Kadın Çiftçilere Yönelik Projeler 2021 Yılı Destekleri

Devlet adam çiftçilerimiz kadar hanım çiftçilerimize de destek veriyor. Uygulanan tüm bağışlama, teşvik, faizsiz kredi ve desteklerden bayanların, ev hanımlarının elinin hamur harcını ile çiftçilik meydana getiren hanımlarımızda faydalanabiliyor. Hanım çiftçilere hayvan bağışlama desteği ve kredi desteği sağlanıyor. Bununla beraber bayanlar da Genç Ziraatçi Projesinden faydalanabiliyorlar. Bu içeriğimiz de Hanım Çiftçilere Yönelik Projeler 2021 Yılı Desteklerini inceledik.

KADIN ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL. HİBE PROJESİ

Genç Ziraatçi Projesi kapsamında 30 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlanıyor. Bu destekten tarımsal alanda belirli projelerde çalışmak isteyen, seracılık, fide yetiştiriciliği, mantar üretimi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvancılık, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği şeklinde sektörlerde çalışmak isteyen TÜM BAYANLAR faydalanabiliyor. Genç Çiftçi Projesi için 2021 yılı başvuruları 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir.

KADIN ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL. HİBE PROJESİ
KADIN ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL. HİBE PROJESİ

BAYAN ÇİFTÇİLERE 42 BÜYÜKBAŞ HAYVAN VERİLDİ

Ziraat ve Orman Bakanlığı genç ziraatçi projesine müracaat meydana getiren 7 hanım ziraatçi bağışlama alma hakkını kazanmıştır. Bakanlık tarafınca 7 kadın çiftçiye 42 büyükbaş hayvan verildi.

Büyükbaş hayvanlar TİGEM tarafınca teslim edildi ve bayanların bağışlama sözleşmesi imzalamaları sonucunda teslimleri yapılmış oldu.

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca hibenin ödenmesi esnasında yada daha öncesinde müracaat sahibinin hanım yada adam olması ehemmiyet arz etmiyor. Tersine bayanlara devlet teşviklerinde daha çok destek ve başvuruların incelenme sürecinde daha çok puan verildiği biliniyor.

Adapazarı ilimizde geçen yıl uygulanan proje de 6 hanım çiftçiye altışar tane büyükbaş Simmental eşeysel düve bağışlama edildi.

KOSGEB KADIN ÇİFTÇİ KREDİSİ

Kosgeb tarafınca hanım esnafa pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Bilhassa de yeni iş oluşturmak isteyen bayanlar erkeklere oranla daha çok destek alıyor. 50 bin lira bağışlama almaya hak kazanan bir adam, %60 oranında destek alabiliyorken, hanımlarda bu oran %70 oluyor. Kosgeb tarafınca ziraat ve hayvancılık sektöründe bilhassa canlı hayvan alımı için destek verilmiyor. Sadece kadın çiftçilerin ürettikleri ürünlerin paketlenmesi, satışa hazırlanması, lüzumlu araç-gereç teçhizat ve edevatların alınması için %70 oranında destek sağlanıyor. 2021 senesinde Kosgeb tarafınca girişimcilere Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında hibeler verilecektir. Desteklere ulaşmak için tıklayınız.

Kosgeb tarafınca verilen 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL faizsiz kredi için başvurular 31 Aralık 2021 senesinde sonlanmış olup Kosgeb tarafınca artık Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir.

BAYANLARA HAYVAN ALIMI HİBESİ

Gene Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yürütülen GAP, KOP, GAP ve DOKAP projelerinde kadın üreticilere,

 1. Ahır yapımı için %50 oranında bağışlama,
 2. Damızlık boğa, koç yada teke alımında %80’lere varan geri ödemesiz destek veriliyor.

Kadın Çiftçilere Hayvan Hibesi isminde yazıdan projenin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

EV HANIMLARINA KIRSAL TARIM TEŞVİKLERİ

Kadın çiftçilerimize verilen destek sunar bunlarla bitmiyor. Kırsal Tarımı Destekleme Kurumu adıyla malum TKDK tarafınca hazırlanan projelerde ev hanımlarının ve çalışmayan bayanların üretim sektörüne adım atmaları destekleniyor. TKDK’ya müracaat yapmak isteyen bayanların bir proje geliştirmesi ve bu proje kapsamında yatırım yapması gerekiyor. TKDK tarafınca hanım çiftçiler %70 – %80 oranlarında destekleniyor.

TKDK başvuruları incelenirken,

 • Müracaat meydana getiren kişinin hanım olması 
 • Ziraat Kredi Birleşke yada birliklerine üye olması

extra puan almasına sağlıyor. TKDK destekleri 2021 senesinde da verilmeye devam edecek.

EV HANIMLARINA KIRSAL TARIM TEŞVİKLERİ
EV HANIMLARINA KIRSAL TARIM TEŞVİKLERİ

Hanım Çiftçiler Tarımsal Gösterim Projesi

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca 2000 senesinde başlatılan bu proje  etkin olarak sürdürülüyor. Kalkınma Bakanlığı tarafınca da bu proje destekleniyor. Bu proje ile Kırsal alanlarda yaşan bayanlar, eğitimler ve ekonomik faaliyetlerde güç kazanmaları amacıyla destekleniyor. Bugüne bu programda 3 değişik proje uygulandı.

 • Tarımda hanım girişimciliğinin güçlendirilmesi programı,
 • Hanım çiftçiler yeniliklerle buluşuyor programı,
 • Bayanlara hususi projeler
  • Hanım çiftçiler solucan gübresi üretiyor projesi
  • Balıkçılıkta hanım eli projesi,
  • Hanımefendilere yönelik ipek böcekçiliği projesi,
Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayın Projesi
Hanım Çiftçiler Tarımsal Gösterim Projesi

Destek verilen iller ise aşağıdaki gibiydi;

 • Giresun,
 • Bursa,
 • Amasya,
 • Erzincan,
 • Aydın,
 • Çorum,
 • Batman

Genç Ziraatçi Projesi Müracaat Şartları Nedir?

 1. Hanım çiftçinin 1 senedir bu iş ile meşgul olması,
 2. Okur yazarlık,
 3. Verilecek olan kursa katılma zorunluluğu olduğundan engeli bulunmaması,
 4. 18 yaşından gün almış, 41 yaşlarının tamamlamamış olmak,
 5. Müracaat yapacağı kırsal alanda ikamet etmesi ve bu alanda hayvancılık ve tarımla uğraşıyor olması,
 6. ÇKS kaydının bulunması,
 7. Herhangi bir ziraat kooperatifi yada odaya üye olması,
 8. Müracaat için tarımsal proje hazırlaması,
 9. Bağışlama haricinde %25 oranında yatırım meydana getirecek maddi imkanının bulunması
 10. 20 Bin lira ile 40 bin lira içinde destek alabileceği bir iş planı hazırlaması,
Genç Çiftçi Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?
Genç Ziraatçi Projesi Müracaat Şartları Nedir?

Hanım Çiftçilere Bağışlama Verilecek Olan Projeler

 • Kırsal gezim projeleri
 • Aile işletmeciliği, işleme ve pazarlama proje mevzuları,
  Hayvancılık proje mevzuları (kanatlı yetiştiriciliği, ipek böceği, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık vb.)
 • Bitkisel üretim (çiçekçilik, tahıl yetiştiriciliği, aromatik bitkiler, yemeklik baklagiller, meyve yetiştiriciliği, yem bitkileri, sebzecilik, örtü altı ziraat, şeklinde mevzular)
 • El sanatları projeleri (Ağaç işleme, dokuma ve sepetçilik şeklinde alanlar)

İŞ KURMAK İSTEYEN BAYANLARA 50 BİN TL. HİBE

Minik ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme idaresi tarafınca başlatılan proje ile kendi işini oluşturmak isteyen hanımefendilere, 50 bin liraya kadar bağışlama ödemesi yapılıyor. Hanım girişimcinin ilkin eğitim alması ve eğitim sonunda edinmiş olduğu sertifikası ile başvurusunu gerçekleştirmesi esas alınıyor. Eğer hanım ziraatçi yada girişimcinin projesi kabul görürse, işletmesi açmadan ilkin yeniden kuruluşa müracaat yapılıyor. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasını müteakiben hanım çiftçiler ve girişimciler 50 bin lira devlet desteği alarak kendi işlerinin sahibi oluyorlar.

Hanım Çiftçilere Yönelik Projeler ve 2021 Yılı Desteklerine müracaat yapmak için daha öncesinden hazırlanan proje örneklerini inceleyebilir, bağışlama alan projelerden birini seçerek sizde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir