İstanbul’da Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (200 Bin TL. DESTEK)

Esnaf kefalet kooperatifleri yardımıyla esnafları desteklemek ve destek olmak amacı ile gereksinim duyulan finansmanı elde eden bir kurumdur. Vatanımızda bulunan oldukca sayıda esnafımız gereksinimlerini gidermek yada yapmış oldukları işler üstünde lüzumlu olan ticari araçlar için gereksinim duymuş olduğu kredi desteğini esnaf kefalet kredileri yardımıyla karşılamaktadırlar. Doğal olarak ki esnaf kefalet kredilerinden yararlanabilmek için bazı şartlara uyum sağlıyor olmak gerekmektedir, Esnaf kefalet kredisi nedir, İstanbul’da bulunan Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden esnaf kefalet kredisi iyi mi alınır, şartları nedir, hangi evrakları hazırlamak gerekir, birleşke adresi ve telefon detayları yazımızda yer verilmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Büyük ve ufak esnafları desteklemek amacı ile ve hem de gereksinim duymuş oldukları nakdi kolay bir halde sağlamak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. Bu kurum yardımıyla esnaflar gereksinim kredileri için, ticari vasıta kredileri için yada iş yeri satın almak için gereksinim duymuş oldukları kredileri sağlayabilmektedirler.Vatanımızda ticari alanda bir oldukca yeni düzenlemeler yapılmıştır. Meydana getirilen bu düzenlemeler neticesinde ise ekonomik yaşamı canlandırmak planlanmıştır. Meydana getirilen açıklamalar doğrultusunda esnaf kefalet kredilerinde 500 bin Türk Lirasına kadar ticari vasıta kredisi imkanı sağlanacaktır. Bu kredinin yanı sıra yeni dükkan açmak isteyen yada yeni işyeri satın almak isteyen esnafların başvurmuş oldukları esnaf kefalet kredilerinin limiti 500.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda gereksinim kredileri için 150.000 Türk Lirası verilirken bu meblağ  200.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisi

İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi Iyi mi Alınır?

İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa yakasında ikamet etmekte olan esnaflarımızın esnaf kefalet kredisi alabilmeleri için ilk olarak İstanbul Kooperatifine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri TESKOMB Birliğinin mevzuatı gereğince yapılmakta olup hem de hangi sektörde olduğunuzun yada ne iş yaptığınızın önemi olmaksızın, ufak ya da büyük esnaf olmanıza bakılmaksızın kredi imkanı sağlanmaktadır. Fakat esnaf kefalet kredilerinden yararlanmanız için bazı şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir. İstenilen şartlar içinde üyelik ilk şarttır. Ek olarak İstanbul’da oldukca sayıda birleşke bulunmaktadır bu kooperatiflerin listesini ise aşağıda bir tablo yardımı ile sizlere sunacağız.

İSTANBUL’DA BULUNAN ESNAF KEFALET KOOPERATİFLERİ

GÜNGÖREN-BAĞCILAR SİLİVRİ YENİ TUZLA
GAZİOSMANPAŞA İSTANBUL SULTANGAZİ (Y. GOP)
FATİH HALKALI YENİ AVCILAR
EYÜP KÜÇÜKÇEKMECE ÜSKÜDAR
ESENLER-ATIŞALANI KURTULUŞ ÜMRANİYE
DUDULLU KOCASİNAN-OSMANİYE TAKSİCİLER
ÇATALCA KAYNARCA VE HAVALİSİ ŞİŞLİ
BÜYÜKÇEKMECE KARTAL VE ADALAR ŞİLE
BEYOĞLU KARAKÖY SULTANBEYLİ VE HAVALİSİ
BEYAZIT KAPALIÇARŞI SEFAKÖY
BEŞİKTAŞ KAĞITHANE PENDİK-MALTEPE
BAYRAMPAŞA KADIKÖY PAŞABAHÇE
BAKIRKÖY İSTANBUL OTO SANAYİ SİTESİ MALTEPE
ARNAVUTKÖY İSTANBUL OTO SANATKARLARI KÜÇÜKYALI
AKSARAY ELEKTRİK TEKNİSYENLERİ KÜÇÜKKÖY

Kooperariflerin ana binası Fatih’te bulunmaktadır. Adres Bilgisi: Alemdar Mahallesi Himayei Etfal Sk. No:8/1  Cağaloğlu Fatih İSTANBUL olarak kayıtlı olup, Telefon numarası 0212 527 84 47 ‘dir.

İstanbul esnaf kefalet kooperatifleri adresini bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifine Iyi mi Üye Olunur?

Kooperatiflerin üyelik ve kredi işlemleri 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hükümlerine bakılırsa belirlenmiştir. Bahse mevzu olan kanunun 6. maddesinde “Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz.” denilmektedir. Bu kapsamda İstanbul Esnaf Kefalet üyesi olabilmek için ilk koşul vergiye doğal olarak olmak ve vergi dairesinden iş yeri açılışını yaptırmaktadır.

İkinci işlem olarak vergi levhasını alan esnafımızın 1 ay içinde Meslek odalarına kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Esnaflarımız bu sürede Sicil Gazetesinde duyuru vermek zorundadır.

İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları Nedir?

 1. Türk,ye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 2. Uygar haklardan engelli olmamak,
 3. Vergi açılışını yaptırmış olmak yada vergiden muaf durumda olmak,
 4. TOBB üyesi olmamak,
 5. Minimum bir senedir esnaflık yapıyor olmanız gerekmektedir.
 6. Vergi borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.
 7. Banka sicilinizin temiz olması ve hem de kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
 8. Size kefalet verecek olan kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste ikamet etmeniz gerekmektedir.
 9. Esnaf ve sanatkar olmak gerekmektedir.

İstanbul Esnaf Kooperatifine Üye Olmak İçin Lüzumlu Evraklar

Birleşke üyeliği için lüzumlu belgeler sadeleştirilmiş olup, şuan yalnız esnaflarımız nüfus cüzdanları ve vergi levhaları ile kayıt yaptırabilmektedir. Eğer ticari aracınız var ise yada bu sektörde iseniz, ticari araca ilişkin ruhsat fotokopisi istenmektedir.

Birleşke Yeni Kayıt, Vize ve Açılış ve Kapanış Ücretleri

 • Yeni kayıt tutarı : 571 TL.
 • 5 Senelik kayıt vizesi 51 TL.
 • Adres değişikliği; 139 TL.
 • Sicil Kapanış İşlemi; 42 TL.

Esnaf Kefalet Kooperatifi üyelik şartları ve lüzumlu evraklar için Esnaf kefalet üyeliği için gerekli şartlar adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Üye olan esnaflar İstanbul’da Esnaf Kefalet Kredisi alabilme hakkına haiz olmaktadır. İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafınca esnaflarımızın sektörlerine ve gereksinimlerine bakılırsa finansman sağlanmaktadır. Verilmekte olan krediler şunlardır;

 • İstanbul Esnaf Kefalet İşletme Kredisi 
 • Birleşke İhracat-Tesis Kredisi,
 • İskonto Kredisi,
 • Aylık Eşit Taksitli Kredi,
 • Sürücü Taşıt Edindirme Kredisi,
 • Tesis Kredisi,
 • Sürücü Esnafına Taşıt Onarım Kredisi,
 • Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi,
 • İstihdamı Destekleme Kredisi

Sürücü esnafa verilen krediler ile market, büfe sahiplerine verilenler aynı kategoride değildir. Bu kredilerin ödemeleri, faiz oranları, taksitlendirmeler, erteleme ve dondurma işlemleri, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin mevzuatına bakılırsa yapılabilmektedir.

Esnafa yüksek limitli kredi kartı içeriğimizden data alabilirsiniz.

Kooperatiflerden 35 bin liradan başlayıp 125 bin liraya kadar kredi kullanılabilmektedir. Eğer ödeme süresi 12 ay içersinde ise senelik %4 faiz alınmaktadır. Sadece esnafımız 1 yıldan daha uzun bir sürede ödemek isterse senelik %5 oranında faiz alınmaktadır.

İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?
İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi Iyi mi Alınır?

Senelik %4 faiz oranı aylık 0,33, %5 faiz oranı ise 0,41 oranına karşılık etmektedir. Esnafa kefalet kredi hesaplaması bağlantısından örnek ödeme tablolarını ve aylık taksit oranlarını inceleyebilirsiniz.

İstanbul Esnaf Kefalet Birleşke Adresleri

 • Taksiciler; Cumhuriyet Mahallesi, Abide-i Özgürlük Cad. Baybaba Apt. No:137, 34380 Şişli/İstanbul
 • Bayrampaşa; Orta mahalle Mahallesi, Abdi İpekçi Cad. No:15, 34040 Bayrampaşa/İstanbul – Avrupa
 • Yeni Avcılar; Merkez Mahallesi, 34310 Avcılar/İstanbul
 • Küçükyalı; Altıntepe Mahallesi, Bağdat Cd., 34840 Maltepe/İstanbul
 • Maltepe; Gülensu Mahallesi, Bağdat Cad. İsmetbey İş Merkezi No:374 D:36, 34848 Maltepe/İstanbul – Asya
 • Küçükçekmece; Fatih Mahallesi, 27 Mayis Cad. Yagcioğlu Pasaji, 34290 Küçükçekmece/İstanbul – Avrupa
 • Bakırköy; Yenimahalle Mahallesi, İstanbul Cad./niyazibey Sok. Ufuk Apt. No:16 D:5, 34142 Bakırköy/İstanbul – Avrupa

Sizde İstanbul Anadolu Yakasında yada İstanbul Avrupa Yakasında ikamet ediyorsanız, İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi çekmek için birleşke üyeliğinizi başlatabilir ve en düşük faizli esnaf kredisi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Esnaf kefalet kredilerine müracaat yapmak isteyen esnaflarımız müracaat işlemlerini yapmak için kooperatiflere talep etmiş oldukları kredi tutarlarını yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Müracaat icra eden esnafların başvuruları yönetim kurulu tarafınca değerlendirmeye alınır. Başvuruların pozitif yada negatif cevapları 15 gün içinde müracaat sahibine yazılı olarak bildirilir. Kredi başvurusu pozitif olarak yanıtlanan esnafların talepleri Halk bankasına iletilir. Halk bankası da kredi başvurusu icra eden şahsın talebini değerlendirmeye alır ve değerlendirme sonucu pozitif olduğu taktirde başvurulan kredi miktarı esnaflarımıza verilir. Banka tarafınca meydana getirilen istihbaratın pozitif sonuçlanmaması halinde esnaf kredilendirilmez.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir