İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Kiralasak Olur mu? 2021

Vatanımızda meydana getirilen yeni emekler ve projeler doğrultusunda bir oldukça girişimci vatandaşımızı desteklemek ve teşvik vermek amacı ile bağışlama krediler verilmektedir.  Ve bunların yanı sıra bununla birlikte sıfır faizli kredi imkanları da sağlanmaktadır. Vatanımızda meydana getirilen bu düzenlemeler yardımıyla ve hayata geçirilen bu projeler yardımıyla ise bir oldukça girişimcimiz kendi iş yerini açarak tabiri caiz ise ekmeğini taştan çıkarmayı başarmaktadırlar. Kendi iş yerini açan ve artık esnaf olarak yaşantısını sürdüren yurttaşlarımız girmiş oldukları sektörde ve tercih etmiş oldukları meslek kollarında bazı yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüklerin başlangıcında ise ustalık belgesi yer almıştır. Ustalık belgesi genel itibari ile meslekten mesleğe ve sektörden sektöre değişim göstermektedir. Hal bu şekilde olunca da hepimizin bilmiş olduğu şeklinde, esnaflarımızın iş yeri açmak için ustalık belgesi almaları gerekiyor. Hatta yanında çırak çalıştıran esnaf, Usta Eğiticilik Belgesi almak zorunda. Bu belgeyi almadan iş yeri açabilmek için ise, ikinci bir yöntem daha var. İş yeri açan esnafın, tecim odasına kayıt olması da gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’de iş yeri açmak için ustalık belgesi iyi mi alınır, hangi mesleklerde şarttır, tüm bu başlıkları değerlendirmemize aldık haydi şimdi hep beraber inceleyelim.

İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi
İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi?

İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ GEREKİR Mİ?

 • Esnaflarımız iş yeri açtıklarında esnaf odasına kayıt yaptırırlarsa, mevzuat gereğince bu iş yerini açabilmek için ustalık belgesi almaları koşul koşuluyor.
 • Esnaf odası yerine tecim odasına kayıt olup, ticari sicile geçerse eğer, herhangi bir ustalık belgesi olmadan eğitim almadığı sektörde dahi iş yeri açabiliyor.

Geçmiş olduğumuz yıl içinde meydana getirilen yeni düzenlemeler neticesinde esnaflarımız için oluşturulmuş olan projelerden bir tanesi olan ve yeni yürürlüğe giren bir uygulama yardımıyla bazı meslekler için ustalık belgesi şartı ortadan kaldırıldı ve bu meslekler ustalık belgesi olmadan kolay bir halde istemiş oldukları dükkanları açabilecek ve mesleklerini idam ettirebileceklerdir. 2021 yılı içinde de geçerliliğini devam ettiren bu proje ile ustalık belgesi almadan bazı sektörler içinde ve bazı meslek dalları içinde iş yerinizi kolaylıkla açabileceksiniz. Tüm bu sebeple ustalık belgesi almadan uygulanabilecek meslek dallarını aşağıda maddeler halinde sizler ile paylaştık. Bu meslek dallarında etkinlik göstermeniz halinde ustalık belgesi almanız gerekecektir.

 • Bakkallar, şarküteri ve benzeri besin satış  iş bölgeleri,
 • Manavlar; Sebze ve meyve satışı, tarımsal ürünlerin satışı,
 • Kitap satışı ve kırtasiyeler,
 • Balıkçılar; Deniz ve su ürünlerinin satışı,
 • Ayakkabı deri ve benzer yan ürünlerin satışının yapıldığı iş bölgeleri,
 • Elektronik ve elektrik ürünlerin satış elemanlığı,
 • Tıbbi araçların satışı
 • Giyim takıları ve giyim ürünlerinin satışı,
 • İnşaat malzemelerinin satılmış olduğu iş bölgeleri,
 • Mobilya ürünlerinin satışı;
 • Elektronik araçlar ve saatli elektrikli aletlerin satışı;
 • Endüstri makinelerinin satışı
 • Sanayide Oto Yedek parça satış işidir.

Bu değişim ile ufak esnafın ustalık belgesi olmadan iş yeri açabilmesinin önü açılmış oldu. Mesela bir büfe, şarküteri, bakkal, market, manav şeklinde iş yerlerini açarken çıraklık eğitim merkezlerine üye olup, sırasıyla kalfalık ve ustalık belgesi almanız lüzumlu idi. Doğal olarak bunun için kafi süreniz yok ise, daha ilkin ustalık belgesi yada iş yeri açma belgesi almış bir yurttaş bulup, noterden diplomasını doğrusu ustalık belgesini kiralamanız gerekiyordu. Bu durum yüzünden ise oldukça sayıda girişimcimiz esnaflığa atılamıyor ve hayallerinin peşinden koşamıyordu. Esnaflarımız için meydana getirilen bu düzenlemelerin yanı sıra 2021 senesinde da esnaflarımız için oldukça güzel projeler düzenlenmiş ve bir bir çok hayata geçirilmiştir.  Bu ne kadar doğru, güzel Türkiyem? Hedef 2023, duruma bak 🙂

Artık ufak esnafın kapı kapı gezerek ustalık belgesi yada iş yeri açma belgesi aramasına gerek kalmadı.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununu bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Bu değişikliğe karşın halen iş yeri açmak istediğiniz sektörde ustalık belgesi talep ediliyor ise, meydana getirecek birşey yok. Mecburen Mesleki Eğitim Merkezlerinin yolunu tutacaksınız. Ustalık ve Kalfalık belgesi alma işlemi de eğitim durumunuza gore sınıflandırılıyor.

işyeri açma belgesi örneği
iş yeri açma belgesi örneği

Orta okul mezunları, Lise mezunları Üniversite mezunlarına değişik süreler ve sınavlar sonunda bu belgeler verilebiliyor. Lise mezunlarının mesleki eğitim liselerinden yada düz lise mezunu olmaları, Üniversite mezunlarının meslekleri ile ilgili üniversitenin bölümünü bitirmiş olmalarına gore bir sınıflandırma yapılıyor. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse;

İlkokul yada Ortaokul Mezunu İseniz; Ilkin kalfalık belgesi almanız koşul. Bunun içinde kalfa olmak için 6 yıl, usta olmak içinse 5 yıl sigortalı çalışmanız gerekiyor. Eğer 11 yıl emek harcama süreniz yok ise işiniz daha zor. Bu kez Mesleki eğitim programına katılmalı ve haftanın belli günleri okula gitmek zorundasınız. Yada iş yeriniz de işiniz ile ilgili sektörden bir personel çalıştırmalısınız.

Meslek Lisesi Mezunu İseniz; Mezun olduğunuz bölüm ile ilgili ustalık belgesini, Çıraklık Eğitim Merkezlerinde bir sınava katılarak alabilirsiniz.

Düz lise yada başka branşlardan ustalık belgesi almak isteyen Meslek Lisesi mezunları; Maalesef bu kez sizin de kalfalık aşamasından geçmeniz gerekiyor. Herhangi bir iş yerinde 8 yıl süresince ustalık belgesi almak istediğiniz dalda çalışmışlığınızı belgelemeniz, (bu belge basılı bir biçim olup, çıraklık eğitim merkezlerinden alınarak doldurulacaktır) sonrasında ilkin kalfalık sınavına ve 3 ay sonrasında ustalık sınavına girerek belgeyi almaya hak kazanmanız gerekiyor.

Ön Lisans Mezunlarının Ustalık Belgesi Prosedürü; Kendi sektörünüzde iş oluşturmak istiyorsanız eğer, diplomanızla herhangi bir belgeye gerek kalmadan bu işi halledebilirsiniz. Sadece başka bir sektörde ustalık belgesi istiyorsanız, minimum o sektörde 1 yıl süresince çalışmış olmanız gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra 2021 senesinde 18-29 yaş arasındaki gençlere devlet iş kurma desteği veriyor!

Ustalık Belgesi Almak İçin Lüzumlu Evraklar ve Belgeler

Çıraklık eğitim merkezlerine başvurmadan ilkin hazırlamanız ihtiyaç duyulan ve sizden talep edilecek belgeler şunlardır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. Çalışmışlığınıza ilişkin biçim (Mesleki eğitimden alınacak)
 3.  Son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 Tane vesikalık fotoğraf (güncel olacak)
 4. Doktordan bu işi yapabileceğinize dair sıhhat raporu (aile hekimi yeterlidir.)
 5. Mesleki eğitim merkezinde dolduracağınız basılı dilekçe,

USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Eğer ustalık belgesi istenen bir sektörde iş yeri açmak istiyorsanız ve iş yerinizde çırak çalıştıracaksanız, usta eğitici belgesine ihtiyacınız var. Usta öğretici belgesi almak için gene en yakınınızda bulunan Mesleki Eğitim Merkezine başvurmalısınız. Bu merkezlerde her yıl dönem dönem usta eğitici kursu verilmektedir.

USTA ÇIRAK

Ustalık belgesi sahibi vatandaşın, bu kursa katılarak Usta Öğretici Eğitimi alması gerekmektedir. Kurs ortama ders süresine gore 2 hafta sürmektedir. Bu eğitim sonunda yapılacak yazılı sınavın müteakibinde Usta öğretici belgesi almaya hak kazanırsınız.

Eğitim sürecinde ustanın mesleği ile ilgili eğitimler yerine formasyon isminde olan, genel eğitim kuralları, çırakların eğitimlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve bir ustanın bir eğiticiye dönüşmesi için lüzumlu olan dersler anlatılmaktadır. Tüm bu açıklamaların peşinden net ve yalın bir üslupla söylemek gerekirse iş yeri açmak için ustalık belgesi gerekmektedir. Ustalık belgesi olmadan da açılabilecek iş bölgeleri bulunmuş olduğu şeklinde bazı meslek gruplarına ilişkin sektörlere giriş icra eden esnaflarımızın ustalık belgesinin ve usta öğretici belgesinin bulunması gerekmektedir. Ustalık belgesi alacak olan esnafların ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşamaları tamamlaması gerekmektedir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir