Kaç Yaşında Emekli Olurum Hesaplaması

Emekli olmam için kaç yaşına gelmem gerekir başlığı altında meydana getirilen hesaplamalar bilhassa son yıllarda sıkça gündeme gelirken, Türkiye genelinde hem emekli olma çağına gelmiş hem de emeklilik şartlarını merak eden milyonlarca çalışan tarafınca oldukça çok bir halde dört gözle beklenen bir mevzudur. Yakın geçmişe bakıldığında emeklilik şartlarıyla ilgili oldukça çok düzenleme yapıldığı görülmekle birlikte, son dönemde emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili talepler emeklilik hesaplamasını da başka bir boyuta taşımış durumdadır. İnternet ortamında kolaylıkla emeklilik hesaplaması yapılabilen web sitesi ve hesaplama motorları olsa da emeklilik hesaplamasının sıhhatli ve doğru bir halde yapılabilmesi için mevzuyla ilgili tüm detaylara haiz olunması oldukca önemlidir.

Emekli Olabilmek İçin Ihtiyaç duyulan Koşullar

Emekli olabilmek için ihtiyaç duyulan koşullar;

 • 4-A SSK (Toplumsal Sigortalar Kurumu)
 • 4-B BAĞKUR
 • 4-C Emekli Sandığı’na

bağlı olan çalışanlar için ayrı şartlar içerse de bir süredir SGK (Toplumsal Güvenlik Kurumu) çatısı altında birleştirilen 4-A, 4-B ve 4-C statülerinin şartlarının birbirine oldukça benzer olduğu kolaylıkla söylenebilir. Bu yönde ne süre emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim sorusuna verilecek yanıt için;

 • Çalışanın ilk işe giriş zamanı
 • Toplam kaç yıl sigortalı olduğu
 • Prim ödeme gün sayısı toplamı
 • Hanımlarda doğum, çocuk sayısı; erkeklerde ise askerlik şeklinde hususi durumlar belirleyici olmaktadır.

Çalışanların kaç yaşlarında emekli olabilecekleri mevzusunda ihtiyaç duyulan bu detayların yanında, emekli olunduğunda alınacak maaş alt ve üst sınırları da yukarıdaki detaylar çerçevesinde belirlenmektedir. Ek olarak SGK tarafınca bazen meydana getirilen düzenleme ve değişimler emeklilik süresinin değişmesine de niçin olabilirken, emek harcama hayatındaki hepimiz tarafınca emeklilik hesaplaması mümkün olmaktadır. Emekli yaşlarının hesaplanması yanında;

 • Ne süre ve hangi şartlarda emekli olunacağı
 • Emekli maaş tutarının hesaplanması
 • Emekli maaşı hesaplamak için ihtiyaç duyulan detaylar, hesaplama tablosu ve hesaplama şartları
 • Emekli maaşı zam tutarlarının hesaplaması, maaşların hangi şartlarda arttırılacağı
 • İntibak ödemeleri ve intibak zamlarının ne şekilde olacağı
 • Yurt dışı emeklilik şartları ve hesaplamaları da oldukça dört gözle beklenen öteki unsurlardır.

Son Meydana getirilen Düzenlemeye Gore Emeklilik Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, yurt içinde ya da yurt haricinde yaşayan mevcut emekli sayısı Temmuz 2021 itibariyle 12.1 milyon şahıs olarak belirlenirken; düzgüsel şartlar altında en yüksek emekli maaşının 2596 TL, en düşük emekli maaşının da 1402 TL olduğu görülmektedir. Bununla beraber emekli maaşı alan kişilerin vefatları halinde geride kalan eş ya da ufaklıklara toplam emekli maaşı tutarının %75’i oranında emekli maaşı bağlanma durumu da aynı şekilde devam etmektedir. Bu aşamada emeklilik yaşı kaç sorusu ön plana çıkmakta ve bu sual için de tek tip bir yanıt verilmesi mümkün olmamaktadır. Kanunda belirtilen emeklilik şartlarını yerine getiren çalışanlar için 1999 yılına kadar hanımlarda 38 erkeklerde 43 olan emeklilik yaş sınırı 1 Ocak 2021 zamanı itibariyle hanımlarda ve erkeklerde 65 olarak ortaya koyuldu. Bu yönde;

Sponsorlu Bağlantılar

 • 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin emeklilik yaşı hanımlarda 38, erkeklerde ise 43 olarak belirlenmişti.
 • 8 Eylül 1999 tarihinden 30 Nisan 2008 yılına kadar gelen sürede daha evvel hanımlarda 38 olan emeklilik yaşı 58’e, daha ilkin erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı ise 60’a terfi etti.
 • 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren sigortalı olanlar için ise emeklilik yaşı kademeli olarak arttırıldı. Bu yönde 2036 yılından başlayarak 2048 evveliyatına kadar emeklilik yaşı iki senelik periyotlar halinde arttırılarak 2048 yılına ulaştığında hem hanımlarda hem de erkeklerde 65 yaş olarak belirlenmiştir. Ek olarak bu aşamada prim ödeme gün sayılarının üst sınırlarının da 7200 güne çıkarıldığı görülmektedir.

Burada meydana getirilen emeklilik hesaplamalarında ilk işe giriş zamanı olarak da isimlendirilen sigorta başlangıç zamanı en mühim etkendir. Sigorta başlangıç zamanı ne kadar geriye giderse bir tek yaş şartlarının değil, prim günü şartlarının da oldukça kolay hale geldiği görülmektedir.

Bayanlar İçin Emeklilik Yaş Bilgileri

Bu biçim birçok kanunda olduğu suretiyle emeklilik yaş sınırlarında da naturel olarak bayanlar için pozitif ayrımcılık yapıldığı göze çarpmaktadır. Adam çalışanlara bakılırsa daha esnek ve daha azca katı olan emeklilik yaş sınırları yanında hanım çalışanların prim ödeme gün sayıları da erkeklere bakılırsa oldukca daha azdır. Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplama;

 • 05.1999 tarihinden ilkin işe giriş zamanı olan hanım çalışanlar için emeklilik yaş sınırları işe başlama yıllarına bakılırsa 40 ile 54 yaşları arasındadır. Bu aşamada mesela 1990 senesinde ile giriş meydana getirilen bir bayan çalışan 47 yaşlarında emekli olabilirken, 23.05.1999 tarihinde işe girişi meydana getirilen hanım çalışanın emeklilik yaşlarının 55 olduğu görülmektedir.
 • 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arası işe giriş meydana getiren bir bayan çalışan 58 yaşını tamamlayıp 7000 gün prim ödeme gün sayısını tamamladığı takdirde emekli olabilecektir. 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren ise hanımlarda emeklilik yaşı 7200 gün prim sayısını tamamlayana kadar periyodik olarak artmakta ve 58 ile 65 yaş içinde değişmektedir.
 • Hanım çalışanların minimum 25 yıl sigortalı olmaları, minimum 4500 gün prim ödeme gün sayısına erişmeleri ve 58 yaşını doldurmuş olmaları durumunda kısmi emeklilik durumları vardır.
 • Bayanların 3600 gün prim ödeme gün sayısını tamamlamaları durumunda 15 yıl sigortalı olma süresi ve 50 yaşı tamamlamaları durumunda 58 yaşlarında emekli olmalarına da imkân tanınmıştır.

Erkekler İçin Emeklilik Yaş Bilgileri

Aynı hanımlarda olduğu şeklinde erkeklerde de emeklilik yaş detayıyla beraber prim ödeme gün sayısı ve ilk işe giriş zamanı de oldukça önemlidir. Erkekler için emeklilik tablosu;

 • 1976 yılından ilkin işe giriş zamanı olan çalışanların emekli olabilmeleri için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakta beraber 5000 iş gününü tamamlamaları yeterlidir.
 • 24 Mayıs 1991 ile 9 Eylül 199 evveliyatına kadar hanımlarda emeklilik yaşı ilk işe giriş zamanı itibariyle 53 ile 58 yaşları arasındadır.
 • 9 Eylül 1999 zamanı ile 30 Nisan 2008 zamanı içinde işe giriş zamanı olan bir adam çalışan 7000 gün prim, 25 senelik sigortalılık süresi şeklinde şartları sağlamış olduğu takdirde 60 yaşlarında emekli olacaktır.
 • 1 Mayıs 2008 tarihinden sonrasında sigortalı olan bir adam çalışan 7200 gün prim sayısını tamamlamak koşuluyla 2038 ile 2048 tarihleri içinde kademeli olarak 61 ile 65 yaşları içinde emekli olabilecekleri görülmektedir.
 • Adam çalışanlar için 3600 günde emekli olabilme şartları 15 senelik sigortalılık süresi, 55 yaş ve 3600 prim ödeme gün sayısının yerine getirilmiş olduğu durumda 60 yaşlarında emekli olabilmelerine olanak tanımaktadır.
 • 4500 gün prim ödeyerek emekli olunabilmesi için de durum pek değişik değildir. Adam çalışan 4500 gün prim ödeme sayısına eriştiğinde 25 senelik sigortalı olarak emek vermesi durumunda 60 yaşlarında emekli olabilir.

Hususi Şartlar Oldukça Belirleyici

Çalışanların ne zaman emekli olurum sorularıyla ilgili doğru değerlere ulaşılabilmesi için ilk işe giriş zamanı yanında kişiye ilişkin;

 • Doğum borçlanması
 • Askerlik borçlanması
 • Yıpranmışlık
 • Engelli emekliliği

Malullük şeklinde hususi durumların da dikkate alınması gerekmektedir.

Bağ-Kur Emeklilik Şartları Tablosu

Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapmalıyım

tıkla sorunu sor

Kaç Yaşlarında Emekli Olurum Hesaplaması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir