İşyerine Ekipman Almak İçin Kredi Alınabilir mi?

Iyi mi tüketiciler bireysel gereksinimleri için kredi kullanabiliyorsa; aynı şekilde tüzel kişiler de ya da kişi şirketi olan tecim erbabları da şirketleri ile ilgili gereksinimleri için de kredi alabilmektedir. Gene mevzunun ayrıntısına girecek olursak; esnafların kafasında oluşan sual işaretlerinden birisi de işyerine ekipman almak için kredi alınabilir mi mevzusundadır. Bu yazımızda bu mevzuyu ele alarak, bu probleminin yanıtını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Ilk olarak bu mevzuda esnaf ve KOBİ ‘lerin işletmelerini daha da geliştirebilmeleri adına; gerek kamu kurumları olsun ve gerekse hususi kurumlar olsun birçok kredi ve bağışlama imkanı bulunduğunu sizlere bir kez daha hatırlatalım.

KOSGEB Ekipman Kredisi

KOSGEB kredisi olarak malum ve devlet tarafınca verilen faizsiz kredilerde; alınacak bu parayla girişimcilerin iş yerlerine ekip almalarına izin verilmektedir. Sadece burada bilinmeyen husus ise; girişimcilerin KOSGEB tarafınca desteklenen ekipmanları iyi bilmeleri gerekmekte, ek olarak ödeme sisteminin, malı aldıktan sonrasında satmaca ile KOSGEB ‘e müracaat edilmesinden sonrasında ödenmesi şeklinde işlediğini de bilmeleri gerekmektedir. KOSGEB tarafınca bilhassa bazı sektörlere daha çok destek verilebilmekte, bazı sektörler ise kapsam dışı da kalabilmektedir.

KOSGEB ‘in yanı sıra kamu bankaları ve hususi sermayeli bankalar da KOBİ ve esnaflara işyerine ekipman almak için kredi tahsisi yapmaktadır. Bununla ilgili bankaların çeşitli talepleri olabilmektedir. Bu talepler; alınacak malzemenin cinsine, miktarına, işletmenin etkinlik gösterdiği sektöre bakılırsa de değişkenlik gösterebilmektedir. Kimi bankalar alınacak ekipmanlar, bu ekipmanların nerede kullanılacağı, işletmeye ne kazandıracağı, vs. şeklinde hususlarda bir proje de isteyebilmektedir.

İşyeri Ekipman Kredisi Ödeme Koşulları

İşyerine ekipman almak için çekilecek kredilerde ödeme koşulları bireysel kredilere nazaran daha esnek olmaktadır. Mesela; ekipman kredilerinde vade süresi 60 aya kadar çıkabilmektedir. Vade süresinin uzunluğunun yanı sıra esnek ödeme planları da oluşturulabilmektedir. 3 ayda bir ödeme, 6 ayda bir ödeme, ya da 1 yıl ödemesiz sonrasında aylık ödemeler, vs. şeklinde birçok esnek ödeme planı bulunmaktadır. Bu ödeme planlarındaki esneklik, bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Devlet destekli kredilerde; işyerine ekipman almak için kredi başvurusunda bulunan bir kişinin bu kredisini hakikaten ekipman almak için kullanıp kullanmadığı da ciddi bir halde denetim edilmektedir. Şundan dolayı bu teşvik ve hibeler, ilk çıkmış olduğu dönemlerde suistimale uğramış, işini büyütmesi ve geliştirmesi için kredi verilen esnaf ve KOBİ ‘lerden kimisi bu paraları arabayı değişiklik yapma ya da ev alma şeklinde kişisel gereksinimlerinde kullanmıştır. Dolayısıyla devlet destekli kredilerde KOSGEB ve öteki kuruluşlar artık kılı kırk yarmakta, krediyi vermeden ilkin satmaca istemekte ya da krediyi verdikten sonrasında etkin bir halde kontrolleri gerçekleştirmektedir.

İşyerine ekipman kredisi dediğimizde aslen yelpaze de fazlaca geniş olacaktır. Mesela bir nakliye firmasının bir kamyon alması ile bir lastikçinin hidrolik kaldırıcı alması içinde fark olacaktır. Şundan dolayı bir kamyonun fiyatı bazı durumlarda 1 milyon TL ‘ye kadar çıkabilecektir. Dolayısıyla bankalar kredi verirken bu mevzuyu da nazara alacaktır.

İşyeri ekipman kredisi nasıl alınır? makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir