İsteğe Bağlı Bağ-Kur Nasıl Kapanır?

Günümüzde birçok şahıs işe girip çalışmakta ve bu işi yardımıyla primlerini ödeyerek devletin sağlamış olduğu sıhhat hizmetlerinden indirimli bir halde yararlanmaktadır. Bir işe girmiş olanlar mecburi sigortalılık kapsamı altına girmiş sayılırlar ve ekstradan bir şey talep etmek için kuruma gitmelerine gerek kalmamıştır. Fakat kimi zaman mecburi sigortalılık durumları insanlara uymayabilir. Bu yüzden devlet, bazı uygulamalarla sigortalı olabilmek için çeşitli imkanlar getirmiştir.

Devletimizde sigortaya haiz olmak isteyen kişilere isteğe bağlı sigortalılık adı altında sigortalı olma hakkı bilinmektedir. Bazı insanların sigortalı olmak için ihtiyaç duyulan şartları taşımadığı görülmüştür. Ek olarak bu nitelikleri başta taşıyıp sonradan sigortalılık için lüzumlu olan koşulları da yitirmiş kişiler olabilir. İşte bu bağlamda dediğimiz şeklinde isteğe bağlı sigortalılık devreye girer. İsteğe bağlı Bağ-Kurun başlatılması şeklinde isteğe bağlı Bağ-Kurun iyi mi kapatılmış olduğu da önemlidir.

İsteğe bağlı sigortalılık ve isteğe bağlı Bağ-Kurlu olabilmek için belirli başlı şartlar bulunmaktadır. Türkiye’de yaşamakta olan ve Türkiye’de yaşamış olduğu sürede toplumsal güvenlik sözleşmesi imzalamamış olan vatandaşlar isteğe bağlı Bağ-Kura müracaat yapabilir. İsteğe bağlı Bağ-Kura söz mevzusu olan kanuna doğal olarak mecburi sigortalı olmayı gerektirecek bir halde çalıştırmayanlar başvurabilir. Ek olarak bir ayda 30 günden azca çalışan ya da tam gün çalışmayan kişiler de başvurabilir. Öteki bir başvuran şahıs kapsamı ise kendi sigortaları sebebiyle Türkiye’de malullük ya da yaşlılık aylığı almayanlar ve 18 yaşını doldurmuş olan kişiler isteğe bağlı Bağ-Kura başvuruda bulunabilirler. İsteğe bağlı sigortalılık başvurunun kurum kayıtlarına geçmiş olduğu günden itibaren adım atar ve işleme koyulur.

İsteğe bağlı Bağ-Kura başvurulacak bölgeler de belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigortalı olmaya ilk kez başvuracak olan kişiler başvurularını bulundukları yerdeki Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Toplumsal Güvenlik Merkezlerine yaparlar. Müracaat esnasında İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi doldurulmalı ve ikametgâhla beraber bu kurumlara teslim edilmelidir. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığına yine başvuracak olan kişiler ise bir tek talep dilekçesi ile başvurularını yine yapabilirler.

İsteğe bağlı sigortalılığın sona erdiği durumlar da bulunmaktadır. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığı sona erdirme talebinde bulunulduğunda bu sigorta sonlanmış olur. Aylık talebinde bulunulduğunda aylık hakkı kazanılırsa sonlanmış olur. İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalı olan şahıs vefat ederse ve prim borcu yoksa bu sigortalılık sonlanmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortasının kapanışını talep etmek için geçerli olan bir dilekçeyi yaşanılan yerdeki Toplumsal Güvenlik Kurumuna teslim etmek gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortası Kapanış Dilekçesi Örneği

T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
GİRESUN İL MÜDÜRLÜĞÜ
GÖRELE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ

Mevzu: İsteğe Bağlı Sigorta Kapanış.
Müdürlüğünüzde ………………. Bağ-Kur sicil numarası ile kayıtlıyım. İsteğe bağlı sigortalılığımın sona erdirilmesini;

Bilginize arz ederim.

……/……./2016
T.C. Kimlik No: …………………
ADI SOYADI: …………………..
İmza ………………………………
Adres :

Aslen, bir sigortalı işe girecekseniz ve onun öncesinde hali hazırda isteğe bağlı Bağ-Kur sigortasına sahipseniz isteğe bağlı Bağ-Kurunuzu kapatmak için bir şey yapmanıza gerek kalmamıştır. Fakat bilgilerinizin kati olmasını istiyorsanız; isteğe bağlı Bağ-Kurunuzu başlattığınız Toplumsal Güvenlik Kurumuna gidip lüzumlu detayları içeren bir dilekçe yazıp teslim ederek bu durumun sona erdirilmesini isteyebilirsiniz. Şu demek oluyor ki mecburi sigortalılık başladığı tarihte isteğe bağlı Bağ-Kurunuz var ise direkt olarak sonlanmış olur.

tıkla sorunu sor

İsteğe Bağlı Bağ-Kur Iyi mi Kapanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir