İstanbul Anadolu Avrupa Nöbetçi Noterler 2021 (HAFTA SONU)

Geçtiğimiz aylarda yurttaşlarımızın satış, tescil ve kanunda belirtilen öteki sair işlemleri haftasonu da yapabilmesi amacı ile nöbetçi noterlik uygulaması başlamıştı. Noterlerimizin yurttaşlarımızın sorunlarını en kısa sürede çözmek ve lüzumlu işlemleri yapabilmek amacı ile fazla mesai yapması planlandı. Bu uygulama 6 Nisan 2021 Cumartesi günü hayata geçiyor. Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde ise kendisinin Ankara 40. Noterinde mesai yapacağı bildirildi. İstanbul’da 4, Ankara’da ve İzmir’de 2, öteki illerimizde ise 1 tane nöbetçi noter bulunacaktır.

Noterler, kanuni açıdan güvenliğin sağlanması, taraflar arasındaki anlaşmaların çözümlenmesi vb. yasalar ile belirlenmiş olan işlemleri yapmaktadır. Asliye ve barış hukuk mahkemelerinin bulunmuş olduğu yerlerde, mahkemelerin çevrelerinde illa ki noterlere denk gelmişsinizdir. Noterler hafta için 09:00 ile 17:00 içinde çalışmaktaydı. Ek olarak  Noterler 4 gruba ayrılıyor. İlk 3 grupta yer alna noterler Türkiye Noterler Birliği‘nin öngörüsü ile Hakkaniyet Bakanlığı adı altında sınıflandırılır. Sırlamada noterlere belirli iş bölgeleri belirlenir ve iş yoğunluğu, bölgenin nüfusu, gelir vb. kriterler esas alınır. Mahkemeye bağlılık bakımından aynı yere bağlı olan noterler ise sınıfça aynı sayılmaktadır.

Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz haftalarda yurttaşlarımızın işlemlerinde ivedilik sağlanması amacı ile nöbetçi noter uygulamasının başlayacağını söylemişti. Noterler haftasonu hizmet vermemekle birlikte, hafta sonu tatili bazı işlemlerin aksamasına sebep oluyordu. Bilhassa ikinci el vasıta satışlarında (ticari araç satan galeriler) bu durumun negatif tesirleri bulunmaktaydı. Bu uygulamanın ilk olarak cumartesi ve pazar günü uygulanmaya başlanacağı söylendi. Sadece iş yoğunluğu sebebi ile hafta içi de fazla mesai yapılabileceği belirtilmişti.

Mesela vatandaşımız saat 17:00’da işten çıktı. Uzayan iş saatleri ile işten izin almaya gerek kalmadan yurttaşlarımız noterlere giderek hizmet alabilecek. Sadece bu fikriyattan ilkin, hafta sonu da yurttaşlarımızın mesai saatleri içinde aldıkları hizmetleri hafta sonu da alabilmesi için emek harcama başlatıldı. “Itimat veren hakkaniyet” anlayışı ile hareket ettiğini ifade eden bakanlık meslek kuruluşları, odalar ve devlet kurumları ile ortak bir emek harcama yürütüldüğünün altını çizdi.

Kısa vakit içinde vatanımızda nöbetçi noter uygulamasının hayata geçirileceğini belirten bakan, sistemin sıhhatli bir halde işleyebilmesi, aksaklıkların giderilmesi, ihtiyaçların göz önünde bulundurulması ile noterlerin iş yoğunluğuna ağırlık verileceğini belirtmişti. Bilhassa büyükşehirlerimizde mevzu ile ilgili emek harcamalar başlatıldı ve lüzumlu tetkikler yapılmış oldu. Nöbetçi noter uygulaması meydana getirilen bu tetkiklerin peşinden 6 NİSAN 2021 tarihinde hayata geçiyor.

Noterlerin Görevleri Nedir?

Noterlik Kanunu Yönetmeliği ‘ nin 7. maddesinde noterlerin yapabilecekleri hususi ya da genel işler belirlenmiştir. Noterler bu vazife tanımına uymak kaydı ile, kanunlar ve yönetmelik çerçevesinde belirtilen şekilde bu işlemleri gerçekleştirmek durumundadır.

  • Noterlerin Yapacakları Genel İşlemler : Zilyetlik devri, evlilik sözleşmesi, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, şirket sözleşmesi, kira sözleşmesi, mirasın bölme edilmesi, ortak mülkün idaresi ve irtifak hakkı vaadi, yaşam boyu gelir bağlanması sözleşmesi, ölünceye kadar bakma sözleşmesi,temlik, evlat edinme, taahhütname, vasiyetname, kefaletname, tanıma senedi, vakıf senedi, müstenik sütna hakkı sözleşmesi, aile vakfı senedi, sulhname, rehin senedi, fesihname, yeddiemin senedi, ibraname, borç senedi, bildirge, şahadetname, ifade raporu, tespit raporu, protesto, suç duyurusu, uyarma, imza sirküleri, protesto şeklinde işlemlerdir.
  • Noterlerin Yapacakları Hususi İşler : Tebligat, vasiyetname, ölüme ile ilgili tasaruflar, emanet işleri, tespit işleri vb. olmaktadır.

Ölen kişinin borcunun da mirasçılara devredilip devredilmediği ile ilgili içeriğimizden informasyon alabilir ve vekalet ve kalıtım işlemlerinizi noterlere giderek yaptırabilirsiniz.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?
Noterlerin Görevleri Nedir?

İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noterleri

Nöbetçi noter uygulaması başladı. İstanbul’da Anadolu yakasında 2 ve Avrupa yakasında 2 noter olmak suretiyle 4 noter cumartesi ve pazar günleri hizmet verecek. Ankara ve İzmir’de 2, öteki illerimizde de 1′ er tane nöbetçi noter olacak. 

📌06.04.2021 CUMARTESİ

Noter Adı : Kartal 14. noteri Bekir Öztürk

Adres : Fevzi Çakmak Mahallesi Tevfik İleri Caddesi Numara: 149

Telefon : 0216 354 20 71

Noter Adı : Üsküdar 6. noteri Ahmet Uğurlu

Adres : Alemdağ Caddesi Alim Sokak Numara: 4 Uğurlu Apartmanı Kat: 1

Telefon : 0216 611 52 28

İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noteri
İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noteri

📌07.04.2021 PAZAR

Noter Adı : Kadıköy 32. Noteri Şükran Tüketçioğlu

Adres : Barbaros Mahallesi Barbaros Caddesi Numara:22 Ataşehir İstanbul

Telefon : 0213 530 32 32

Noter Adı :  Kartal 20. Noteri Cemal Afacan

Adres : İstanbul Organize Deri Endüstri Bölgesi 1. Yol Çarşı Kompleksi Kat:1 Numara:67 Tuzla İstanbul

Telefon : 0216 394 06 14

İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri

İstanbul Avrupa yakasında da cumartesi ve pazar günleri 2’şer tane noter vazife yapmış olacaktır.

📌06.04.2021 CUMARTESİ

Noter Adı : Bakırköy 54. Noteri Nurgün Ceylan

Adres : İkitelli OSB Mustafa Kemal Atatürk Endüstri Sitesi 3. Kısım Ata İş Merkezi Numara: 10 Başakşehir

Telefon : 0212 485 90 09

Noter Adı : Beyoğlu 60. Noteri Kadriye Yıldız Barlas

Adres : Meydan Kokak Veko Giz Plaza Sarıyer

Telefon : 0212 764 45 45

İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri 
İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri

📌07.04.2021 PAZAR

Noter Adı : Beyoğlu 51. Noteri Vedat Canbek

Adres : Mustafa Kemal Atatürk Oto Endüstri Sitesi 1. Kısım Alt B Blok Numara:304 Maslak Şişli İstanbul

Telefon : 0212 346 29 55

Noter Adı : Büyükçekmece 8. Noteri Nuri Büyük

Adres : Namık Kemal Mahallesi Doğan Araslı Bulvarı 10. Sokak Numara:1 Esenyurt

Telefon : 0212 428 66 81

Nöbetçi Noter Sorgulama

Türkiye Noterler Birliği web sayfası üstünden nöbetçi noter sorgulama uygulaması etken olarak adım atmıştır.

https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/NobetciNoterBul.aspx linki üstünden giriş yapınız.

Kent ve tarih emareniz ve ondan sonra aramaya başla butonuna tıklayınız.

nöbetçi noter sorgulama
Nöbetçi noter sorgulaması yapabilirsiniz.

Burada belirttiğiniz il ve tarihe gore nöbetçi olan noterlerin sıralaması görüntülenecektir.

Noterlik 2021 Ücret Tarifesi

Hakkaniyet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafınca 2021 noterlik ücret tarifesi hakkında karar 6 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Noterlerin alacakları ücretler Harçlar Kanunu’na gore belirlenmekte olup, aldıkları harçların %30′ unu noter tutarı olarak alacaklardır.

Düzenleme tutarı : Vasiyetname ve vakıf senedi düzenlenmesi ile ilgili alınacak olan tutarı 223,20 TL‘dir.

Yazı tutarı : Yazılan kağıtların kendilerine kalan nüshaları ile ilgililere verilen örnekleri için sayfa başına 6,77 TL ücret alırlar.

Çevirme tutarı : Noter tarafınca diller arası meydana getirilen tercüme işlemlerinde çevrilen her kağıt için 55,99 TL ücret alınır.

Karşılaştırma tutarı : Onama ve bildiri işlemleri için noterlik makamına getirilen kağıtların karşılaştırma işlemleri için sayfa başı 6,77 TL ücret alınacaktır.

Tescil tutarı : Kanuna gore tescil kısaca onay ihtiyaç duyulan işlemler için meydana getirilen işlem başına 2,12 TL ücret alınacaktır.

Emanetlerin saklanması tutarı : Kıymetli ya da evrakların noterler tarafınca saklanması durumunda alacakları ücret maktu olarak 15,63 TL’dir. Yazılı emanetlerin birden fazla olması durumunda ise tek gizleme tutarı alınacaktır.

Harç, damga vergisi, resimden muaf işlemlerinde : Kanunlarca vergilerden muaf olunan ve kıymeti olmayan işlemlerden alınacak olan ücretleri 6,67 TL‘dir. Hususi kanunlarda resimden, harç ve damga vergisinden muaf olduğu belirtilen suç duyurusu, uyarma, protesto şeklinde işlemler için 5,67 TL ücret alınır. Ek olarak kamulaştırma kısaca kamulaştırma kanunları çerçevesinde her nüsha için gene 5,67 TL ücret alınmaktadır.

Noterlik Ücret Tarifesi 
Noterlik 2021 Ücret Tarifesi

Defter onaylama işlem tutarı : 100 sayfaya kadar olanlardan 2,12 TL, 100 sayfayı aşan defterler için 79 krş işlem tutarı alınır. Ara ve kapanış onaylamalarında gene aynı meblağ alınır.

Bildirim tutarı : Noterler kanunlar çerçevesinde yükümlülerin yazılacağı her yazı için 2,12 TL ücret alırlar.

Yol ödeneği : Noterlik dairesi haricinde iş yapılması durumunda her gün için 26,80 TL ücret alınır. Hususi ve Resmi Kuruluşlarda, Piyango, Seçim vb. işlemler için görevlendirilen noterler ise her gün için 245,53 TL ödenek alırlar.

Aracılık tutarı : Her işlem için 1,51 TL ücret alınır.

Eşin konuta daveti ve mirasçılık belgesi : Her hangi bir sebepten dolayı evi terk eden eşin konuta daveti ve mirasçılık belgesi için noter ve yazı tutarı talep edilmektedir.

Elektronik işlemler : Elektronik imza ile işlem yapılması durumunda tarifeye gore ücret alınmaktadır.

Elektronik tespit tutarı : Tespiti meydana getirilen verilen 100 kb olması durumunda 3,2 TL, bundan sonraki her 100 kb için de 1,51 TL ücret alınacaktır.

Nöbetçi noterlik hizmeti 6 Nisan’da verilmeye başladı. Bilhassa 2. el vasıta satın almak için değişik şehirlerden gelen yurttaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile kararlaştırılan uygulama hayata geçti. Hayırlı uğurlu olsun. Nöbetçi noterlere giderek her türlü satış, suç duyurusu, uyarma vb. işlemlerinizi artık cumartesi ve pazar günleri de yaptırabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir