünden hem iş arayan hem de iş veren kayıt işlemleri kolayca yapılmaktadır.

İŞKUR İş Arayan Kayıt İşlemleri

İşkur’un vermiş olduğu hizmetlerden yararlanmak isteyen iş arayanların ilk olarak kurum platformuna üye olmaları gerekir. Ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bağlantıya tıkladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir giriş ekranı çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Buradan Onaylıyorum seçeneğine tıklamanız gerekir. Derhal arkasından da aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Bu sayfaya sizden istenen detayları eksiksiz ve doğru bir halde girmeniz gerekmektedir. Arkasından İleri butonuna tıklayarak işleminizi devam ettirebilirsiniz.

İŞKUR İş Arayan Kaydı İçin TIKLAYINIZ!

İŞKUR İş Veren Kayıt İşlemi

İŞKUR iş veren kayıt işlemi için de ilk olarak aşağıda bulunan bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir ekran çıkacaktır.

Bu sayfada “Okudum kabul ediyorum” seçeneğine tıklayarak İleri butonuna tıklamalısınız. Derhal arkasından şu şekilde bir sayfa sizi karşılayacak:

Bu sayfadan da sizden istenen ütüm detayları eksiksiz bir halde girmelisiniz. Lüzumlu detayları girdikten sonrasında İleri butonuna tıklayarak kayıt işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

İŞKUR İş Veren Kayıt İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İşkur Kayıt Koşulları Nedir?

İş arayan vatandaşların bir numaralı merkezi olan İşkur kayıt yaptıracak olan kişilerden bazı özellikler ister. Kuruma kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların ilk olarak 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Kayıt esnasında aslolan olarak askerlik görevinde bulunmamaları da gerekmektedir. Meslek tespiti için lüzumlu beyanlarını gerçekleştiriler. Bu mevzu hakkında kayıt esnasında ne işi yapabilecekleri ile ilgili data verirler. Bu beyanların gerçek olmaması durumunda İşkur kurumu hiçbir şey yapması imkansız. Dolayısıyla bu durum tamamen kişilerin beyanlarına bağlıdır.

İşkur Engelli Kaydı Nedir?

Çalışmak isteyen vatandaşlar daima sağlığı tam olarak yerinde olan insanoğlu olmayabilir. Doğuştan ya da daha sonradan oluşan zihinsel, bedensel, ruhsal, duygusal yetilerini kaybeden pek fazlaca kişi vardır. Bu bireylerin de emek harcama hakkı bulunmaktadır. Vücut fonksiyonlarının % 40′ ını yerine getiremeyen bireyler İŞKUR kaydı için ilk olarak bu barajını belgelemeleri gerekir. Sıhhat Bakanlığı tarafınca alınan bu belgeler yardımıyla İşkur engelli kaydı gerçekleştirilebilir. İşkur online resmi siteden kayıt yaptırmak isteyen kişilerin de kesinlikle sıhhat kurulu raporlarını kuruma getirmeleri gerekir. Onay yaptırmaları için engelli statüde işlem göreceklerdir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz durumu yazan engelliler ne yazık ki bir işte çalışamayacakları için raporları sayılmaz, başvuruları gerçekleştirilemez.

İşkur Kayıtlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadar Zamandır?

İşkur kaydını yaptıran kişilerin kayıtlarının belirli bir geçerlilik süresi vardır. İşkur tarafınca etken durumda olan başvuruların 2 yıl geçerlilik süresi vardır. Sistemden kayıtları kaldırılan vatandaşların tekrardan İşkur kayıtlarını etken hale getirmeleri mümkündür. Bunun için de Kurum İl, Şube Müdürlüğüne bizzat giderek aktifleştirebilirler. Ya da e-mail, telefon ya da fax benzer biçimde yazışma araçlarını da kullanarak üyeliklerinin etken olmasını sağlayabilirler. O an için sizlere en kolay gelen kayıt türünü seçmek size aittir. Kaydınızı aktifleştirmeden herhangi bir işin çıkması mümkün bile değildir. Bundan dolayı ilk kayıtlarını yaptırdıktan 2 yıl sonrasında vatandaşların kesinlikle İşkur kayıtlarını tekrardan aktifleştirmeleri gerekmektedir.

tıkla sorunu sor

İŞKUR Kayıt İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir