Kaç Yıllık Binalara Kentsel Dönüşüm Kredisi Veriliyor?

Devletimizde bulunan tüm il, ilçe ve köylerde bulunan hasarlı, depreme dayanıksız ve risk içeren binaların büyük projeler yardımıyla yıkılarak daha sağlam ve kullanılabilir yapıların inşa edilmesi ile ilgili olmaktadır. Kentsel dönüşümden yararlanmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca onay verilmiş firmalar ile antak kalma sağlayarak müracaat yapabilirsiniz. Bu içeriğimiz de Devlet destekli kredi veren bankaları, faiz hesaplamalarını ve başvurunun iyi mi yapılacağını kaleme aldık. Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor? Kaç senelik binalara kentsel dönüşüm yapılıyor? Geri ödeme planı iyi mi oluyor? Tüm detaylar içeriğimiz de..

Kaç Senelik Binalar Kentsel Dönüşüme Giriyor?

Bir binanın proje kapsamında yıkılabilmesi için ilk olarak 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hükümlerine bakılırsa RİSKLİ grubunda olması gerekir.

Kaç Yıllık Binalar Kentsel Dönüşüme Giriyor?
Kaç Senelik Binalar Kentsel Dönüşüme Giriyor?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2021

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca onaylanan depreme dayanıksız ve riskli konutların geri dönüşüm projelerinden yararlanarak yeni ve daha sıhhatli konutların inşa edilmesi ile bir oldukça bölgedeki riskli konutların yenilenmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra sayfamızda daha evvelinde yayınlamış olduğumuz kentsel dönüşüm kredisi şartları isminde yazımızı inceleyerek daha kapsamlı bilgilere de haiz olabilirsiniz. Hem de çevre ve şehircilik bakanlığı tarafınca onay verilmiş olan projelerin kapsamında devlet destekli kredilerden yararlanmak için anlaşmalı olunan bankaların listesini de aşağıda maddeler halinde siz kıymetli okurlarımız ile paylaşacağız.

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Yapı ve kredi Bankası
 • Ing Bank
 • Güvence Bankası
 • Türkiye Iktisat Bankası

Halk Bankası kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için bağlantıya tıklayınız.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Denizbank imkanlarından yararlanmak isteyen yurttaşlarımız için son aşama avantajlı kredi imkanları sunmaktadır. Bu kredi imkanları aşağıda maddeler halinde siz kıymetli okurlarımız için yer almıştır.

 • Devlet katkısı ile %1,36’dan süregelen faiz oranları
 • 24 aya kadar ana para ödemesiz dönem
 • İnşaat tamamlanma garantisi
 • Denizbank ile anlaşmalı olan firmalardan risk raporunuzu indirimli olarak alma şansı
 • Denizbank şubelerinden, satın alan hizmetlerinden ve web sitesi üstünden parasız kentsel dönüşüm danışmanlık hizmeti
Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları
Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Kentsel dönüşüm için kullanılacak olan kredinin vadesi 120 aya kadar olmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için lüzumlu olan evraklar aşağıdaki gibidir;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Bankadan temin edilecek olan kredi müracaat formu
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Yapılara ilişik risk raporu ya da belediyeden temin edilen resmi belge gerekmektedir.

Denizbank’ın anlaşmalı olduğu firmalar ile hususi indirimli risk raporlarına ulaşmak için tıklayınız.

Parasız danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımız BURADAN müracaat yapabilir.

İş Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımız İş Bankası’nın sunmuş olduğu kredi imkanlarından yararlanmak için müracaat yapmış olduklarında konut kredileri için senelik yüzde beş oranında faiz oranları, iş yeri kredileri için ise senelik yüzde dört oranında düşük faiz imkanları sunulmaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama Vakıfbank
İş Bankası kentsel dönüşüm kredisi veriyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

 1. Riskli yapılarda minimum 1 yıl oturan kiracı yada hak sahipleri
 2. Konutlarını tekrardan inşa etmek isteyen hak sahipleri
 3. Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve değişik bir konut almak isteyen yurttaşlarımız için

Vakıflar Bankası;

 • Riskli yapı olarak belirlenen konutların antak kalma ile tahliye edilmesi
 • Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak olan yurttaşlarımız için eşit taksit imkanları ve 12 ile 24 ay faiz ödemeleri
 • Kredi başvurusunda bulunan yurttaşlarımız için konut kredilerinde 10 yıl vade oranı verilirken iş yeri kredilerinde ise 7 yıl vade oranı verilmektedir.
 • Bu finanstan yararlanmak isteyen yurttaşlarımız için standart konut kredileri de senelik yüzde dört oranında, B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına haiz olan konutlar için %4,5 oranında, A sınıfı enerji sertifikasına haiz olan konutlar için %5 oranında destek verilecektir.

Hesaplama işlemi

 1. Kentsel dönüşüm konut yapım kredisi için belirlenen faiz oranı % 2.25′ dir. 120 aya kadar vadeli olarak kullanabileceğiniz krediye devlet katkısı yapılacaktır. A sınıfı verimlilik % 0.41, B sınıfı verimlilik % 0.37, standart % 0.33 olmakta ve ekspertiz tutarı bulunmamaktadır. Kredi tutarı üstünden binde 5 oranında kredi tahsis tutarı talep edilecektir.
 2. Kentsel dönüşüm bitmiş konut kredileri için faiz oranları birinci madde ile aynı olmakla beraber 950 TL ekspertiz tutarı bulunmaktadır. Satın alan aylık maliyeti ise aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Detaylı informasyon için tıklayınız.
Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi
Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Halk bankası’da öteki bankalarda olduğu benzer biçimde riskli konutlarda oturan yurttaşlarımız için kentsel dönüşüm kredisi imkanı sunmaktadır. Halk bankası 1 ile 120 ay vade imkanı ile %2,16 satın alan oranı, Devlet destek oranı ise %0,33 Toplam faiz oranı %,04 oranında olmaktadır. 1 ile 120 ay vade imkanları ile %1,20 satın alan oranının yanı sıra devlet destek oranı % 0,33 olurken toplam faiz oranı %1,53 oranında olmaktadır.

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi 
Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Devlet Desteği

Devlet desteğiyle KOSGEB anlaşmalı bankalardan kredi çekebilir ve riskli olan konutunuzu yenileme şansına haiz olabilirsiniz. Yukarıdaki paragrafta bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde devlet destekli anlaşmalı olan bankalardan herhangi birine müracaat yapmış olduğunuzda ve istenen şartlara uyum elde etmiş olduğunuzda bu kredi imkanlarından yararlanabilir ve düşük faiz imkanları ile avantajlı kredilere haiz olabilirsiniz. Devlet destekli kredi imkanı elde eden bankalar ise Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Akbank, IngBank, İş Bankası, Türkiye Iktisat Bankası olarak bilinmektedir. İsmini vermiş olduğumuz bankalara müracaat yaparak detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir