İşverenlerin Maaşları Bankaya Yatırması İçin En Az Kaç İşçi Çalıştırıyor Olması Lazım?

Maaşların Bankaya Yatırılması İçin En Azca Kaç İşçi Çalışmalı?

Bu yazımızda sizlere işverenlerin maaşları bankaya yatırması için minimum kaç işçi çalıştırıyor olması lazım sorusunun yanıtını vereceğiz. Bu kapsamda bahsedeceğimiz yazı daha oldukca kurum, şirket sahipleri için hazırlanmıştır. Son zamanlarda ekonomide ve emek harcama hayatında meydana getirilen düzeltim emekleri neticesinde işverenin çalıştırdığı işçi maaşlarının bankaya yatırılma şartlarında da değişimler olmuştur. Şimdi sırasıyla bu şartlar arasından mühim görülenleri sırayla aktarmaya çalışalım.

Dört gözle beklenen sorular içinde bulunan işçinin tutarının en geç ne kadarlık bir sürede ödenmesi gerektiğidir. Bir işveren yanında çalıştırdığı işçinin ücretini en geç bir ayda ödemelidir. İş sözleşmeleri ya da toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftalık süreye indirilebilmektedir. Merak mevzusu olan bir öteki mevzuda ödenecek olan ücretin Türk parası yerine yabancı para ile ödenip ödenmeyeceğidir. Bu durumda da ücret, prim, ikramiye ve bu türdeki her çeşit ödemen anlaşmada yabancı para olarak belirtilmişse eğer ödeme günlerinde rayice nazaran Türk parası ile ödenmesi gerekmektedir.

Maaşların Bankaya Yatırılması İçin Ihtiyaç duyulan İşçi Sayısı

Gelelim bir öteki mühim soruya daha, işçilerin ücretlerinin bankalar aracılığı ile ödenmesinin mecburi mudur? 4857 sayılı İş Kanunu’na nazaran çalışan işverenler ile üçüncü kişiler Türkiye genelinde çalıştırmış oldukları işçi sayısının minimum 10 olması halinde, çalıştırmış oldukları işçilere o ay içinde ödeyecekleri ücretlerin kanuni kesintilerini düştükten sonrasında kalan net tutarı ödemelidirler. Bu durum 01.01.2009 zamanı itibariyle bankalar aracılığını kullanarak ödemeyi mecburi kılmaktadır. Görüldüğü benzer biçimde işverenlerin maaşları bankaya yatırması için minimum kaç işçi çalıştırıyor olması lazım sorusuna verilecek yanıt minimum 10 işçinin lüzumlu olduğudur.

Burada vereceğimiz bir öteki informasyon ise 10 işçinin altında işçi çalıştıran işverenlerin durumu olacaktır. Burada iki durum söz mevzusudur. Birincisi işveren isterse işçi ücretlerini bankalar aracılığı ile öder, isterse de elden ödeme yöntemini kullanarak öder. Hazırlamış olduğumuz bu yazımızla beraber işverenlerin maaşları bankaya yatırması için minimum kaç işçi çalıştırıyor olması lazım sorusuna yanıt bulmuş olduk.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir