İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama

Toplumsal Güvenlik Kurumu, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı olarak çalışan kişiler için sigorta imkanı tanınmıştır. Bu olanak ile beraber sigortalı bireyler hem verilen hizmetlerden yararlanabilir hem de sıhhat güvencelerinden yararlanabilmektedir. Heralde herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmayan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler isteğe bağlı olarak sigorta yaptırabilme şansına haizdir. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler başvurularını yapmış olup sigorta sürecini başlatabilirler. Online olarak sunulan isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminden de faydalanabilirler.

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak ve emeklilikten faydalanabilmek için istenen koşullar 30 günden azca çalışmış olmak ya da tam zamanlı çalışmıyor olmak, belirli bir aylığa bağlanmamış olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bu koşullara haiz olan kişiler isteğe bağlı olarak sigorta işlemlerini yaptırabilir ve sigortanın sağlamış olduğu tüm ayrıcalıklardan yararlanabilir. İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler sigortanın sağlamış olduğu ayrıcalıklardan yararlanmak için prim ödeme işlemlerini kendileri yaparlar. Kısa bir süre önceye kadar sigorta ile ilgili data almak için işlem yapmak için kuruma gitmek gerekmekteydi. Minik de olsa işlemler için gerekirse kuyruk beklememiz gerekir ya da evraklarla uğraşmak zorunda kalırdık. Fakat artık değişen teknolojinin hayatımızdaki yerinin artması ve internete ulaşabilirliğin artması ile sorgulama işlemleri online hizmetler yardımıyla kısa bir süre içinde tamamlanabilir. İnternet üstünden sağlanan imkanlardan bir tanesi de isteğe bağlı sigorta sorgulama işlemidir. Bu işlem ile beraber kendi isteği ile sigorta yaptıran kişiler de sigortalılık durumu ile ilgili ne kadar süredir sigorta yaptırdığı, ödenmiş ya da ödenmesi ihtiyaç duyulan primler benzer biçimde daha bir oldukca bilgiye oldukca kolay bir halde erişebilirler. İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemi pek oldukca kurum ile anlaşmalı olarak uzun bir süredir hizmet veren E-Devlet sistemi üstünden gerçekleştirilebilir. Bilinmiş olduğu suretiyle E-Devlet sistemi üstünden meydana getirilen işlemler için E-Devlet şifresine haiz olunması gerekmektedir. Şifreye haiz olan kişiler birkaç dakika içinde sigortası ile ilgili sorgulamalarını kolay bir halde yapabilirler. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üstünden isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminizi iyi mi gerçekleştireceğiniz mevzusunda detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemi online olarak E-Devlet sistemi üstünden gerçekleştirmek artık oldukca kolay. Derhal sorgulamaya adım atmak için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Fakat işlemden ilkin E-Devlet şifrenizin olduğuna güvenilir olun. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunursanız 2 TL işlem tutarı karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Oluşturulan sistemde resimde göstermiş olduğumuz benzer biçimde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

23

Kimliğinizin doğrulanması için sizden istenen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan güvenilir olduktan sonrasında “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

24

Bu şekilde adımları doğru bir halde uygulayarak isteğe bağlı sigorta sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir